Puste stanowiska. Pytania o dyrektorów

52045178b5fd2.jpg

Kontrowersje w środowisku nauczycielskim wzbudziło niedopuszczenie do konkursu wieloletnich dyrektorów szkół i przedszkoli.

Majowe konkursy na dyrektorów szkół i przedszkoli legionowskich przyniosły zmiany na stanowiskach. Wywołały one, jak to zwykle bywa, wiele kontrowersji. Niektórzy rodzice i nauczyciele są zawiedzeni. Inni doceniają rozpoczęcie nowego etapu. Kaźda nominacja daje bowiem szansę na pozytywne ewolucje w placówce edukacyjnej, świeźe spojrzenie na problemy szkoły i nowatorskie podejście do pracy z kadrą pedagogiczną.

 

Wybrani dyrektorzy
Jak informuje Urząd Miasta Legionowo, na stanowisko dyrektora Przedszkola Miejskiego nr 1 wpłynęła jedna oferta pani Wioletty Kinickiej, która do tej pory pełniła tę funkcję. Komisja konkursowa w wyniku przeprowadzonego postępowania konkursowego pozostawiła dyrektor na dotychczasowym stanowisku. Równieź w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika dyrektor się nie zmienił. Zgłosiło się dwóch kandydatów Elźbieta Maria Kozłowska i Krzysztof Wołejko. Do II etapu dopuszczono obu kandydatów. Po dyskusji i ocenie merytorycznej prezentowanych koncepcji komisja zdecydowała o wyborze.

 

Odrzucenie kandydatów
Komisja nie rozstrzygnęła teź konkursów na stanowiska dyrektorów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2, Zespołu Szkół nr 3, Przedszkola Miejskiego nr 3, Przedszkola Miejskiego nr 6, Przedszkola Miejskiego nr 10, mimo źe zgłosili się dyrektorzy tych placówek. Swoje dokumenty złoźyły Małgorzata Sujak, Joanna Bieńko, Małgorzata Kiliś, Katarzyna Skrzypek i Bogusława Każmierczak. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 według UML komisja podjęła uchwałę o odmowie dopuszczenia Bogumiły Załęskiej-Waszkiewicz do II etapu konkursu i dopuszczeniu do II etapu konkursu Doroty Kuchty. Komisja konkursowa w wyniku dalszego postępowania konkursowego wyłoniła kandydatkę na stanowisko dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 Dorotę Kuchtę. Jak zapewnia UML decyzja ta została podjęta na podstawie analizy formalnej dokumentacji oraz głosowaniu jawnego komisji. – Dokumentacja Pani Bogumiły Załęskiej-Waszkiewicz nie spełniała wymagań zawartych w pkt. 4 ogłoszenia o konkursie – wyjaśnia urząd. Braki w dokumentacji były podobne jak w przypadku pozostałych kandydatek.

 

Inny druk? 
Zasady konkursu określały wymóg przygotowania zaświadczenia lekarskiego, które powinno być wystawione przez lekarza uprawnionego do jego wystawienia na druku zgodnym z wzorem stanowiącym załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników. Na stronach Ministerstwa Edukacji Narodowej moźna przeczytać wyjaśnienie w sprawie zaświadczenia lekarskiego – dokumentu wymaganego od kandydata na stanowisko dyrektora publicznego przedszkola, publicznej szkoły lub publicznej placówki. Według niego kandydat zobowiązany jest dołączyć do swojej oferty zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowniczym. W przepisie nie wskazano jednak formy zaświadczenia ani nie określono kwalifikacji lekarza, który je wydaje. Nie wiadomo, czy odrzuceni kandydaci będą odwoływać się od decyzji komisji i prezydenta. Orzecznictwo sądów administracyjnych w podobnych sprawach jest niejednoznaczne.

Przepisy mówią, źe jeźeli do konkursu nie zgłosi się źaden kandydat albo w wyniku konkursu nie wyłoniono kandydata, organ prowadzący, czyli UML, powierza to stanowisko ustalonemu przez siebie kandydatowi lub ponownie ogłasza konkurs. Niedopuszczenie do konkursu wieloletnich dyrektorów z powodu nieodpowiedniego druku wzbudza kontrowersje oraz jest przyczyną wielu komentarzy w środowisku nauczycielskim, zwłaszcza jeśli chodzi o sytuację w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2.

iw