Powiat. Potrzebni lekarze specjaliści do „przychodni na górce”. Placówka chce się rozwijać i obsługiwać więcej pacjentów

GLINICKA2

Uruchomienie dodatkowej załogi ratownictwa medycznego na terenie gminy Wieliszew, budowa nowego 3-piętrowego budynku, w którym realizowane będą specjalistyczne świadczenia medyczne oraz zatrudnienie jak największej liczby lekarzy specjalistów – to najważniejsze plany rozwojowe zależnego od powiatu legionowskiego Zespołu Opieki Zdrowotnej Legionowo (ZOZ Legionowo), zwanego przez legionowian przychodnią na górce.

Są zyski, są też nowe inwestycje

Należący do powiatu legionowskiego ZOZ Legionowo, zwany przez legionowian przychodnią na górce w swojej mieszczącej się przy ulicy generała Józefa Sowińskiego 4 w centrum Legionowa siedzibie w 2024 r. uruchomił elektroniczny system do obsługi kolejek pacjentów, gromadzących się pod rejestracją tej przychodni oraz pod działającym w niej punktem pobrań. Zakupiono też nowe karetki na potrzeby załóg ratownictwa medycznego. Część środków na te zakupy pozyskano natomiast z dotacji otrzymanej z Ministerstwa Zdrowia. Powyższe przedsięwzięcia udało się zrealizować dzięki zyskowi w kwocie nieco ponad 2,5 mln zł netto, wypracowanemu przez tę placówkę medyczną w 2023 r. Środki te posłużyły również wyposażeniu ratowników medycznych w przenośne aparaty ultrasonograficzne (USG), wyposażeniu miejsc ich wyczekiwania w meble i inną aparaturę medyczną, a także przeznaczone zostały na zakup 3-częściowego stołu rehabilitacyjnego.

 

 

Zyski wypracowane przez ten ośrodek zdrowia mają zostać przeznaczone na realizację jeszcze innych inwestycji w przyszłości. Wśród tych planów znajdują się m. in. budowa nowego 3-piętrowego budynku, w którym realizowane będą specjalistyczne świadczenia medyczne, uruchomienie dodatkowej załogi ratownictwa medycznego na terenie gminy Wieliszew oraz zatrudnienie jak największej liczby lekarzy specjalistów. Co więcej, szefostwo tej placówki nie wyklucza zakupu nowego samochodu dostawczego, montażu paneli fotowoltaicznych z magazynem energii i agregatu prądotwórczego dającego niezależność w sytuacjach kryzysowych oraz budowy zadaszeń dla ambulansów. Zastrzega jednak, że w zależności od bieżących potrzeb, plany powyższe mogą jeszcze się zmienić i nie być zrealizowane w najbliższej przyszłości.


W dalszym ciągu zamierzamy kontynuować działania związane z pozyskiwaniem nowych pacjentów. Ofertę swoich usług będziemy kierować do mieszkańców powiatu legionowskiego oraz sąsiadujących powiatów poprzez podjęcie działań zapewniających pacjentom kompleksową opiekę medyczną, uzupełniając swoją ofertę, pozyskując większą ilość specjalistów przy relatywnie nowoczesnej infrastrukturze technicznej – pisze Dorota Glinicka, prezes zarządu ZOZ Legionowo w raporcie podsumowującym zeszłoroczną działalność tej spółki. Raport ten prezentowany był na sesji Rady Powiatu Legionowskiego, która odbyła się w miniony poniedziałek, 26 sierpnia 2024 r. Najważniejszą, płynącą z niego konkluzją są braki wśród lekarzy specjalistów. Tych jest niestety jak na lekarstwo i co ważne, problem ten dotyka nie tylko tzw. przychodnię na górce, ale także i inne podmioty medyczne, tak w regionie, jak i w całym kraju.

Trwa rekrutacja lekarzy. W cenie są wszyscy specjaliści

W 2023 r. w ZOZ Legionowo zatrudnienie znalazło łącznie 77 lekarzy. Ich angaż odbywał się albo poprzez umowy o pracę, albo poprzez umowy cywilno-prawne, albo poprzez kontrakty. Wskazana przychodnia wciąż prowadzi rekrutacje lekarzy specjalistów. W cenie są tak naprawdę wszystkie specjalizacje. Poszukiwani są zwłaszcza pulmonolodzy, dermatolodzy, ginekolodzy, reumatolodzy, okuliści, neurolodzy, urolodzy, kardiolodzy, diabetolodzy, rehabilitanci, lekarze medycyny pracy, specjaliści terapii uzależnień, psychoterapeuci oraz lekarze do załóg ratownictwa medycznego.

W planach kolejna rozbudowa przychodni na górce!

Aktualnie trwają też prace nad opracowaniem koncepcji rozbudowy budynku, w którym funkcjonuje ZOZ Legionowo. Decydenci chcą w jego sąsiedztwie zbudować nowy, 3-piętrowy budynek o powierzchni 500 m² i połączyć go łącznikiem z istniejącym gmachem przychodni. Swoje miejsce w tym nowym budynku mają znaleźć poradnie specjalistyczne – neurologiczna, kardiologiczna, diabetologiczna, reumatologiczna, zdrowia psychicznego i uzależnień, diagnostyka – densytometria oraz archiwum. Tej inwestycji na pewno nie uda się zrealizować w 2024 r., ponieważ aktualnie jest ona na etapie bardzo wczesnego planowania. Jak koncepcja tego przedsięwzięcia będzie gotowa, przyjdzie czas na opracowanie jego projektu i uzyskanie pozwolenia na budowę. Dopiero po wypełnieniu tych wszystkich czynności, będzie można rozpocząć faktyczną rozbudowę.

6. załoga ratownictwa medycznego ma stacjonować w Wieliszewie! Czy uda się przekonać do tego pomysłu wojewodę?

Szefostwo ZOZ Legionowo, które jest zarazem placówką wpiętą w system ratownictwa medycznego na Mazowszu, chce też uruchomić dodatkową, czyli 6. załogę ratownictwa medycznego na terenie powiatu legionowskiego. Miejscem wyczekiwania tej załogi na wezwanie ma być natomiast gmina Wieliszew. Wniosek w tej sprawie skierowano do wojewody mazowieckiego, który jest odpowiedzialny za funkcjonowanie ratownictwa medycznego na podległym sobie terytorium. Przedstawiciel rządu jeszcze się do tego wniosku nie ustosunkował.

W powiecie legionowskim pracuje obecnie 5 załóg ratownictwa medycznego

Aktualnie, na terenie powiatu legionowskiego stacjonuje 5 załóg ratownictwa medycznego, w tym 4 podstawowe tj. bez lekarza na pokładzie i 1 specjalistyczna, gdzie taki wykwalifikowany medyk musi być obecny. Miejscem wyczekiwania specjalistycznej załogi ratownictwa medycznego jest Legionowo, natomiast 4 inne podstawowe załogi ratownictwa medycznego stacjonują w Legionowie, Serocku, Jabłonnie i w Zegrzu. Wszystkie te zespoły są dostępne dla pacjentów przez 7 dni w tygodniu i przez całą dobę.