Rada Miasta chce wycofać się z procedury uchwalania planu dla centrum. – Trzeba zweryfikować zaplanowaną tam zabudowę – mówią radni i prezydent Kiełbasiński

MPZP

Po wniosku radnego Sławomira Traczyka Rada Miasta Legionowo zobowiązała Prezydenta Legionowa do przygotowania uchwały o odstąpieniu  od procedury uchwalania nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla m. in. ścisłego centrum Legionowa. Według jego zapisów na tyłach galerii Gondola i Błękitnego Centrum miała powstać jeszcze jedna galeria handlowa. Samorządowcy boją się, że obecny układ drogowy w zaprojektowanym w planie układzie komunikacyjnym nie wytrzyma tak dużego natężenia ruchu a ulice Słowackiego, Wyspiańskiego i Mrugacza zostaną sparaliżowane.

W środę, 28 sierpnia 2024 r. Rada Miasta Legionowo niemal jednomyślnie przegłosowała wniosek formalny radnego Sławomira Traczyka dotyczący odstąpienia od procedury uchwalania nowego mpzp dla przeszło 22 hektarów położonych w ścisłym centrum Legionowa. Chodzi o w większości już zagospodarowane tereny odgraniczone ulicami generała Józefa Sowińskiego, Marszałka Józefa Piłsudskiego, Jagiellońską, Juliusza Słowackiego i drogą krajową nr 61 (DK nr 61). Przepisy, które miały być uchwalone dla tej okolicy miały umożliwić budowę mierzącego nawet 20 metrów wysokości 4-piętrowego obiektu handlowego z mieszkaniami. Miał on powstać na tyłach galerii Gondola i Błękitnego Centrum w Legionowie.

 

Trzeba przygotować kolejną uchwałę

Powyższa decyzja nakłada na prezydenta Legionowa, Bogdana Kiełbasińskiego konieczność przygotowania kolejnego projektu uchwały w tej sprawie. Tym razem, nowa uchwała powinna stwierdzać, że władze lokalne odstępują od procedury uchwalania mpzp dla wskazanej okolicy. Zatem, już pod koniec września 2024 r., czyli na kolejnej miejskiej sesji powinniśmy spodziewać się szerszej dyskusji na ten temat.

Zmiana planu dla centrum Legionowa jeszcze nie teraz. Konieczne uzgodnienia ze starostwem w sprawie zjazdów

Przed wnioskiem radnego Traczyka, a kilka dni przed sierpniową sesją, prezydent Bogdan Kiełbasiński zawnioskował o zdjęcie tego punktu z porządku obrad. Z wyjaśnień władz lokalnych wynika, że reformy przestrzenne dla tej okolicy trzeba lepiej przemyśleć i przede wszystkim lepiej uzgodnić obsługę komunikacyjną 4-piętrowej galerii handlowej z mieszkaniami, która ma powstać na tyłach 2 innych galerii, Gondoli i Błękitnego Centrum. Aktualnie zapisane w projekcie tego dokumentu rozwiązania przewidują bowiem wjazdy i wyjazdy na teren planowanego centrum handlowego wyłącznie z ulicy Juliusza Słowackiego. Docelowym rozwiązaniem ma być umożliwienie tej komunikacji, także od strony ulicy Jagiellońskiej. Nie wiadomo jednak, czy pod względem formalno-prawnym będzie to możliwe. Trzeba bowiem poczynić odpowiednie uzgodnienia z zarządcą tej drogi, którym w przypadku ulicy Jagiellońskiej jest Starostwo Powiatowe w Legionowie. Aktualnie zaprojektowane przepisy dopuszczają wjazd z ulicy Jagiellońskiej tylko na jedną nieruchomość położoną bezpośrednio na tyłach Błękitnego Centrum. Nowa galeria handlowa z mieszkaniami ma natomiast powstać na położonych za tą nieruchomością działkach.

Przewidziany w tych przepisach układ komunikacyjny spowoduje paraliż ulicy Juliusza Słowackiego i dodatkowo zablokuje rondo zbudowane na skrzyżowaniu tej ulicy z ulicą Jagiellońską. Trzeba to inaczej przygotować, aby nie obciążać tej drogi – mówi prezydent Legionowa, Bogdan Kiełbasiński.

O rozwiązaniach przestrzennych dla ścisłego centrum Legionowa ujętych w projekcie nowego mpzp informowaliśmy w przeszłości wielokrotnie, m. in. w tej wiadomości.