Nawiązując do sytuacji powodziowej w kraju Przedsiębiorstwo Wodociągowo – Kanalizacyjne „Legionowo” Sp. z o.o. odpowiednio wcześniej podjęło działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców z uwagi na możliwość wystąpienia podtopień w wyniku ulewnych deszczy. W tym celu wodociągi legionowskie deszczowych przeprowadziły m.in. remont zbiornika wód deszczowych na terenie Stacji Uzdatniania Wody „Łajski” przy ul. Sikorskiego w Legionowie.
Zbiornik ten został wybudowany jeszcze w latach 70-tych ubiegłego wieku w celu odprowadzania wód opadowych z terenów przemysłowych w tej części miasta. Między innymi funkcjonowała tutaj też słynna Fabryka Domów produkująca elementy z tzw. wielkiej płyty, dzięki której miasto Legionowo nabrało dzisiejszego miejskiego charakteru. Większość obszaru fabryki, jak i innych przedsiębiorstw produkcyjnych w tym rejonie ze względu na swój charakter przemysłowy miało utwardzone tereny co wymagało wybudowania ważnego obiektu hydrotechnicznego, jakim był zbiornik wód deszczowych. Obecnie wody deszczowe odprowadzane do zbiornika pochodzą nie tylko z obszaru przemysłowego dawnego Mazowieckiego Kombinatu Budowlanego Legionowo, ale również z terenu innych zakładów tego terenu. Powierzchnia całkowita zbiornika otwartego wynosi około 3000 m2 i może pomieścić około 6000 m3 wód deszczowych. Z biegiem lat obiekt uległ silnej degradacji, a także znacznemu zapiaszczeniu do tego stopnia, że był praktycznie zasypany osadami z piasku. Najpierw przedsiębiorstwo oczyściło zbiornik z zalegającego tam piasku, następnie wzmocniono elementy żelbetowe i skarpy.
Trzeba podkreślić, że pierwotnie wody opadowe zgodnie z koncepcją techniczną miały być odprowadzane do Kanału Bródnowskiego za pomocą przepompowni wód deszczowych zlokalizowanej przy zbiorniku retencyjnym. Koncepcji tej nigdy nie zrealizowano, a przedsiębiorstwo poddało zbiornik renowacji: „W ostatnich latach skarpy zaczęły się osuwać co groziło uszkodzeniem zbiornika, który mógł być niezdolny do odbierania okolicznych wód deszczowych. PWK podjęło decyzję o pilnej naprawie w trybie awaryjnym zbiornika retencyjnego. Naprawa polegała na rozbiórce istniejącego koryta będącego jednocześnie murem oporowym skarpy. Przystąpiono do wykonania nowej konstrukcji żelbetowej koryta. Skarpy zostały również zabezpieczone przed osuwaniem i wyłożone kamieniem z odzysku. Wszystkie prace były prowadzone pod stałym nadzorem, w oparciu o projekt. Cieszę się, że cała infrastruktura wodociągowa, jak również kanalizacyjna w naszym mieście jest utrzymywana na wysokim poziome, co jest bardzo ważne dla miasta i jego mieszkańców.” – mówi Grzegorz Gruczek Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągowo – Kanalizacyjnego „Legionowo” Sp. z o. o.
Należy tutaj podkreślić, że w celu zabezpieczenia przeciwpowodziowego wodami deszczowymi wodociągi legionowskie remontują obecnie rów do którego wpływają wody skierowane z kanalizacji deszczowej Miasta Legionowo, a następnie przez przepompownię wód deszczowych PD-2 przy ul. Pałacowej pompowane są do Wisły. Kompleksowej renowacji i czyszczeniu zostaje poddany okoliczny rów, który przez nieodpowiedzialne działania został zasypany na terenie Gminy Jabłonna. Umacniane są obecnie skarpy zbiornika materacami gabionowymi (kamień umieszczony w stalowej siatce) na odcinku od komory wylotowej do końca ogrodzenia terenu przepompowni. Następnie w kierunku ul. Listopadowej zbiornik ten zostanie oczyszczony, pogłębiony i zostaną ponownie uformowane jego skarpy. Zostaną one wzmocnione poprzez montaż palisad, faszyny oraz umocnione kamieniem. Wszystkie prace są prowadzone własnymi siłami Przedsiębiorstwa Wodociągowo – Kanalizacyjnego „Legionowo” Sp. z o. o. w uzgodnieniu z właścicielem, czyli Urzędem Miasta Legionowo na czele z Prezydentem Miasta.