Urząd Miasta Legionowo zaprasza mieszkańców do ratusza, by skontrolowali swoje ciśnienie krwi. W atrium magistratu znajduje się urządzenie, które automatycznie zmierzy ciśnienie i tętno oraz wydrukuje wynik badania. Regularne badania są niezwykle ważne dla zdrowia.
Ciśnienie tętnicze krwi zwykle z wiekiem się zwiększa, co w dużej mierze zależy od stwardnienia dużych tętnic i zmniejszenie ich elastyczności.
W przeszłości panował pogląd, że związany z wiekiem wzrost ciśnienia tętniczego jest zjawiskiem fizjologicznym, towarzyszący starzeniu się i nie wymaga leczenia, gdyż podwyższone ciśnienie zapewnia lepszy dopływ krwi do narządów przy istniejących zmianach naczyniowych. Wyniki badań przeprowadzonych na szerokiej populacji wykazały jednak, że leczenie nadciśnienia powoduje wyraźne zmniejszenie częstości występowania udaru mózgu i innych powikłań sercowo-naczyniowych. Obecnie akceptowalny jest pogląd o potrzebie leczenia nadciśnienia także w starszym wieku. W leczeniu tym należy uwzględnić zmiany, jakie zachodzą u ludzi starszych w układzie naczyniowo – sercowym, brać pod uwagę gorsze funkcjonowanie poszczególnych narządów oraz większą wrażliwość na stosowane leki.
Niestety w starszym wieku nadciśnienie tętnicze współistnieje często z innymi chorobami: serca, naczyń, cukrzycą, zmianami zwyrodnieniowymi stawów. Wiąże się to ze stosowaniem wielu leków. Leczenie nadciśnienia w starszym wieku może stwarzać szczególne problemy, których powinni być świadomi sami pacjenci, jak ich rodziny.
Systematyczne przyjmowanie leków i profilaktyka są podstawą sukcesu w leczeniu nadciśnienia, co może być utrudnione z powodu osłabienia pamięci, zaburzeń wzroku, a w bardziej podeszłym wieku objawów otępienia bądź innych zaburzeń psychicznych.
Nadciśnienie nazywane jest cichym zabójcą, gdyż przez wiele lat nie daje żadnych objawów, działając podstępnie, powoduje w organizmie rozległe spustoszenie. Jest jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju choroby wieńcowej, udaru mózgu i zaburzeń widzenia.
Ciśnienie tętnicze krwi nie powinno przekraczać wartości 139/89 mmHg. Wraz ze wzrostem ciśnienia ryzyko wystąpienia udaru mózgu zwiększa się liniowo. Leczenie nadciśnienia tętniczego, niezależnie od stosowanego leku, znacząco zmniejsza to ryzyko, którego redukcja zależy od stopnia obniżenia ciśnienia. Obniżenie ciśnienia skurczowego o 20 mmHg, a rozkurczowego o 10 mmHg zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru o ponad 40%.
Do obniżenia umiarkowanie podwyższonego ciśnienia krwi często wystarcza zmiana stylu życia i odpowiednia dieta.
W swojej diecie możesz zrezygnować z soli, ponieważ powoduje, że w organizmie zatrzymywana jest woda. Wielu dietetyków uważa też, że nie powinniśmy zjadać jej więcej niż 6g na dzień (mała płaska łyżeczka). Pamiętać jednak należy, że nie chodzi tylko o sól, którą dodajemy do posiłków, ale także sól występującą w żywności przetworzonej, także w pieczywie. Zacznij używać ziół, które lepiej wydobędą smak potrawy, a które są na pewno zdrowsze niż sól. Jej smak najlepiej zastąpi bazylia, ponieważ jest lekko słona.
Walcz z nadwagą. Cierpi na nią coraz więcej osób, a jest ona również powodem nadciśnienia tętniczego, które rośnie z każdym kilogramem. Jeśli mamy niepotrzebną warstewkę tłuszczyku pozostałą po zimie, to warto ją zrzucić. Tym bardziej, że lekarze nie mają żadnych wątpliwości, iż wysiłek fizyczny pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi (siedzący tryb życia sprzyja chorobie). Gdy ćwiczysz, serce lepiej pracuje, a ciało gubi zbędne kilogramy. Dobrze jest się zapisać na fitness (serce i płuca są zmuszone do wytężonej pracy, a co za tym idzie, do mięśni dociera dużo krwi bogatej w tlen), jeździć na rowerze lub chociaż dużo spacerować.
Porzuć stres, alkohol i papierosy. Ciągły stres również ma wpływ na wzrost nadciśnienia tętniczego, jednak nie próbuj relaksować się papierosem. Zrelaksuj się poprzez przyjemną kąpiel, ćwiczenia lub słuchanie spokojnej muzyki, a papierosy i alkohol rzuć!
Ewa Milner-Kochańska
Naczelnik Wydziału Zdrowia Publicznego i Spraw Społecznych
Foto: Urząd Miasta Legionowo zaprasza mieszkańców do ratusza, by skontrolowali swoje ciśnienie krwi