Jak się starzeć, żeby być szczęśliwym? Dlaczego powinniśmy doceniać seniorów? Czy starsza osoba potrafi się bardziej cieszyć od młodszej?
Starość jest jednym z tych zjawisk towarzyszących życiu ludzkiemu, których współczesny świat boi się najbardziej. Jednak prędzej czy później każdy z nas staje z nią oko w oko – i dotyczy to także całych społeczeństw, zmuszonych coraz bardziej otwierać się na potrzebny rosnącej liczby osób starszych.
To przesunięcie społecznego akcentu, połączone ze wzrostem świadomości samych seniorów, pozwala dziś znacznie lepiej i bardziej aktywnie przeżywać całe dekady życia po sześćdziesiątce, rozwijać swoje pasje, realizować marzenia i żyć wreszcie tak, by sprawiać przyjemność samemu sobie, zamiast ciągle zaspokajać potrzeby i dostosowywać się do wyobrażeń innych ludzi.
Wychodząc naprzeciw potrzebom, postanowiliśmy poruszać sprawy dotyczące seniorów w comiesięcznym dodatku Gazety Powiatowej. Aktywność – zarówno fizyczna, jak i intelektualna – jest bardzo ważna dla szczęśliwego życia na emeryturze. Najlepiej być aktywnym przez całe życie, wówczas będziemy czerpać największe profity, ale pamiętajmy, że na zmianę stylu życia nigdy nie jest za późno. Ćwiczenia fizyczne i aktywność intelektualna wpływają pozytywnie na nasze zdrowie, sprawność psychoruchową i poczucie szczęścia. To wszystko przekłada się na wyższą jakość życia w starszym wieku.
Ewa Milner-Kochańska
Naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych
Konkurs
Pierwsza osoba, która poprawnie odpowie na pytanie jak się nazywa DJ Wika, otrzyma w nagrodę książkę. Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres mailowy zdrowie@um.legionowo.pl