Na okoliczność pozyskania środków unijnych na rewitalizację ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego w ścisłym centrum Legionowa powołano 11-osobowy tzw. zespół transformers. Pracują w nim legionowscy urzędnicy, zaś ich pracom przewodzi Rafał Florczyk, zastępca kierownika referatu strategii i funduszy zewnętrznych w Urzędzie Miasta (UM) w Legionowie.
Rewitalizacja głównej legionowskiej arterii i ścisłego centrum miasta
W 2025 r. ma rozpocząć się projektowanie przebudowy i modernizacji głównej miejskiej arterii, czyli ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego w Legionowie. Na opracowanie koncepcji architektonicznej rewitalizacji tej ulicy oraz ścisłego centrum miasta w projekcie przyszłorocznego budżetu Legionowa zabezpieczono aż 300 tys. zł. Resztę pieniędzy na ten cel aktualne władze samorządowe Legionowa chcą pozyskać z programu wspierającego zieloną transformację miast, finansowaną z unijnego Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).
Obowiązki służbowe zespołu ds. zielonej transformacji Legionowa
Aby skutecznie pozyskać na ten cel wskazane środki unijne, we wtorek, 24 grudnia 2024 r. prezydent Legionowa, Bogdan Kiełbasiński drogą zarządzenia powołał zespół ds. zielonej transformacji miasta Legionowo, potocznie zwanym zespołem transformers. Pracuje w nim 11 osób. Są to głównie legionowscy urzędnicy. Pracom tego zespołu przewodzi Rafał Florczyk, zastępca kierownika referatu strategii i funduszy zewnętrznych w UM w Legionowie. – Do zadań zespołu należy praca na rzecz zielonej rewitalizacji rynku miejskiego oraz ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego wraz z terenami przyległymi w celu poprawy jakości życia mieszkańców i ożywienia społeczno-gospodarczego miasta Legionowo – dowiadujemy się z treści tegoż zarządzenia. Wśród szczegółowych obowiązków służbowych tzw. transformersów znajdują się natomiast opracowanie koncepcji urbanistyczno-przestrzennej, przyrodniczej, funkcjonalnej i organizacji ruchu drogowego ścisłego centrum Legionowa, stworzenie ostatecznego projektu rewitalizacji tej przestrzeni wraz z pozyskaniem wszystkich zgód i opinii umożliwiających ubieganie się o wskazaną dotację unijną na realizację tego gigantycznego przedsięwzięcia oraz udział w konsultacjach i w spotkaniach z mieszkańcami, przedsiębiorcami i ekspertami.
Florczyk, Wolińska, Głos, Wieczorek, Nadworski i kto jeszcze?
Zespół ds. zielonej transformacji Legionowa składa się z 11 osób. Oprócz lidera tego projektu tj. Rafała Florczyka, zastępcy kierownika referatu strategii i funduszy zewnętrznych legionowskiego magistratu pracują w nim tacy miejscy urzędnicy jak Patrycja Wolińska, kierowniczka referatu strategii i funduszy zewnętrznych, Elżbieta Głos, naczelniczka wydziału inwestycji, Karolina Pióro, główna specjalistka w wydziale inwestycji, Liliana Milewska, kierowniczka referatu infrastruktury i transportu, Marzena Tarnowska, kierowniczka referatu planowania przestrzennego, Robert Wieczorek, kierownik referatu zieleni miejskiej i ekologii, Łukasz Polakiewicz, główny specjalista w wydziale gospodarki nieruchomościami, Kamil Stępkowski, główny specjalista w wydziale kultury i komunikacji społecznej oraz Monika Jakubiak-Rososzczuk, rzeczniczka prasowa. Członkiem tego zespołu jest również Adam Nadworski, komendant Straży Miejskiej (SM) w Legionowie.
Piłsudskiego i Słowackiego drogami jednokierunkowymi? To dobry, czy zły pomysł?
Nieoficjalnie ustaliliśmy, że główna legionowska arteria, czyli ulica Marszałka Józefa Piłsudskiego w bieżącej kadencji samorządowej, czyli najpóźniej do 2029 r. ma przejść generalny remont na odcinku od targowiska miejskiego na osiedlu Sobieskiego aż do Centrum Komunikacyjnego położonego przy ulicy Tadeusza Kościuszki w ścisłym centrum miasta. W pierwszym etapie tego procesu inwestycyjnego, droga ta zostanie przebudowana na odcinku pomiędzy ulicami Jagiellońską i Tadeusza Kościuszki. Wraz z nią, na identycznym odcinku ma też zostać unowocześniona równoległa do niej ulica Juliusza Słowackiego. Władze miasta nie wykluczają, że w przyszłości drogi te staną się jednokierunkowymi, dzięki czemu ruch samochodowy w ścisłym centrum miasta zostanie udrożniony. Stanowczo wykluczają jednak całkowite wyłączenie fragmentów tych ulic z komunikacji samochodowej. Szerzej na ten temat informowaliśmy w tej wiadomości.
Do sprawy będziemy wracać.