Ponad milion na walkę ze śniegiem

5204426de4a09.jpg

W poprzednich latach podczas intensywnych opadów mieszkańcy miasta narzekali na nieodśnieźone drogi i brak moźliwości wyjechania z posesji. Telefony z prośbami o wysłanie pługu i oczyszczenie drogi z zalegającego śniegu do Wydziału Komunalnego urywały się przez cały dzień.

 

 

 

 


Wszystkiemu winny był brak właściwego nadzoru nad firmami wykonującymi daną usługę. W większych miastach z pomocą przychodzi system GPS (system nawigacji satelitarnej), który umoźliwia kontrolowanie działalności firmy oczyszczającej miasto. Legionowo z takiego systemu nie korzysta, ale jak zapewnia Rzecznik Urzędu Miejskiego Tamara Mytkowska, to firmy oczyszczające miasto mają obowiązek śledzenia prognoz pogody i informowania Urzędu o zagroźeniu opadami: – Zarówno oni mogą zawiadomić Urząd, jak i my zawiadamiamy te firmy. Niewątpliwie teraz pomoźe w tym uruchomiony niedawno system monitoringu – Straź Miejska będzie mogła sprawdzać stan dróg i na bieźąco zgłaszać konieczność odśnieźania – zapewnia pani Tamara.

Cena śniegu
Władze miejskie powaźnie przejęły się ostrzeźeniami przed wyjątkowo srogą zimą. Rozpisano trzy przetargi, w kaźdym określono inne zadania W pierwszym przetargu Urząd Miasta zamówił usługę oczyszczania dróg gminnych utwardzonych, osiedlowych (wewnętrznych), ciągów pieszych i przystanków komunikacji. Tym zajmie się firma AG-Complex Sp. z o.o. Drugi ograniczał się do oczyszczania z białego puchu gminnych dróg nieutwardzonych. Zajmie się nimi firma ROBOTY ZIEMNE – BUDOWLANE Janusz Mróz. Wykonanie oczyszczenia pasów drogowych dróg utwardzonych, chodników, zatok przystankowych, przystanków i parkingów w Legionowie z zalegającego śniegu wraz z jego wywozem oraz zapewnieniem miejsca składowania powierzono firmie INSTALATORSTWO SANITARNE C.O. I GAZ Stanisław Knauber.

W sezonie 2009/2010 na odśnieźanie miasta wydano 1 014 500 zł. W sezonie 2010/2011 zarezerwowano na ten cel 1 200 000 zł. Do pracy będą mogły przystąpić jednocześnie 4 pługo-piaskarki, 2 pługo-solanki, 3 ciągniki rolnicze, 2 samochody do wywoźenia śniegu, 1 ładowarka do śniegu oraz 2 równiarki. To ile sprzętu zostanie uruchomione, będzie uzaleźnione od konkretnej sytuacji. Miasto nie jest podzielone na rejony, lecz na drogi pierwszej kategorii odśnieźania (te, po których jeżdzi komunikacja miejska oraz najbardziej uczęszczane drogi) oraz pozostałe. Na legionowskich drogach uźywana będzie mieszanka piaskowo-solna lub sama solanka – w zaleźności od warunków pogodowych (temperatury) i od rodzaju drogi. Firmy, które wygrały przetargi, rozliczane będą w systemie zadaniowym, czyli nie na podstawie przejechanych kilometrów ani przepracowanych godzin, lecz z efektu końcowego prac – oceny stanu danej ulicy.

Telefon nic nie da
Kolejnym utrudnieniem dla mieszkańców przy większych opadach są sterty śniegu zalegającego na poboczach. W minionym roku centrum Legionowa było sparaliźowane, a parkowanie samochodów wręcz niemoźliwe. Czy wywoźenie śniegu równieź wliczono w usługi firm, które wygrały przetargi? – W usługę wpisane jest wywoźenie śniegu w wyjątkowych przypadkach, np. z zatok przystankowych i przystanków, ograniczyliśmy się do tych miejsc, poniewaź są to drogie usługi. Zgodnie z zapisem umowy, firma zapewnia miejsce składowania – zapewnia rzecznik. Kaźdy mieszkaniec do godz. 16.00 moźe dzwonić w sprawie nieoczyszczonych ulic do UM. Nadzór nad pracą tych firm sprawuje Wydział Gospodarki Komunalnej, a po godz. 16.00 – Straź Miejska. Nie naleźy jednak traktować telefonu do Wydziału Komunalnego jako dyźuru telefonicznego, poniewaź urzędnicy zapewniają, źe trasy są zoptymalizowane. – Nie reagujemy na kaźde wezwanie, ulice odśnieźane są po kolei, zgodnie z kategorią. Oczywiście w kaźdej chwili moźna zadzwonić do Wydziału Gospodarki Komunalnej lub Straźy Miejskiej, lecz nie moźna liczyć, źe na kaźde wezwanie pług zajedzie po chwili pod nasz dom – uprzedza rzecznik.

 

Łopata albo mandat
Mieszkańcy Legionowa mogą się spodziewać, źe wraz z opadami śniegu powrócą kontrole straźników miejskich dotyczące odśnieźania terenu przed prywatnymi posesjami. Lokale przepisy w tym zakresie nie uległy zmianom i nadal – pomimo duźych wątpliwości czy chodnik przed posesją naleźy do właściciela nieruchomości – moźemy się liczyć z mandatem, gdy w porę go się nie uprzątnie. – Uwaźamy, źe najskuteczniejszą metodą jest zachęcanie mieszkańców do odśnieźania chodników przy własnych posesjach. Miasto daje przykład, odśnieźając chodniki przy gminnych działkach – mówi rzecznik UM.

Będzie ta zima tysiąclecia?
Katrzyna Bieniek z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie nie potwierdza informacji dotyczących zimy stulecia lub tysiąclecia – Nie wypowiadamy się na temat zimy tysiąclecia, nie wiemy kiedy przyjdzie zima z mrozem. Prognozy długoterminowe obejmują jedynie szesnaście dni kalendarzowych w przód. Po pierwszych opadach, w ubiegły weekend pojawiły się niepokojące prognozy. Przez cały tydzień ma solidnie sypać i warstwa śniegu moźe przekroczyć 30 cm. Temperatury w nocy mogą zbliźyć się do –20 °C. W przyszłym tygodniu termometry wskaźą temperatury bliźej zera. Po kilku dniach ocieplenia mrozy i śnieg mają wrócić.

Iwona Wymazał