Rozbudowa DK 61. Czy duże poparcie społeczne wpłynie na decyzję ministerstwa?

cezary-ucik-zegrzynska-dk61-protest

Akcja informacyjna przy DK 61 (fot. GP/ms)

Resort infrastruktury i rozwoju wciąż analizuje ujęcie finalizacji rozbudowy drogi krajowej nr 61 w rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023.

Na rychłą realizację tej inwestycji wciąż jest szansa z uwagi na liczne głosy legionowskich społeczeństwa i władz samorządowych, a także jej poparcie przez polskich parlamentarzystów w niedawno co zakończonych konsultacjach publicznych projektu przedmiotowego programu.

Wszystko zależy od opinii

Na początku marca br. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju ogłosiło raport z konsultacji publicznych projektu Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023, określającego główne kierunki działań oraz priorytety inwestycyjne w zakresie rozwoju sieci dróg krajowych w Polsce. Z dokumentów umieszczonych w sieci wynika, że do powyższego projektu w skali całego kraju łącznie spłynęło 249 wniosków. Na chwilę obecną wiadomo już, że aż 154 z nich nie uwzględniono w przedmiotowym programie, notabene mającym obowiązywać w ciągu najbliższych 8 lat, gdyż nie zyskały one ministerialnego poparcia. Pozostałe 95 uwag jest obecnie przedmiotem dalszych resortowych analiz. Które z nich ostatecznie wzięte zostaną pod uwagę, zależeć teraz będzie od strategicznej oceny oddziaływania poszczególnych przedsięwzięć na środowisko, przeprowadzonej przez warszawską Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Rekordowe poparcie

Wśród wciąż analizowanych przez ministerstwo inwestycyjnych uwag znalazł się na szczęście nasz lokalny wniosek o dokończenie modernizacji 1,6 km newralgicznego odcinka ulicy Zegrzyńskiej (DK nr 61) w Legionowie, począwszy od wiaduktu na osiedlu Piaski, skończywszy zaś przy Centrum Szkolenia Policji (CSP) na granicy z Michałowem-Reginowem. Na łącznie 249 propozycji inwestycyjnych zgłoszonych do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023, te legionowskie zyskały najwyższe, a wręcz rekordowe poparcie. Mianowicie, łącznie podpisało się pod nimi 6041 osób, w tym 3 obecnych parlamentarzystów i 36 wojewódzkich jednostek samorządu terytorialnego. Żaden z pozostałych wniosków nie zyskał aż tak dużego poparcia.