PWK „Legionowo” odnawia flotę specjalistycznych pojazdów

Nowe specjalistyczny pojazdy Asenizacyjne na podwoziu marki MAN_wynik

Nowe specjalistyczny pojazdy Asenizacyjne na podwoziu marki MAN

 Przedsiębiorstwo Wodociągowo – Kanalizacyjne „Legionowo” Sp. z o.o. do sprawnego działania infrastruktury krytycznej potrzebuje specjalistycznych środków transportu. Dlatego z roku na rok modernizuje swoją flotę pojazdów specjalistycznych oraz obiekty służące do jej parkowania i obsługi.

Spółka od wielu lat inwestuje, również w sposób ciągły we własną infrastrukturę systemów wodociągowo kanalizacyjnych. Sprzęt PWK ze względu na charakter Przedsiębiorstwa musi być utrzymywany zawsze w stanie pełnej gotowości. Aby zachować ciągłość i bezpieczeństwo pracy realizacja budowy  pięciostanowiskowego  garażu  dla samochodów specjalistycznych była dla wodociągów  priorytetowa.

 

Legionowskie wodociągi posiadają wielkogabarytowy tabor, są to wozy asenizacyjne, samochody WUKO i inne pojazdy, które ze względu na specyficzną pracę powinny być garażowane w pomieszczeniach gwarantujących,  nawet przy niskich temperaturach ,  pełną sprawność i możliwość działania. Niedawno tabor samochodowy został w części wymieniony i powiększony więc niezbędne było podjęcie działań zmierzających do realizacji stacjonowania specjalistycznych pojazdów związanych z gospodarką ściekową. Wtedy to właśnie zapadła decyzja o budowie na terenie punktu zlewnego dużego, pięciostanowiskowego garażu z częścią socjalną. Jest to nowoczesny obiekt bardzo dobrze izolowany, aby nawet przy dużych mrozach samochody przebywały w dodatnich temperaturach. Do ogrzewania budynku wykorzystywany jest prąd z położonej w tym rejonie instalacji fotowoltaicznej. Garaż jest też podłączony do legionowskiego PEC-u, więc gdyby były takie potrzeby, to alternatywnie można skorzystać usług instalacji ciepłowniczej.

 

Jak twierdzi Prezes Zarządu PWK Grzegorz Gruczek: „Kiedy miejsca garażowe na terenie naszej bazy zostaną w części zwolnione i duże samochody, w tym również koparki, przejadą na Punk Zlewny Łajski, przy budynku biurowym PWK Legionowo, planujmy stworzyć zaplecze logistyczne tylko i wyłącznie dla floty związanej z wodą. W tej chwili mamy tu dwie mobilne beczki na wodę czystą, a będziemy chcieli mieć ich więcej, z uwagi na uwarunkowania strategiczne. Planujemy beczki przewożone za pomocą samochodu hakowego. Pozwoli to nam szybciej reagować na dostawę wody do ludzi w przypadku wystąpienia awarii. Tym samym zwiększamy bezpieczeństwo awaryjnego zaopatrzenia w wodę dla mieszkańców naszego miasta”.

 

Wodociągi posiadają około 25 różnego typu pojazdów. Wymienione zostały niedawno dwa wozy asenizacyjne.  Stare samochody pracowały kilkanaście lat, miały mniejszą pojemność i już nie były tak wydajne i ekonomiczne. Obecne posiadają po 15 m3 pojemności każda. Kolejnym nowym autem będzie zakupiony przez PWK samochód WUKO „do zadań specjalnych”. Będzie to nowy samochód specjalistyczny do hydrodynamicznego czyszczenia kanalizacji z systemem odzysku wody. Ma być przeznaczony do czyszczenia, mycia, udrażniania kanałów o średnicy od 50 do 800 mm. Należy podkreślić, że podwozie pojazdu będzie marki Mercedes i będzie to pojazd trzyosiowy z napędem 6×2. Pojazd będzie również wyposażony w komputerowy układ złożony z monitora umieszczonego w kabinie oraz kamery pozwalające na obserwację obszaru za samochodem przy najeżdżaniu na studnię. Samochód WUKO będzie posiadał ramię obrotowe umożliwiające omijanie przeszkód (m.in. zaparkowanych pojazdów) bez konieczności manewrowania i zawracania całym pojazdem.

 

Nowy specjalistyczny pojazd Asenizacyjny na podwoziu marki MAN

Nowy specjalistyczny pojazd Asenizacyjny na podwoziu marki MAN

PWK powiększyło również swoją flotę o kolejną mniejszą koparkę oraz fabrycznie nowy ciągnik z napędem 4×4 wraz z osprzętem takim jak pług odśnieżny, zamiatarkę, posypywarkę soli oraz piasku. Wodociągi także planują zakupić nowy samochód hakowy, umożliwiający szybki transport cystern z wodą. Z tych beczek mogą korzystać i korzystają, inne gminy, kiedy przydarza się im poważna awaria.

 

Obecnie PWK „Legionowo” posiada jeden samochód elektryczny i w tym roku zamierza zakupić kolejny. Nowy samochód będzie wykorzystywany przez grupę zajmującą się odczytami wodomierzy oraz grupą zajmującą się wymianą liczników wody. „Mam nadzieję, że pojazdy te będą taniały, bo jednak ewidentnie jest to spory wydatek. Na szczęście nasz obecny „elektryk” został dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i ten nowy również skorzysta z tego problemu”. – mówi redakcji Prezes Grzegorz Gruczek.

 

Wodociągi legionowskie posiadają stanowiska, które umożliwiają ładowanie floty z instalacji fotowoltaicznej. Na terenie  Punktu Zlewnego w nowym garażu, są zainstalowane dwie stacje ładowania, korzystające z produkowanego przez PWK prądu z pobliskiej instalacji fotowoltaicznej.Bierzemy też pod uwagę stosowanie innych, obecnie alternatywnych paliw. Podpatrywałem, jak to wygląda w podobnych firmach wodociągowych, w kraju i za granicą, między innymi w Pradze. Używają tam samochody WUKO, które są napędzane skroplonym gazem ziemnym LNG. Mają one wiele zalet takich jak są niskoemisyjne i bardzo ciche, praktycznie nie słychać, jak pracują. Jest to szczególnie ważne w nocy, kiedy podczas awarii musimy czyścić sieć, nie budząc przy tym mieszkańców. Aktualnie wadą tego typu rozwiązań jest to, że w Warszawie jest mało stacji LNG, gdzie moglibyśmy tankować” – komentuje Prezes PWK Grzegorz Gruczek.