Poszukiwaliśmy pomysłów, jak uczyć zachęcać i wzmacniać tożsamość w mieszkańcach Legionowa – mówią przedstawicielki legionowskiej fundacji Ucieleśnienie, która była organizatorką debaty o historii, pamięci i tożsamości naszego miasta. Debatę z udziałem dziesiątek pracowników lokalnych instytucji kultury oraz mieszkańców zorganizowano w Poczytalni na legionowskim dworcu. Podczas tego spotkania można też było zapoznać się z historią Legionowa. Niejako w pigułce przedstawił ją doktor Artur Bojarski, emerytowany już, wieloletni pracownik Muzeum Historycznego w Legionowie.
Debata o historii, pamięci i tożsamości Legionowa
W sobotę, 16 listopada 2024 r. w Poczytalni na legionowskim dworcu odbyła się debata o historii, pamięci i tożsamości naszego miasta. Jej organizatorem była fundacja Ucieleśnienie, mająca swoją siedzibę przy ulicy generała Bolesława Roi na Bukowcu w Legionowie. Debata została zorganizowana w ramach realizowanego przez wskazaną fundację i współfinansowanego z dotacji rządowej projektu pt. Ucieleśniamy pamięć i historię naszej małej ojczyzny. – Jest to projekt, który stawia sobie za cel wzmacnianie więzi i poczucia przynależności do małej ojczyzny lokalnej społeczności z terenu gminy Jabłonna i Legionowo – mówią Małgorzata Wlaźlak i Agnieszka Kołodziejczak z fundacji Ucieleśnienie.
W jaki sposób młodzież dokumentowała historię Legionowa?
W ramach tej rozpoczętej jeszcze w czerwcu 2024 r. akcji przeprowadzono warsztaty z m.in. przeszukiwań archiwów i ciekawostek historycznych, dokumentowania miejsc historycznych, fotografoterapeutyczne oraz z tworzenia historycznych zinów komiksowo-kolażowych. Uczestnicy tego projektu, czyli młodzi mieszkańcy Legionowa i Jabłonny spotykali się z mieszkańcami i przeprowadzali z nimi wywiady. Małgorzata Grabowska-Kozera i Piotr Radzikowski udzielili im wywiadu o legionowskim podziemiu solidarnościowym. Podobne rozmowy odbyto z m.in. legionowianką, Ewą Narożną, Jackiem Szczepańskim, dyrektorem Muzeum Historycznego w Legionowie oraz z Robertem Nowińskim. Wszystkie te rozmowy można przesłuchać w tym miejscu.
Debata o historii, pamięci i tożsamości Legionowa, zorganizowana w ostatnią sobotę w Poczytalni na dworcu była niejako podsumowaniem tej trwającej kilka miesięcy akcji. Wzięło w niej udział wielu współpracowników lokalnych instytucji kultury. Uczestniczyli też w niej mieszkańcy. – Poszukiwaliśmy pomysłów, jak uczyć zachęcać i wzmacniać tożsamość w mieszkańcach Legionowa – mówią Małgorzata Wlaźlak i Agnieszka Kołodziejczak z fundacji Ucieleśnienie. – Wszyscy byliśmy zgodni, że konieczne jest świadome i intencjonalne działanie, w kierunku budowanie tej tożsamości. Mamy nadzieję, że ta dyskusja to dopiero początek kolejnych działań – dodają następnie.
Legionowo znane i nie znane. Wykład doktora Artura Bojarskiego
Podczas tego spotkania można też było zapoznać się z historią Legionowa. W telegraficznym skrócie przedstawił ją doktor Artur Bojarski, emerytowany już, wieloletni pracownik Muzeum Historycznego w Legionowie.
Wernisaż zin-ów komiksowo-historycznych o Legionowie
W Poczytalni na dworcu w Legionowie można też było obejrzeć wernisaż historycznych zin-ów, stworzonych w ramach wspomnianego projektu przez młodych mieszkańców Legionowa i Jabłonny. – Zin-y te prezentują unikalne spojrzenie na historię miasta, ukazując ją przez pryzmat młodzieżowej kreatywności i zaangażowania – informują legionowscy urzędnicy.
Czym zajmuje się fundacja Ucieleśnienie?
Pomysłodawcą trwającego od czerwca do listopada 2024 r. projektu pt. Ucieleśniamy pamięć i historię naszej małej ojczyzny są działaczki fundacji Ucieleśnienie, mającej swoją siedzibę przy ulicy generała Bolesława Roi na Bukowcu w Legionowie. – Fundacja powstała by tworzyć przestrzeń dla osób i całych społeczności do rozwoju poprzez działania nakierowane na własną eksplorację, eksperymentowanie, tworzenie i poznawanie siebie przy wykorzystaniu narzędzi arteterapeutycznych oraz alternatywnych metod rozwoju – dowiadujemy się ze strony internetowej tej organizacji. Jednym z ostatnio realizowanych przez tę fundację projektów był projekt pt. Legionowski Kolektyw Sztuki. Była to zabawa terenowa, której celem było przybliżenie twórczości 12 legionowskich twórców muzyki. W różnych przestrzeniach Legionowa ukryto łącznie 19 wlepek z kodami QR, po zeskanowaniu których można było posłuchać utworów autorstwa legionowian. Były to albo piosenki albo wiersze w oprawie muzycznej. Szerzej informowaliśmy na ten temat w tej wiadomości.
Zdjęcia: Fundacja Ucieleśnienie Facebook