RIO unieważniła część zapisów legionowskiej tarczy antykryzysowej dla przedsiębiorców. Samorząd chce zaskarżyć tę decyzję do WSA

WSA Warszawa

WSA w Warszawie, fot. WSA w Warszawie (archiwum GP)

Regionalna Izba Obrachunkowa (RIO) unieważniła część zapisów legionowskiej tarczy antykryzysowej dla przedsiębiorców i organizacji pożytku publicznego. Chodzi o 3 uchwały, które przyznawały ulgi podatkowe firmom i organizacjom użytku publicznego. Samorząd chce zaskarżyć te decyzje w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym (WSA) w Warszawie. Opinię w tej sprawie wydadzą radni w środę, 31 marca.

Przybliżmy. W styczniu tego roku legionowski samorząd uchwalił kolejną tarczę antykryzysową dla lokalnych przedsiębiorców i organizacji pożytku publicznego. Podjęto wówczas 3 uchwały. Przyjęto w nich, że przedsiębiorcy, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z epidemią Covid-19 mogą zapłacić podatek od nieruchomości za luty, marzec i kwiecień do końca 2021r. Lokalne prawo dało też niektórym z nich szanse na całkowite umorzenie tego podatku za styczeń, luty i marzec. Z takiej pomocy mogą skorzystać jedynie firmy, którym rząd w rozporządzeniu z 21 grudnia 2020r. zakazał działalności. Mogły być to zatem siłownie, kluby fitness, baseny, dyskoteki, restauracje, czy też centra handlowe o powierzchni sprzedaży większej, niż 2 tys. m². Zwolnione z płacenia podatku od nieruchomości zostały również lokalne organizacje pozarządowe, których kondycja finansowa uległa pogorszeniu na skutek epidemii koronawirusa.

 

RIO unieważnia zapisy legionowskiej tarczy antykryzysowej

W marcu 2021r. warszawska RIO unieważniła część zapisów we wszystkich 3 wskazanych powyżej uchwałach. Wszystkie one przyznanie ulg w płatnościach podatku od nieruchomości dla poszkodowanych przez epidemię uzależniały od złożenia kilku dokumentów. Uchwała zwalniająca przedsiębiorców z podatku od nieruchomości wymaga złożenia korekty deklaracji podatkowej i formularza informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc publiczną związaną z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19 oraz jej skutków w terminie do 31 marca 2021r. Uchwała odraczająca przedsiębiorcom płatność tego podatku, oprócz wspomnianego „covidowego” formularza, wymaga również od przedsiębiorców złożenia stosownych wniosków o wspomniane ulgi. Natomiast uchwała zwalniająca organizacje dobroczynne z podatku od nieruchomości warunkuje tą pomoc od złożenia korekty deklaracji podatkowej i oświadczenia o pogorszeniu płynności finansowej.

Niezgodne z prawem jest warunkowanie ulg podatkowych od złożenia dokumentów – mówi RIO

RIO stwierdziła, że zastosowane przez legionowski samorząd ulgi podatkowe są zgodne z prawem, ale nie można ich uzależniać od złożenia wskazanych  przez urząd dokumentów. W opinii RIO przepisy prawa, na które powołał się samorząd nie upoważniają miasta do takiego żądania, a „normowanie w akcie prawa miejscowego innych kwestii, niż te, które wynikają z delegacji ustawowej, nie znajduje uzasadnienia i przekracza zakres upoważnienia”. Również wymagalność złożenia takich dokumentów w terminie do 31 marca, w opinii RIO wykroczyło poza delegację ustawową.

Będą 3 skargi do WSA?

Innego zdania są legionowscy urzędnicy, którzy twierdzą, że wykazane w uchwałach pomocowych dokumenty są niezbędne do przyznania przedsiębiorcom i organizacjom pożyteczności publicznej  ulg i zwolnień podatkowych. Stąd decyzja o zaskarżeniu decyzji RIO w WSA w Warszawie.  Opinię w tej sprawie wyrażą radni na sesji zaplanowanej na środę, 31 marca.