Ruszają szczepienia przeciwko koronawirusowi w wersji kraken. Klinika Mediq i ZOZ Legionowo zamówiły najnowsze preparaty białkowe

mediq

Na początku przyszłego tygodnia ruszą pierwsze szczepienia przeciw najnowszej mutacji koronawirusa tj. wariantowi kraken. Zaszczepić się będzie można w m. in. przychodni na górce oraz w klinice Mediq w Legionowie. Wskazane ośrodki zdrowia już zamówiły dwa rodzaje szczepionek – mRNA firmy Pfizer oraz białkową Nuvaxovid firmy Novavax. Medycy mówią, że jak tylko je otrzymają, rozpoczną szczepienia.

Dwa rodzaje szczepionek

Lada dzień w wybranych legionowskich ośrodkach zdrowia będzie można zaszczepić się szczepionką białkową Nuvaxovid, chroniącą przed najnowszym wariantem koronawirusa – XBB.1.5, czyli tzw. krakenem. Oprócz tego, do dyspozycji pacjentów będzie znana już od wielu miesięcy szczepionka mRNA marki Pfizer.

 

60 dawek szczepionek przeciwko Covid-19 w klinice Mediq na początek

Skontaktowaliśmy się z trzema największymi legionowskimi ośrodkami zdrowia, aby sprawdzić, czy będą one realizować powyższe szczepienia. I tak, w mieszczącej się w centrum Legionowa klinice Mediq szczepienia przeciw koronawirusowi będą realizowane wspomnianymi dwoma szczepionkami. Medycy już zamówili pierwszą partię tych szczepionek, czyli na początek będzie to około 60 sztuk. Spodziewają się, że otrzymają je w piątek, 8 grudnia 2023 r. Jeśli to zamówienie zostanie zrealizowane na czas, to począwszy od poniedziałku, 12 grudnia 2023 r. pacjenci będą mogli się zapisywać na te szczepienia.

 

Więcej szczepionek zamówili w przychodni na górce

Szczepionki białkową Nuvaxovid i mRNA Pfizera zamówiła też tzw. przychodnia na górce tj. mieszczący się przy ulicy generała Józefa Sowińskiego 4 w Legionowie Zakład Opieki Zdrowotnej Legionowo (ZOZ Legionowo). Medycy z tej placówki spodziewają się, że je otrzymają w poniedziałek, 12 grudnia 2023 r. Ustaliliśmy, że w tym ośrodku zdrowia na ten moment będzie dostępnych 150 dawek szczepionki mRNA Pfizera i 100 dawek szczepionki białkowej Nuvaxovid firmy Novavax, chroniącej przed dominującym obecnie wariantem kraken koronawirusa. Jak wyjaśniają przedstawiciele tej placówki, szczepionki tej ostatniej marki nie mogli zamówić więcej, ponieważ obecnie brakuje jej w centralnych magazynach. – Szczepienia będą realizowane od 12 grudnia 2023 r., pod warunkiem realizacji i dostarczenia przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych (RARS) zamówionych szczepionek – mówi Dorota Glinicka, prezes zarządu ZOZ Legionowo. – Jeśli zainteresowanie tymi szczepieniami będzie wysokie, w późniejszych terminach będziemy domawiać wskazane szczepionki – dodaje.

Najlepiej zadzwonić do przychodni, albo pofatygować się do niej osobiście

Aby umówić się na szczepienia przeciwko najnowszemu wariantowi Covid-19 w 2 powyższych legionowskich placówkach medycznych najlepiej skontaktować się z nimi albo osobiście, albo telefonicznie. W piątek, 8 grudnia 2023 r. takiego zapisu nie można było wykonać przez internetowe konto pacjenta. Generalnie, system nie pokazywał żadnego wolnego terminu, ani żadnej placówki medycznej w Legionowie, gdzie można by było takie szczepienie zrealizować. Co więcej i wbrew zapowiedziom resortu zdrowia nie wszyscy pacjenci mieli w tym systemie wystawione e-skierowania na te szczepienia.

Co ze szczepieniami w przychodni przy szpitalu wojskowym na Piaskach?

Medycy z działającej przy legionowskiej filii Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM) przychodni na ten moment nie potrafili nam odpowiedzieć, czy przy ulicy Zegrzyńskiej na Piaskach szczepienia przeciw Covid-19 będą realizowane. Przekazali nam jedynie, że dopiero w przyszłym tygodniu będą dysponować szczegółową wiedzą na ten temat.

Komu jest polecana nowa szczepionka białkowa przeciw koronawirusowi?

Nową białkową szczepionkę Nuvaxovid firmy Novavax, chroniącą przed wariantem koronawirusa nazwanym krakenem można przyjąć za darmo w ramach podstawowego szczepienia albo jako dawkę przypominającą. Szczepienie jest dedykowane osobom mającym przynajmniej 12 lat i więcej i które nigdy wcześniej nie szczepiły się przeciwko Covid-19, albo tym, u których od ostatniego szczepienia przeciw temu wirusowi upłynęło przynajmniej 6 miesięcy. Eksperci z resortu zdrowia polecają przyjęcie szczepionki tej marki, jako tzw. dawki przypominającej osobom znajdującym się w tzw. grupach ryzyka. Innymi słowy są to osoby w wieku powyżej 60 lat, pacjenci w wieku powyżej 12 lat z niedoborami odporności lub chorobami współistniejącymi, zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19 oraz pracownicy ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentem lub materiałem zakaźnym.