Straź Miejska, która do tej pory skarźyła się na ograniczone moźliwości z powodu małej ilości etatów, w ostatnich dniach zyskała nowe narzędzie pracy. Wkrótce rusza miejski monitoring składający się z trzydziestu kamer. System rusza od 15 listopada.
Obraz z kamer będzie przesyłany do pracowników Straźy Miejskiej. Prawie gotowe są trzy stanowiska monitorowania. Straź Miejska dostała trzy etaty, a dodatkowo zaczyna się nabór młodych ludzi, którzy będą patrolować ulice. Bardziej doświadczeni funkcjonariusze mają zająć miejsca za ekranami. Obraz z kamer, który wzbudzi niepokój obserwatorów, zostanie przesyłany na ekrany plazmowe oraz – jeśli będzie potrzeba interwencji – do oficera dyźurnego policji. System będzie działał przez całą dobę. Do kaźdego stanowiska będzie przypisane 10 kamer. Operatorzy dostaną moźliwość bezpośredniej łączności z oficerem dyźurnym straźy i policji, źeby przekazywać im istotne uwagi, przerzucać obrazy z kamer i powiększać kadry.
Lokalizacja kamer
Umiejscowienie kamer wybrano na podstawie doświadczeń słuźb mundurowych. Z pomocą prezydenta, przedstawicieli z UM wybrano określone lokalizacje na siatce dotychczasowej przestępczości. Zwrócono uwagę na centrum miasta, na przystanki kolejowe i okolice szkół.
– Wiedząc gdzie są zagroźenia, gdzie mamy do czynienia z wyścigami samochodowymi i motocyklowymi, umieściliśmy kamery w punktach gdzie najczęściej dochodzi do łamania prawa – mówi Zastępca Komendanta Straźy Miejskiej Adam Nadworski. – Będziemy reagować natychmiast w przypadku wybryków chuligańskich. Sprawcę będzie moźna zatrzymać na gorącym uczynku, a dowody będziemy mieli nagrane. Na taśmie będzie widać, w którym kierunku oddala się przestępca, przez co łatwiejsze będzie ściganie. Jakość obrazu z kamer będzie bardzo dobra. Dzięki temu będziemy mogli zidentyfikować popełniającego wykroczenie. Piraci drogowi równieź powinni mieć się na baczności, poniewaź jeśli dyźurny zobaczy incydent, wezwie patrol ruchu drogowego. System bez problemu rozpoznaje tablice rejestracyjne – dodaje z dumą Nadworski. Do pełni szczęścia Straźy Miejskiej brak jednak systemu monitorowania pojazdów czyli mapy elektronicznej miasta i GPS-u, by móc właściwie kierować akcją. Dyźurny mógłby wysłać na miejsce wypadku patrol, który przebywa w najbliźej okolicy. Niestety nie ma na to funduszy i póki co pozostaje to w sferze marzeń. Cieszy się z innego rozwiązania: – Obserwując daną grupę lub pojazd od dworca na ulicy Piłsudskiego aź do ulicy Sobieskiego, moźna będzie przerzucać obraz z kolejnych kamer i śledzić zmiany. Ten system kamer nie będzie liczył średniej prędkości samochodów, nie będzie mógł słuźyć jako radar. Ale za to istnieje moźliwość uźycia głośników i kaźdy operator, jeśli zauwaźy coś niepokojącego będzie mógł zwrócić uwagę w czasie rzeczywistym. Na przykład pan z dzieckiem przechodzący w niewłaściwym miejscu moźe usłyszeć upomnienie jako głos z nieba – źartuje zastępca komendanta.
Rozczarowani mieszkańcy
Na terenie Centrum Szkolenia Policji takźe tworzone jest stanowisko z podglądem z trzech kamer, skąd równolegle policjanci i straźnicy miejscy będą obserwować Legionowo. Niestety rozczarowani mogą być mieszkańcy Bukowca i III Parceli, którzy w ogóle nie zostali objęci systemem. Na razie muszą zadowolić się obietnicami o rozszerzaniu sieci kamer w przyszłości, która zaleźeć będzie między innymi od wyników ankiety, które w ostatnim miesiącu Staź Miejska wystosowała do mieszkańców. – Przygotowaliśmy ankietę dotyczącą poczucia bezpieczeństwa w Legionowie. Dzięki niej mieszkańcy Legionowa sami określą problemy tego miasta. Wskaźą tereny, które są zagroźone i wymagają większej obserwacji. Dzięki temu, źe będziemy mieć kamery, patrole będą mogły pojawiać się równieź w innych miejscach. Na przykład takich, które nie są objęte systemem monitoringu, a legionowianie określą je jako tereny niebezpieczne – mówi Adam Nadworski.
Bezpieczniej na komendzie
Jak twierdzą specjaliści, którzy montują sprzęt, obrotowe kamery rejestrują obraz w promieniu 360 stopni w czasie 1,4 s. Obraz z kamer jest kolorowy. Wszystkie kamery są jednakowe. Pięć kamer jest sterowanych radiowo ze względu na brak moźliwości podłączenia do sieci światłowodowej, w której pracuje reszta urządzeń. System archiwizuje nagrania przez miesiąc, jeśli przez ten czas materiały nie zostaną wykorzystane, zostaną automatycznie skasowane i zwolnią materiał na nagrania bieźące. Oprócz tego zabezpieczone zostaną pomieszczenia, w których zainstalowany zostanie sprzęt nagrywający. Zabezpieczenia będą polegać na zamontowaniu czytników na karty dostępu, w których posiadaniu będzie tylko obsługa systemu, osoba nadzorująca i komendant.
Iw
Lokalizacja kamer w Legionowie:
Warszawska/Wiejska, Warszawska/Jagiellońska, Zegrzyńska/Struźańska, Piaskowa/Al.Sybiraków, Rondo Piłsudskiego, Osiedle Młodych, Legionowo Przystanek (PKP), Piłsudskiego (PKP), Piłsudskiego – Rynek, Jagiellońska/Piłsudskiego, 3-Maja/Dietricha, Rondo przy Ratuszu, Sobieskiego/Piłsudskiego, Sobieskiego/K.Wielkiego, Rondo Husarska, Sowińskiego/Mickiewicza, Jagiellońska/Parkowa, Handlowa/Kwiatowa, Zakopiańska/Kwiatowa, Wysockiego/Marysieńki, Królowej Jadwigi (ZSO2), Norwida/Ogrodowa, Broniewskiego – parking, Osiedle Kozłówka, J.Pawła I (ZSP), Starostwo Powiatowe, Piłsudskiego/Batorego, Rondo Zwycięstwa, Zegrzyńska (CSP), Piaskowa – Dworek
Na zdjęciu: Zastępca Komendanta Straźy Miejskiej Adam Nadworski.