Parafia św. Jana Kantego w Legionowie. Historia i aktualna działalność

kosciol-jan-kanty_04

Kościół Jana Kantego dawniej (fot. zbiory prywatne Jerzego Padereckiego)

 

Jest taki kościół w Legionowie, który zauważają i rozpoznają wszyscy. Górka – parafia św. Jana Kantego to jeden z najwyżej położonych budynków naszego miasta. Jego specyficzna architektura i majestatyczne wnętrze nadają mu niepowtarzalny charakter i przyciągają wiernych.

 

Początki parafii

Przedwojenne Legionowo było ubogie w kościoły. W miarę rozbudowy infrastruktury miasta oraz zwiększającej się liczby jego mieszkańców, rosła również potrzeba na nową parafię. Zdeterminowani mieszkańcy Legionowa musieli się udać do proboszcza parafii Chotomowskiej ks. Jana Makowskiego, w celu powołania komitetu budowy świątyni. W 1931 roku poświecono kamień węgielny pod budowę drewnianego kościoła, a w 1933 roku erygowano parafie św. Jana Kantego pod wezwaniem św. Ducha (Jeute, 2003).

 

Drewniak nie wystarczył na długo

Lata wojny  i wczesnego komunizmu nie osłabiły zapału mieszkańców Legionowa w tworzeniu wspólnoty parafialnej, której centrum był ciasny, wybudowany przed wojną kościółek.

W miarę rozrastania się naszego miasta, zwiększała się również potrzeba na rozbudowę kościoła potocznie nazywanego ,,górką”. Dochodziło do sytuacji kiedy np. w 1955 roku wierni, którzy przybyli na spotkanie z biskupem Zygmuntem Choromańskim, nie zmieścili się do kościoła. Trochę czasu i dużo starań o rozpoczęcie rozbudowy musiało minąć, ponieważ ówczesne władze wydały swoją zgodę na budowę dopiero w 1977 roku (Jeute, 2003).

 

Budowany w ciężkich czasach

Trudny moment rozpoczęcia budowy kościoła przypadł na ówczesnego proboszcza Józefa Burzę, który nie do końca widział siebie w roli budowniczego. Udał się on nawet na rozmowę ze swoim ówczesnym przełożonym kardynałem Stefanem Wyszyńskim, po której powierzono role nowego proboszcza i budowniczego świątyni ks. Józefowi Schabowskiemu. W  tamtych czasach, kiedy trudna była budowa domu jednorodzinnego, budowa nowego kościoła była heroicznym wyzwaniem wymagającym determinacji, silnego charakteru, oraz bezwzględnego poświecenia. Słynący ze wszystkich tych cech Ks. Józef Schabowki okazał się idealnym człowiekiem do pokierowania tą misją.

W budowie kościoła pomagało całe miasto. Zaangażowani byli nie tylko dorośli, ale również dzieci i młodzież. W 1981 roku pod fundamenty nowego kościoła wyburzono drewniany kościółek. Budowa jak na tamte lata przebiegła wyjątkowo sprawnie i już w 1984 roku, w 51 rocznice utworzenia parafii,  nowy kościół poświecił kardynał Józef Glemp (Jeute, 2003).

Niespodziewana śmierć ks. Schabowskiego

11 lat później w wyjątkowo gorący sierpień 1995 roku całe Legionowo obiegła przykra wiadomość o śmierci ks. Józefa Schabowskiego. Zasłużony proboszcz zmarł w trakcie zagranicznej pielgrzymki do Egiptu. Pogrzeb budowniczego nowego kościoła odprawiało trzech biskupów i ponad 100 księży. Na cmentarz wyruszyła z kościoła procesja żałobna, w której wzięło udział prawie całe miasto. We wrześniu stanowisko proboszcza objął obecny ks. Dziekan Lucjan Szcześniak, dzięki któremu do dnia dzisiejszego Parafia św. Jana Kantego rozwija się i prosperuje w każdym możliwym aspekcie.

Parafia, która służy ludziom

Parafia św. Jana Kantego gromadzi wokół siebie dużo wspólnot. Są ta miedzy innymi: neokatechumenat, domowy kościół, legion Maryi, koła różańcowe i ruch światło życie. Ks. Dziekan jest także diecezjalnym duszpasterzem trzeźwości, a na terenie parafii regularnie odbywają się mitingi AA.  Poradnia małżeńsko-rodzinna i ośrodek formacji rodziny to dwa organy utworzone w trosce o dobro wszystkich rodzin. Nie tylko pary, które przygotowują się do zawarcia związku małżeńskiego, mogą się umówić na rozmowę w poradni. Świetnie wykwalifikowani doradcy: Łukasz i Violetta Jagnieża oraz Marzena i Tomasz Kaczorowscy chętnie pomagają wszystkim małżeństwom planującym rodzinę albo mającym trudności w związku. Na spotkanie w poradni może się tak naprawdę umówić każdy parafianin. Warto jest skorzystać z tej ofiarowywanej przez parafię fachowej formy pomocy. Przy kościele św. Jana Kantego działa też sprawnie parafialny zespól Caritas, który niesie pomoc najuboższym członkom parafii.

Nabożeństwa i msze święte odprawiane w kościele św. Jana Kantego cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców Legionowa. Nie sposób jest nie wymienić parafialnego chóru, który istnieje tak długo jak sama parafia. Historycznie prowadzony przez wspaniałych organistów jak śp. Leon Rykaczewski,  Józef Podlecki a obecnie przez  małżeństwo Małysów, był i jest wizytówką świątyni.

Opracowano na podst.: Wojciech Jeute. Legionowo, Parafia Rzym-Kat. P.w. św. Jana Kantego 2003