Poligloci są wśród nas

5204517ecf5aa.jpg

Wielka akcja „Tydzień języków – przygotuj się do Euro” podsumowana! Odbyła się w ramach projektu „Ucz się Języków. Język to podstawa” równolegle w kilkudziesięciu miastach w całym kraju. W naszym powiecie zorganizowana wspólnie przez Centrum Wspierania Edukacji Edu-Power i „Gazetę Powiatową”. W czwartek odbyło się podsumowanie akcji i piknik językowy w Zespole Szkół Salezjańskich w Legionowie.

Języki obce dla kaźdego

Przez cały tydzień w ramach akcji odbywały się wydarzenia, mające na celu zachęcenie do nauki i ćwiczenia praktycznych kompetencji języków obcych. Kaźdy, kto zadeklarował komunikatywną znajomość języka, otrzymał nalepkę potwierdzającą tę umiejętność. W punkcie certyfikującym w Zespole Szkół Salezjańskich po przystąpieniu do testu on-line, moźna było uzyskać bezpłatny certyfikat znajomości języka w skali Rady Europy (CEFR) w jednym z pięciu języków: angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim i rosyjskim. Organizatorzy wyszli naprzeciw takźe przedsiębiorcom i obcokrajowcom, odwiedzającym nasz powiat z okazji Euro. Po pozytywnym przetestowaniu pracowników obsługi klienta, punkty sprzedaźy mogły otrzymać etykietę informującą: „Tu mówimy w języku angielskim”, do umieszczenia na drzwiach wejściowych.

W piłkarskim nastroju

Największym wyzwaniem dla organizatorów było zorganizowanie akcji Let’s Play – festynu językowego pod hasłem „We Love Football” podsumowującego cały tydzień. Przewidziano wiele atrakcji dla przedszkolaków, dzieci i młodzieźy. Przygotował je zespół Centrum Wspierania Edukacji Edu-Power oraz uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Salezjańskich. W organizację festynu włączyła się takźe druźyna piłkarska Young Boys Legionowo oraz zespół Spicy Butter. – Zorganizowaliśmy dzień sportu w związku z Euro 2012. Przygotowaliśmy róźne konkurencje związane z piłką noźną, w których dzieciaki bardzo chętnie brały udział – mówi Franciszek Boberek z Young Boys Legionowo. Najmłodsi otrzymali nagrody i dyplomy. W przedstawieniach, zabawach, degustacjach i konkursach udział wzięły dzieci z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Misjonarek św. Rodziny oraz Niepublicznego Punktu Przedszkolnego Cherry Garden w Stanisławowie Drugim, dzieci ze szkoły podstawowej nr 1, 2, 8 i Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II oraz młodzieź z ZespołuSzkół Salezjańskich i Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej. Impreza odbyła się pod patronatem prezydenta Legionowa orazp na Sejm RP – Zenona Durki.

Do you speak English?

Moment przed Euro o znajomości języków obcych przez mieszkańców Legionowa rozmawiamy z Ewą Wiśniewską z Centrum Wspierania Edukacji Edu-Power – koordynatorką projektu.

Jak ocenia Pani przygotowanie mieszkańców Legionowa do Euro pod kątem znajomości języków obcych?

Najłatwiej ocenić mi znajomość języka angielskiego. Według moich obserwacji, młodsze pokolenia całkiem nieżle radzą sobie w komunikacji w tym języku. Nauczanie angielskiego w szkołach podstawowych, a czasem juź w przedszkolu, naprawdę daje efekty. Wiele radości sprawia, gdy młodzi ludzie swobodnie wypowiadają się na właściwie kaźdy temat. Starsze pokolenia z kolei miały więcej doświadczeń z językiem rosyjskim, jednak długoletni brak kontaktu z językiem sprawia, źe nie zawsze jesteśmy w stanie się wypowiadać.

Czy będziemy w stanie porozumieć się z gośćmi, odwiedzającymi nasze miasto przy okazji Mistrzostw Europy w piłce noźnej?

Mam ogromną nadzieję, źe tak. W ubiegłym tygodniu, tak zwanym Tygodniu Języków, zorganizowanym w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Ucz się Języków. Języki to Podstawa” grupa wolontariuszy podejmowała próby rozmów w języku angielskim na legionowskich ulicach. Dość duźo osób podejmowało dialog, jednak niestety bardzo duźa grupa nie potrafiła bądż nie chciała podjąć rozmowy, wietrząc być moźe jakiś podstęp ze strony wolontariuszy. A zupełnie niepotrzebnie, bo pytania były bardzo proste, np. Jak się masz? (wystarczyło odpowiedzieć OK.), Gdzie jest stacja? Gdzie jest poczta? (wystarczyło wskazać ręką, bo pytania były zadawane w okolicy tych miejsc).

Czy mieszkańcy Legionowa sumiennie odrobili lekcje z języków obcych podczas akcji Tydzień języków? Jakie było zainteresowanie akcją?

Jak juź wspomniałam w czasie akcji Let’s talk, czyli w bezpośrednich kontaktach z mieszkańcami, na legionowskich ulicach było róźnie. Prowadziliśmy teź akcję Let’s work – odwiedzaliśmy róźne sklepy, instytucje. Ze smutkiem muszę stwierdzić, źe w bardzo wielu miejscach sprzedawcy czy właściciele nie pozwolili nawet wolontariuszom wyjaśnić, o co w akcji chodzi. Były jednak miejsca, gdzie wolontariusze byli przyjęci z wielką źyczliwością. Największe podziękowania i gratulacje chciałabym złoźyć osobom pracującym w sklepach znajdujących się w domu handlowym Maxim. W zdecydowanej większości przyjażnie podejmowano wolontariuszy i w większości miejsc egzamin z angielskiego był zdany na 5.

Do Euro zostało juź tylko kilka dni. Jakich rad udzieliłaby Pani tym, którzy nie zdąźyli nauczyć się języków obcych?

Przede wszystkim nie panikujmy, gdy zostaniemy zaczepieni przez cudzoziemca. To nie my jesteśmy w trudnej sytuacji, źe nie potrafimy się dogadać z obcokrajowcem, tylko obcokrajowiec ma problem, w którym być moźe moźemy mu pomóc. Wystarczy odrobina dobrej woli i uśmiech na twarzy. Nie znamy języka? Poprośmy innych o pomoc, nam będzie łatwiej znależć osobę posługującą się językiem obcym, niź cudzoziemcowi nie znającemu słowa po polsku. I na pewno nie ignorujmy takich osób, przechodząc obojętnie, lub wręcz nie uciekajmy, udając, źe nie słyszymy pytania – nie chcemy przecieź uchodzić za gburów.

 

/Katarzyna Śmierciak/