Piękny umysł nie ma wieku. Zajęcia dla seniorów w Legionowie

krzyzowka-senior

fot. Schill via Foter.com / CC BY-NC

18 marca obchodzony był Europejski Dzień Mózgu. Święto to jest mało znane, choć z uwagi na miejsce i rolę tego organu w naszym życiu, powinno być dla nas ważne. Każdego dnia powinniśmy pomyśleć trochę o naszym mózgu i zrobić dla niego coś dobrego. Wtedy i on powinien nam się odwdzięczyć.
Wszyscy wiemy, że mózg to zaledwie niewielki fragment naszego ciała. Jego wielkość nie ma żadnego znaczenia. Mózgowi podporządkowana jest cała reszta naszego organizmu, więc można pokusić się o stwierdzenie że jest on naszym centrum dowodzenia. Starożytni postrzegali mózg jako tkankę, która „organizuje” inteligencję człowieka. Od tego jednak czasu o mózgu wiemy znacznie więcej. Mózg, jako tkanka, jest niewiele większy od złożonych razem i zaciśniętych pięści. Tkanka, z której jest zbudowany, waży około 1,5 kilograma. To z „prądu”, który generuje mózg, bierze się nasza psychika, nasze myślenie, emocje i pamięć.


Dzięki mózgowi widzimy, słyszymy, czujemy, gromadzimy i przetwarzamy informacje. Według naukowców wykorzystujemy jednak zaledwie 10% możliwości, jakie nasz mózg nam daje. Dla prawidłowej i wydajnej pracy mózgu ważne jest, aby właściwie o niego dbać. Mózg lubi więc ruch oraz tlen, lubi też sen i dobre odżywianie. Mózg lubi również wodę, bo głównie z niej się składa. Szkodzi mu alkohol, cukier, narkotyki i brak bodźców. Niekorzystnie na nasz mózg wpływa również brak dobrego humoru! Gdy wykonujemy codzienne, rutynowe czynności, nasz mózg się „rozleniwia”. Wskazane jest zatem, by dostarczać mu intensywnych bodźców. Sprawi to, że będzie pracował na „wysokich obrotach”.
Nie od dziś wiadomo, że najlepszym sposobem na zachowanie sprawności w dowolnej dziedzinie są ćwiczenia. Od tej reguły nie ma żadnych wyjątków, a jeśli chcemy przez całe życie czuć się w pełni sprawni, warto zadbać o kondycję nie tylko ciała, ale też umysłu. Ważną odmianą gimnastyki dla szarych komórek jest rozwiązywanie zadań umysłowych, poprawiających koncentrację, pamięć, orientację, szybkość liczenia i inne aktywności ludzkiego mózgu.

Zajęcia dla seniorów w Legionowie

Legionowscy seniorzy mogą skorzystać z zajęć rozwijających nasz umysł uczestnicząc w zajęciach realizowanych przez Uniwersytet III Wieku w Legionowie z siedzibą przy ulicy Piłsudskiego 3. W ofercie stowarzyszenia widnieją warsztaty treningu pamięci, Klub Szachowy „Hetman”, Klub Brydżowy „Kier” oraz wykłady pt: samolubny mózg – włącz myślenie. Informacje można szukać TUTAJ .

Również w Klubie Scena 210, przy ulicy Husarskiej 12 Stowarzyszenie Myślących Pozytywnie prowadzi „Brydżowe Środy” dla seniorów w godzinach 15-21.
Klub Seniora „Zapominajka”, który istnieje przy filii MOK ul. Targowa 65 oferuje dla Seniorów spotkania integracyjne w grupie teatralnej, w której przy okazji nauki tekstów do przedstawień można ćwiczyć swój umysł.
Seniorzy poprzez aktywności sportowe realizowane przez Kluby Fitness mogą skorzystać
z gimnastyki relaksacyjnej i zajęć jogi, co również wpływa na ich kondycję psychiczną.

Ewa Milner-Kochańska
Naczelnik Wydziału Zdrowia Publicznego i Spraw Społecznych

 

KONKURS

lamiglowki-dla-seniorowKsiążka z łamigłówkami dla seniorów trafi do pierwszej osoby, która poprawnie odpowie na pytanie: W jakich miejscowościach na terenie powiatu legionowskiego funkcjonuje Rada Seniorów? Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres e-mail: zdrowie@um.legionowo.pl