Urząd miasta organizuje konkurs na opiekuna Młodzieżowej Rady Miasta. Poszukiwana jest osoba, która zechce pokierować grupą młodych Legionowian. Jeśli nie uda się odnaleźć koordynatora, prawdopodobnie MRM zostanie rozwiązana.
Niewiele brakowało, by Rada Miasta Legionowa wyraziła zgodę na rozwiązanie Młodzieżowej Rady Miasta już przed wakacjami. Oficjalnie głównym powodem tej decyzji było odejście, w czerwcu 2012 roku, dotychczasowego opiekuna MRM Pawła Zasłonki. Według relacji radnej Małgorzaty Luzak taka decyzja była spowodowana brakiem aktywności młodzieży oraz znudzeniem dotychczasowego koordynatora. – Paweł Zasłonka został zaakceptowany przez młodzież. Wyglądało to obiecująco – mówi radna. W planach wyglądało to bardzo ładnie, jednak w praktyce okazało się, że koordynator musiał wiele rzeczy robić za członków MRM.
Rozwiązać MRM?
Na przełomie czerwca i lipca radni byli blisko decyzji o likwidacji MRM. Uznano, że nie należy ciągnąć nieefektywnej działalności młodzieży i szukać innych rozwiązań. Niektórzy radni byli zdania, że nie należy uszczęśliwiać nikogo na siłę i to od młodzieży powinna wychodzić inicjatywa, a nie od dorosłych. Ostatecznie przedstawiciele MRM poprosili o czas na zastanowienie. Temat MRM został przeniesiony na wrzesień. Radny Mirosław Pachulski zaproponował, by zaprosić do rozmowy dyrektorów szkół i zmienić statut MRM. Nieoficjalnie wiadomo, że funkcję koordynatora proponowano różnym osobom. Jednak żadna nie wyraziła chęci na podjęcie społecznej pracy.
Sztuczna organizacja
Józef Dziedzic to jeden z radnych, który uważał, że obecna forma współpracy młodzieży nie będzie się sprawdzać. Jego zdaniem młoda rada powinna zostać zastąpiona spotkaniami przewodniczących szkolnych rad z częstotliwością raz na kwartał. Również radny Zdzisław Koryś uważa, że MRM to sztuczny twór i należałoby dać szansę młodym na tworzenie własnych struktur, a nie takich pod nadzorem rady miasta.
Koordynator poszukiwany
Ostatecznie, 17 października, na prośbę młodzieży, która nie zdecydowała się na rozwiązanie MRM, został ogłoszony konkurs na stanowisko koordynatora. – Aby zostać koordynatorem prac młodych samorządowców, należy mieć wykształcenie wyższe, polskie obywatelstwo, pełną zdolność do czynności prawnych i korzystać z pełni praw publicznych, być niekaranym prawomocnym wyrokiem sądu za ścigane z oskarżenia publicznego i umyślnie popełnione przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, oraz za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Dodatkowymi zaletami są doświadczenie w pracy z młodzieżą, doświadczenie w kierowaniu zespołem i znajomość przepisów dotyczących funkcjonowania Rady – informuje rzecznik UML Tamara Mytkowska.
Zarazić pasją
Termin składania dokumentów upływa 2 listopada. Miejmy nadzieję, że osoba, która podejmie się tego wyzwania, będzie miała wystarczająco dużo siły, by swoją energią zarazić legionowskich gimnazjalistów i licealistów. Tylko dzięki swojej pasji i szczerości w podejściu do młodych ludzi może zyskać szacunek i zmienić sztywne ramy organizacji w miejsce, gdzie uczniowie chętnie podejmą interesujące ich wyzwania.
iw