Od tygodnia głośno jest o pozbawieniu dostaw wody ponad 60 tysięcy mieszkańców Otwocka i Karczewa, spowodowanych awarią stacji uzdatniania oraz zanieczyszczeniem wodociągu. Przyczyny awarii bada już prokuratura. To jeszcze jeden dowód, jak ważna dla życia ludzi jest woda oraz jak krytyczne znaczenie ma zapewnienie mieszkańcom nieprzerwanych dostaw wody odpowiedniej jakości.
Z medialnych doniesień wynika, że przyczyną braku wody w Otwocku i Karczewie jest zamknięcie całej stacji uzdatniania wody, spowodowanej zanieczyszczeniem filtrów ciśnieniowych. Filtry ciśnieniowe są powszechnie stosowane w uzdatnianiu wody, a ich zadaniem jest usuwanie cząsteczek stałych, zanieczyszczeń chemicznych oraz mikroorganizmów. U nas do tej pory nigdy nie doszło do podobnej awarii i skażenia wody, podobnego jak w Otwocku.
W Legionowie za bezpieczeństwo dostaw wody odpowiada Przedsiębiorstwo Wodociągowo – Kanalizacyjne „Legionowo” Sp. z o.o. (PWK)
PWK zapewnia bezpieczeństwo, pewność i ciągłość dostaw wody dzięki takim elementom systemu jak: własne studnie głębinowe, stacje uzdatniania wody połączone w jeden system, zbiorniki wody czystej, pierścieniowy układ sieci wodociągowej, systemy awaryjnego zasilania, a także biomonitoring zanieczyszczeń wody.
Zabezpieczenia stacji uzdatniania wody
W ostatnich latach trzy legionowskie Stacje Uzdatniania Wody „Jagiellońska”, „Piaski” oraz „Łajski” przeszły kompleksowe modernizacje. Stacje uzdatniania zostały połączone w jeden system i tworzą układ pierścieniowy. W przypadku wyłączenia lub awarii jednej z nich, jej funkcje przejmują natychmiast pozostałe stacje. Dzięki temu, w przypadku nagłych zdarzeń, możliwe jest zapewnienie mieszkańcom stałego i nieprzerwanego zaopatrzenia w wodę. Ponadto wszystkie stacje uzdatniania wody oraz strategiczne przepompownie ścieków zostały wyposażone w agregaty prądotwórcze. W przypadku przerw w dostawie energii elektrycznej, urządzenia te samoczynnie się załączają i zapewniają awaryjne zasilanie kluczowych obiektów.
Kluczowe filtry
W Legionowie, płukanie filtrów ciśnieniowych na stacjach uzdatniania wody, podobnych do tych jakie zawiodły w Otwocku, odbywa się co 2-3 dni. Jest to proces, który ma na celu usunięcie zanieczyszczeń i nagromadzonych osadów mogących zatykać filtr i obniżać jego efektywność. Chodzi o to, aby zapewnić odpowiednią wydajność filtracyjną, a w konsekwencji odpowiednią jakość wody czystej.
Zbiorniki wody czystej
Ze stacji uzdatniania woda kierowana jest do zbiorników „wody czystej”, które są tymczasowymi magazynami. PWK obsługuje 10 takich zbiorników. Gromadzą one łącznie 5 milionów litrów czystej wody. Zbiorniki te stanowią dodatkowe zabezpieczenie dostaw wody dla mieszkańców na wypadek awarii.
Biomonitoring
W 2019 roku PWK wdrożyło również system biomonitoringu wody służący do wczesnego ostrzegania przed nagłym zanieczyszczeniem wody pitnej w sieci wodociągowej. Najważniejszym elementem ostrzegawczym tego systemu są małże, które są bardzo czułe na najmniejsze zanieczyszczenia w wodzie. Szereg modernizacji oraz wdrożonych strategii prowadzonych przez PWK „Legionowo” na obiektach wodociągowych miał i ma na celu zapewnienie wszystkim Mieszkańcom Legionowa zapewnienie nieprzerwanych dostaw zdrowej oraz czystej wody.