Przygotowania do pleneru malarskiego „Chodź pomaluj mój świat” trwają przez kilka miesięcy. Zaczynają się od dyskusji nad jego formułą, miejscem zdarzenia, tematem przewodnim. Później organizatorzy przechodzą do list zakupów. Gdy znane są potrzeby należy poszukiwać źródeł finansowania. Na koniec same zakupy i nadchodzi ten dzień -malowanie. Jest to wyjątkowy dzień.
11 czerwca 2022 w 42 Dni Legionowa po raz kolejny przed rozwiniętymi, umocowanymi na drzewach w Parku Zdrowie, 5 metrowymi płachtami płótna stanęli laureaci Konkursu Plastycznego XI Przeglądu Twórczości Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego. W zastępstwie nieobecnej kierowniczki artystycznej Barbary Retmaniak plener poprowadziła jej uczennica Marta Kisielewska. Wsparło ją ośmiu świetnie do tej roli przygotowanych wolontariuszy. O materiały dla laureatów zadbało PCPR Legionowo, a ciężar organizacji przyjął na siebie MOK Legionowo. Koordynowała i wspierała fundacja „Promień Słońca”. Otwarcia dokonał prezydent miasta Legionowa Roman Smogorzewski.
W nowej odsłonie. Malujemy świat podwodny
Według wcześniejszych ustaleń, formuła pleneru miała w tym roku zmieniony charakter. 42 Dni Legionowa stworzyły nowe możliwości i inny wymiar tego ważnego dla wszystkich przedsięwzięcia.
– Tym razem uczestnicy pleneru mieli stworzyć wielką, wielometrową pracę malarską– mówiła Barbara Retmaniak, pomysłodawczyni tej formuły pleneru. -Na rozpostartym między drzewami kilkudziesięciometrowym płótnie laureaci konkursu plastycznego, nasi wspaniali artyści wraz z wolontariuszami tworzyli świat podwodny, korzystając z dostępnej gamy barw i wyposażenia. Wspólne malowanie, to świetna nauka komunikacji i pracy w grupie. To umiejętność wspólnego tworzenia i zarządzania projektem. To również podział obowiązków i czynności. Niestety, w tym roku nie było mi dane uczestniczyć fizycznie w tym pięknym wydarzeniu ze względu na stan zdrowia. Byłam obecna z tworzącymi i organizatorami myślami i duchem. Cieszę się, że tak świetnie poszło. Jesteście kochani wspaniali. Dziękuję naszym artystom, wolontariuszom oraz gościom. Moje słowa wdzięczności kieruję do dyr. PCPR p. Magdy Jagnyziak i jej wspaniałej ekipy, do v-ce dyrektora MOK p. Andrzeja Sobierajskiego i pracowników MOK Legionowo, Marty Kisielewskiej , oraz Zarządu fundacji „Promień Słońca”. To dzięki Wam mój pomysł został tak wspaniale zrealizowany. Obejrzałam zdjęcia, filmiki. Dziękuję jeszcze raz -dodała wzruszona.
Wspólne tworzenie łączy i przełamuje bariery
Jeśli chodzi o sam akt malowania odbywał się na zagruntowanym płótnie mocowanym do drzew i słupów w obrębie legionowskiej Areny i stadionu. Organizatorzy chcieli aby sam plener przyciągnął jak największą liczbę obserwatorów i był w centrum uwagi uczestników, gości 42 Dni Legionowa. Godzina rozpoczęcia projektu też celowo została ustalona tak aby było jak najwięcej widzów. Po co malującym widownia? Organizatorom chodziło o to, aby uczestnicy pleneru zostali zauważeni w akcji jak malują motyw przewodni- świat podwodny. Ważne też było aktywne włączenie do akcji widzów. Wspólne tworzenie łączy i przełamuje bariery. 35 metrowe płótno- obraz będzie mogło istnieć w różnych częściach miasta, następnie pocięte na 5-ciometrowe tafle zawiśnie w legionowskim Ratuszu.
Organizatorami Dni Osób z Niepełnosprawnościami są:
Fundacja „Promień Słońca”, Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych ul. Jagiellońska 69,Zespół Szkolno-Przedszkolny Milenium w Legionowie, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Legionowie, KZB Legionowo, Arena Legionowo, Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie, DPS Kombatant w Legionowie, Muzeum Historyczne w Legionowie, PCPR w Legionowie, Powiatowe Centrum Kultury w Legionowie, SP im Stanisława Moniuszki Łajski, Koło Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski TPD, Centrum Integracji Społecznej w Legionowie, TV Internetowa Dolny Śląsk.
Patronat medialny sprawuje Gazeta „Powiatowa”, Gazeta Miejscowa i LTV, TV Dolny Śląsk.
Patronami Honorowymi Dni Osób Niepełnosprawnych są: Starosta Powiatu Legionowskiego Sylwester Sokolnicki oraz prezydent miasta Legionowo Roman Smogorzewski.
Jerzy Jastrzębski