Policja otwarta na mieszkańców

52045bb2baa58.jpg

Komenda Stołeczna Policji i Mazowiecki Urząd Wojewódzki rozpoczęły  w ubiegły wtorek cykl debat społecznych na terenie województwa mazowieckiego dotyczących zagadnień z zakresu bezpieczeństwa mieszkańców. Pierwsze spotkanie odbyło się w legionowskim ratuszu.

Cykl spotkań z mieszkańcami jest organizowany w ramach rządowego programu ograniczania przestępczości i eliminacji niebezpiecznych zachowań społecznych pt. „Razem Bezpieczniej”. – Komendant Główny przydziela nam priorytety działań na trzy lata, ale są także priorytety regionalne – najistotniejsze z punktu widzenia lokalnych społeczności – mówi nadinspektor Mirosław Schossler, Komendant Stołeczny Policji. Jednym z nich jest wzrost poczucia bezpieczeństwa mieszkańców.

Problemy, pytania i odpowiedzi
Do sali konferencyjnej Urzędu Miasta przybył także Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski. Gospodarzem spotkania był pełniący obowiązki Komendanta Powiatowego Policji w Legionowie – nadkomisarz Paweł Piasecki. Podczas prezentacji Piasecki przedstawił wskaźniki dotyczące przestępczości na terenie powiatu i poszczególnych gmin. Podkreślił, że istotnym czynnikiem wpływającym na poziom przestępczości w regionie Jeziora Zegrzyńskiego jest duża liczba turystów (do 100 tys. osób w sezonie) a także bliskość Warszawy. Na pytania mieszkańców odpowiadał też Prezydent Legionowa – Roman Smogorzewski. Podczas debaty mieszkańcy mieli okazję podzielić się z funkcjonariuszami swoimi obawami co do bezpieczeństwa czy wątpliwościami w sprawie pracy policji. Niestety niewielu z nich postanowiło skorzystać z tej okazji. Frekwencja mieszkańców była niewielka, na sali, poza Wójtem Pawłem Kownackim i kilkoma legionowskimi radnymi, nie pojawiło się zbyt wielu samorządowców.

Odmienna specyfika każdej gminy
Ci, którzy postanowili jednak skorzystać z zaproszenia nie zawiedli się. Dyskusja była gorąca, a tematów tak wiele, że przewidywany czas debaty znacznie się przedłużył. Nurtujące środowisko seniorów sprawy bezpieczeństwa przedstawił Roman Biskupski, Prezes Legionowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Problem bezpieczeństwa maluchów i przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu ulic Krakowskiej i Gnieźnieńskiej omówiła pani Agnieszka – mieszkanka Legionowa. Kwestię parkowania przy dzikiej plaży nad Jeziorem Zegrzyńskim w imieniu mieszkańców Nieporętu poruszyła Irena Kopańska – Araszkiewicz. Gorące tematy z gminy Jabłonna, które my także poruszaliśmy na łamach naszej gazety omawiał mieszkaniec Chotomowa – Marcin Mizgalski. Poza tym zwrócono też uwagę na zakłócanie ciszy nocnej przez młodzież, graffiti na Osiedlu Piaski w Legionowie oraz podpalania altanek śmietnikowych.

Kolejne spotkanie za rok
Takie same debaty przeprowadzone zostaną w powiatach: legionowskim, mińskim, otwockim, piaseczyńskim, pruszkowskim, nowodworskim, grodziskim, warszawskim zachodnim i wołomińskim. Kolejne spotkanie odbędzie się za rok. Jego celem będzie weryfikacja poprawy stanu bezpieczeństwa na terenie naszego powiatu.