W ostatnich tygodniach legionowianie znów prześcigają się w propozycjach nazewniczych dla rond i parków w Legionowie. Tym razem chcą, aby patronkami ronda mieszczącego się przy targowisku miejskim na skrzyżowaniu ulic Jana III Sobieskiego i Zygmunta Krasińskiego były legionowskie organizacje pozarządowe, a Park Zdrowia przy Arenie nazwać imieniem żyjącego w XVI wieku Wojciecha Oczki, naukowca i lekarza królewskiego. Co Wy na to?
Petycje nazewnicze
Pod koniec grudnia 2024 r. do Rady Miasta w Legionowie wpłynęły dwie petycje w sprawie nadania nazw dla ronda i parku istniejących w naszym mieście. Pierwsza z nich dotyczy nazwania ronda znajdującego się u zbiegu ulic Jana III Sobieskiego i Zygmunta Krasińskiego w Legionowie imieniem Legionowskich Organizacji Pozarządowych, natomiast druga nazwania Parku Zdrowia przy Arenie imieniem żyjącego w XVI wieku Wojciecha Oczki, naukowca i lekarza królewskiego. Najpewniej jako pierwsi powyższymi sprawami zajmą się radni z komisji skarg, wniosków i petycji, potem zaś nad tymi wnioskami nazewniczymi pochyli się cała Rada Miasta Legionowo.
Patronkami ronda u zbiegu Sobieskiego i Krasińskiego zostaną Legionowskie Organizacje Pozarządowe?
Wniosek, aby mieszczące się przy markecie Netto i targu rondo nosiło imię Legionowskich Organizacji Pozarządowych jest drugim identycznym wnioskiem nazewniczym dla tego konkretnego skrzyżowania. Pierwszy z tych wniosków, Rada Miasta Legionowo odrzuciła w październiku 2024 r. Jako powód radni wskazali na rozpoczęcie prac nad spójnymi standardami w nazewnictwie ulic i placów w Legionowie. Ostatecznie jednak pomysł ten porzucili w grudniu 2024 r., stwierdzając zarazem, że nad każdą propozycją nazewniczą będą pochylali się indywidualnie. Z uwagi na powyższe, petycja zawierająca wniosek o nazwanie wskazanego ronda imieniem Legionowskich Organizacji Pozarządowych została ponowiona. – Decyzja o ponownym wniesieniu petycji wynika bezpośrednio z istotnej zmiany stanu faktycznego w sprawie, a mianowicie faktu zakończenia prac nad opracowywaniem standardów nazewnictwa w przestrzeni publicznej Legionowa. Tym samym pierwotny powód odrzucenia mojej propozycji przestał być aktualny. Ponadto, wciąż aktualne są pozytywne opinie prezydenta miasta oraz innych urzędników wyrażone podczas wcześniejszego rozpatrywania tej inicjatywy. Podkreślam również, że nadanie proponowanej nazwy ma szczególną wartość symboliczną i społeczną dla mieszkańców Legionowa, co czyni tę inicjatywę nadal istotną – podnosi autor przedmiotowej petycji, przekonując zarazem decydentów o trafności tej nazwy dla tego konkretnego ronda bardzo podobnymi argumentami, co poprzednio. Informowaliśmy o tym w tej wiadomości.
Patronem Parku Zdrowia zostanie Wojciech Oczko, wybitny naukowiec i lekarz królewski?
Druga petycja zawiera wniosek z prośbą o nazwanie mieszczącego się przy legionowskiej Arenie Parku Zdrowia imieniem żyjącego w XVI wieku Wojciecha Oczki, naukowca i lekarza królewskiego. – Park Zdrowia w Legionowie to miejsce niezwykle ważne dla mieszkańców naszego miasta. Łączy ono w sobie funkcje rekreacyjne, zdrowotne i społeczne, oferując przestrzeń do aktywności fizycznej, integracji oraz relaksu. Znajdujące się na terenie parku tężnia solankowa, siłownia plenerowa, a także regularnie organizowane dancingi i imprezy miejskie czynią to miejsce szczególnym w skali lokalnej, a nawet regionalnej. Tężnia solankowa, będąca jednym z centralnych elementów infrastruktury parku, bezpośrednio nawiązuje do pionierskich badań Wojciecha Oczki nad właściwościami leczniczymi wód mineralnych. Korzystanie z tężni solankowej przynosi liczne korzyści zdrowotne, takie jak poprawa funkcji oddechowych, wzmocnienie odporności, redukcja stresu oraz wspomaganie leczenia schorzeń dermatologicznych i alergicznych. Te efekty terapeutyczne idealnie wpisują się w dziedzictwo Wojciecha Oczki, który jako pierwszy w Polsce podkreślał znaczenie zasobów naturalnych w profilaktyce zdrowotnej. Był on prekursorem balneoterapii w Polsce i jednym z pierwszych, którzy dostrzegli ogromne znaczenie zasobów naturalnych dla poprawy zdrowia i jakości życia. Dzięki jego odkryciom terapia wodami mineralnymi rozwinęła się na przestrzeni wieków, a idee propagowane przez Oczkę są obecne w nowoczesnych metodach leczenia i profilaktyki – dowiadujemy się z treści tej petycji. – Wojciech Oczko, lekarz królewski i wybitny uczony XVI wieku, łączył w swoich badaniach wiedzę medyczną z głębokim zrozumieniem potrzeb człowieka. Był on także gorącym zwolennikiem aktywności fizycznej jako kluczowego elementu zdrowego stylu życia. Jego słynne przesłanie o znaczeniu ruchu dla zdrowia, ujęte w słowach pt. Ruch zastąpi prawie każdy lek, podczas gdy wszystkie lekarstwa razem wzięte nigdy nie zastąpią ruchu, wyraża istotę funkcji Parku Zdrowia w Legionowie, podkreślając rolę aktywności fizycznej jako fundamentu zdrowego stylu życia – czytamy w niej następnie.
Elementy towarzyszące
Oprócz propozycji, aby Wojciech Oczko został patronem legionowskiego Parku Zdrowia, autor przedmiotowej petycji chce, aby we wskazanej przestrzeni pojawiły się interaktywne tablice prezentujące życie i dokonania tego naukowca, ustawione zostały ławki z jego najważniejszymi przesłaniami oraz żeby organizowane były różnego rodzaju wydarzenia edukacyjne pod postacią m. in. prelekcji, warsztatów zdrowotnych i spacerów tematycznych.
Do sprawy będziemy wracać.