Pokaz dramatu pt. Śubuk w kinie Helios w Legionowie. Co wiemy o zaburzeniach autystycznych u dzieci? (zdjęcia)

siubuk17

Pokaz filmu pt. Śubuk w kinie Helios w Legionowie, fot. Matylda Durka-Wróbel

Z okazji przypadającego na 2 kwietnia 2024 r. Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie, kadra pedagogiczna z Akademii Dobrej Edukacji w Jabłonnie zorganizowała pokaz filmu pt. Śubuk, połączony następnie z dyskusją. Spotkanie zorganizowano w kinie Helios w Legionowie.

Najpierw film, potem dyskusja

W poniedziałek, 8 kwietnia 2024 r. na terenie mieszczącego się w centrum Legionowa kina Helios zorganizowano pokaz filmu pt. Śubuk w reżyserii Jacka Lusińskiego. Ten pochodzący z 2022 r. dramat opowiada historię matki autystycznego chłopca, której walka z biurokracją oraz ludzką bezdusznością doprowadziły do istotnych zmian w polskim systemie edukacji. Po pokazie filmowym odbyła się dyskusja, w której wzięły udział Małgorzata Gorol, w filmie pt. Śubuk wcielająca się w rolę Maryśki, czyli matki autystycznego Śubuka, Aleksandra Konieczna grająca w tym dramacie rolę dyrektorki liceum, do którego uczęszcza autystyczny nastolatek, Karolina Dyrda, ekspertka z dziedziny spektrum autyzmu oraz Anna Nogaj, dyrektorka Akademii Dobrej Edukacji w Jabłonnie. Dyskusję poprowadziła Karolina Baurycza, psycholog z Akademii Dobrej Edukacji.

Projekcję filmową połączoną z dyskusją o spektrum zaburzeń autystycznych w kinie Helios w Legionowie zorganizowała kadra pedagogiczna z Akademii Dobrej Edukacji w Jabłonnie z okazji przypadającego na 2 kwietnia 2024 r. Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie.

 

Co wiemy o spektrum zaburzeń autystycznych?

Kwiecień jest miesiącem, w którym bardziej zwracamy uwagę na świadomość, czym jest to zaburzenie. My chcemy spojrzeć trochę szerzej w ogóle na neuroróżnorodność, dlatego tym filmem zaproponowaliśmy dyskusje w społeczności ADE – wśród pracowników i rodziców, bo ten film właśnie pięknie pokazuje, jak ścierają się te dwa systemy. Prowadzimy szkołę i przedszkole i widzimy, jak czasami mijamy się w naszych oczekiwaniach, ale jak się na chwilę zatrzymamy, to bardzo często chodzi o właściwą komunikację i przyjęcie perspektywy – rodzica i nauczyciela. Tym spotkaniem chcieliśmy się właśnie zatrzymać, przyjrzeć naszym rolom i spróbować zrozumieć nasze decyzje, słowa, działania. To bardzo ważne, jeżeli chcemy wspierać i akceptować naszych uczniów. Bez wiedzy i refleksji może być trudno – mówi Anna Nogaj, dyrektorka Akademii Dobrej Edukacji w Jabłonnie. – Dyskusja była ciekawa. Jeden z chłopców wcielających się w rolę Kubusia – chłopca w spektrum autyzmu w filmie, także miał spektrum autyzmu. Film pokazuje heroiczną walkę matki o swoje dziecko w świecie w którym autyzm dopiero zaczyna funkcjonować w świadomości ludzi. Myślę, że dialog o neuroróżnorodności staje się obecnie niezwykle aktualny. Coraz więcej osób, także dorosłych, znajduje u siebie cechy spektrum autyzmu czy ADHD, czy inne. W szkołach coraz więcej uczniów ma orzeczenia oraz opinie. Nauka od siebie nawzajem, wykorzystywanie mocnych stron może nas wiele nauczyć i możemy od siebie wzajemnie dużo zyskiwać – dodaje Matylda Durka-Wróbel, legionowska radna.

Zdjęcia: Matylda Durka-Wróbel