Radni z zespołu ds. rozwoju legionowskich dróg gruntowych podzielili je na 3 kategorie i oznaczyli kolorami zielonym, żółtym i czerwonym. Gruntówki z grupy zielonej są w opinii członków tego zespołu drogami nadającymi się do natychmiastowej modernizacji. Pozostałe z uwagi na m. in. nieuregulowane prawnie sprawy własności, brak kanalizacji i niewielką liczbę osób zamieszkałych przy nich muszą na te remonty jeszcze poczekać. Lada dzień, lista legionowskich gruntówek przeznaczonych do utwardzenia w pierwszej kolejności ma zostać upubliczniona.
Traczyk, Piętka, Mazur, Feruś i Galoch w zespole ds. dróg gruntowych
Na okoliczność ustalenia kolejności modernizacji legionowskich dróg gruntowych, 20 września 2024 r. prezydent Legionowa, Bogdan Kiełbasiński drogą zarządzenia powołał 9-osobowy zespół ds. dróg gruntowych. Pracują w nim legionowscy urzędnicy i radni, zaś ich pracom przewodzi niezrzeszony radny Sławomir Traczyk. – Zespół ds. dróg gruntowych pełni rolę opiniodawczo-doradczą w stosunku do prezydenta miasta w zakresie planowania kierunków rozwoju legionowskich dróg – dowiadujemy się z treści tegoż zarządzenia. Oprócz lidera tego projektu tj. radnego Sławomira Traczyka pracują w nim tacy miejscy radni jak Agnieszka Kobylińska z Prawa i Sprawiedliwości (PiS), Agata Zaklika i Andrzej Piętka z Koalicji Obywatelskiej (KO) oraz miejscy urzędnicy w osobach Przemysława Mazura, zastępcy naczelnika wydziału inwestycji, Lilianny Milewskiej, zastępczyni naczelnika wydziału gospodarki komunalnej, Roberta Ferusia, inspektora w referacie strategii i funduszy zewnętrznych, Łukasza Polakiewicza, głównego specjalisty w wydziale gospodarowania nieruchomościami i Marcina Galocha, głównego specjalisty w wydziale gospodarowania nieruchomościami. Nadzór merytoryczny nad pracami tej grupy sprawuje wiceprezydent Legionowa, Mirosław Grabowski.
3 kategorie dróg gruntowych
Od września 2024 r. do marca 2025 r. zespół ds. rozwoju legionowskich dróg gruntowych odbył 3 posiedzenia. Podczas tych spotkań członkowie tej specgrupy podzielili legionowskie gruntówki na 3 kategorie, a każdą z tych kategorii oznaczyli kolorami zielonym, żółtym i czerwonym. Do zielonej puli wrzucono te gruntówki, które w opinii członków owego zespołu już w chwili obecnej można przekazać do modernizacji. W puli żółtej umieszczono drogi gruntowe, które nie są skanalizowane oraz takie, które przebiegają przez niemające do końca uregulowanej własności nieruchomości. Natomiast w puli czerwonej znalazły się m. in. ślepe gruntówki, przebiegające przez nieruchomości o problematycznej własności oraz takie, przy których mieszka niewielka liczba mieszkańców. – W najbliższym czasie zasady przydziału dróg gruntowych do tych 3 kategorii uszczegółowimy, a każdą z dróg opiszemy i przypiszemy do jednej z tych kategorii. Informacje te następnie upublicznimy i przekażemy tak radnym, jak i mieszkańcom – informował we wtorek, 18 marca 2025 r. na posiedzeniu komisji rozwoju miasta, radny Sławomir Traczyk, będący zarazem przewodniczącym zespołu ds. dróg gruntowych.
Aby utwardzić wszystkie legionowskie gruntówki potrzebujemy 30 mln zł – szacuje wiceprezydent Grabowski
Wiceprezydent Legionowa, Mirosław Grabowski, sprawujący merytoryczny nadzór nad pracą tej grupy roboczej pozytywnie ocenił jej dotychczasowe działania. – W Legionowie jest około 14 kilometrów dróg gruntowych. Gdybyśmy chcieli je wszystkie przebudować potrzebowalibyśmy przynajmniej 30 mln zł. Takie są nasze wstępne nasze wyliczenia – wyjaśniał podczas posiedzenia wskazanej komisji merytorycznej. – Budowanie dróg, do których miasto nie ma prawa własności jest dla nas bardzo skomplikowaną sprawą. Nie zawsze możliwą do realizacji – dodał następnie.