Ruszył ogólnopolski zdalny program rządowy pt. Domowa Opieka Medyczna z wykorzystaniem pulsoksymetrów dla pacjentów ze zdiagnozowanym koronawirusem. Decyzje, co do objęcia taką opieką chorych leżą w gestii lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, a nie dyrekcji ośrodków zdrowia, w których są oni zatrudnieni. Dowiedzieliśmy się, że medycy np. z Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej (WSPL) na legionowskich Piaskach chętnie będą korzystać z tego nowego narzędzia.
Trwają szkolenia lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej z obsługi nowej aplikacji PulsCare. System ten, przy użyciu pulsoksymetrów, pozwala monitorować w domach stan pacjentów zdiagnozowanych na Covid-19. Objęcie chorych zdalną opieką medyczną jest dobrowolne – decydują o tym lekarze pierwszego kontaktu tj. głównie interniści. Po rejestracji pacjenta z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa w aplikacji PulsCare, poczta dostarczy do jego domu pulsoksymetr tj. urządzenie sprawdzające poziom wysycenia krwi tlenem. Potem on sam będzie dokonywał pomiarów stanu swojego zdrowi, a za pomocą zamieszczonego w aplikacji PulsoCare wywiadu medycznego pod postacią ankiety z pytaniami o wyniki pomiarów saturacji, tętna, temperatury oraz innych objawów chorobowych dostarczy medykom wszystkie niezbędne dane. Te będą całodobowo monitorowane przez rządowe Centrum Kontaktu. – Konsultanci i lekarze będą monitorować wyniki pomiarów pacjentów i w razie konieczności wezwą pogotowie ratunkowe. W sytuacjach niepokojących pacjent zostanie skierowany na zdalną konsultację, która odbędzie się w formie teleporady. Kluczowe w tym procesie jest odpowiednio wczesne uchwycenie przez lekarzy grupy pacjentów, którzy ze względu na pogorszenie stanu zdrowia powinni trafić na leczenie szpitalne – dowiadujemy się ze stron rządowych.
Nie musimy, ale chcemy!
Z obsługi aplikacji PulsCare szkolą się także i medycy z WSPL na legionowskich Piaskach. – Z uwagi na to, że udział w tym programie jest dobrowolny, nie narzucamy naszym lekarzom takich decyzji. Wiem jednak, że wielu z nich będzie chciało skorzystać z tej aplikacji, aby przy użyciu pulsoksymetrów móc obiektywnie sprawdzić stan zdrowia pacjentów ze zdiagnozowanym koronawirusem – mówi Dariusz Neudek, dyrektor WSPL na legionowskich Piaskach.
Dla kogo jest Domowa Opieka Medyczna?
Eksperci rządowi wytypowali grupy pacjentów, których lekarze podstawowej opieki zdrowotnej powinni włączyć w system zdalnej Domowej Opieki Medycznej. Są to osoby, u których zakażenie koronawirusem może grozić nagłym pogorszeniem zdrowia. – Aktywna choroba nowotworowa, przewlekła niewydolność nerek, choroby płuc, serca, otyłość, anemia sierpowata, cukrzyca, pacjenci po przeszczepach, palący papierosy i mający więcej jak 55 lat – to decydujące o takiej kwalifikacji kryteria.