Legionowo. Senioralna strategia rozwoju miasta. Legionowianie 60+ walczą o unijne miliony

seniorzy

fot. MLazarevski / Foter / Creative Commons Attribution-NoDerivs 2.0 Generic (CC BY-ND 2.0)

Legionowianie po 60-ce tworzą obecnie 5-letnią strategię miejskiej polityki senioralnej. Jej oficjalne obranie w mieście w 2015 r. stworzy nowe większe szanse dla realizacji lokalnych projektów prosenioralnych ze środków zewnętrznych.

Na wniosek legionowskiego „Stowarzyszenia Pomocy Potrzebującym Nadzieja” (SPP „Nadzieja”) w marcu rozpoczęto budowę strategii działań senioralnych w mieście pt. „Legionowianie 60+ współtworzą senioralną strategię działań miasta”.  Projekt ten, warty blisko 338 tys. zł, w całości finansuje Fundacja im. Stefana Batorego z funduszów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) w ramach programu dotacyjnego „Obywatele dla Demokracji”. W prace zaangażowano 547 seniorów z m. in. Legionowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (LUTW), Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów (PZERiI) oraz kół nauczycielskich i kombatanckich. Oprócz władz miasta w inicjatywę włączyła się też „Fundacja Pracownia Kompetencji”(FPK). – Projekt jest odpowiedzią na postrzeganie seniorów przez urzędników jedynie przez pryzmat obowiązku zabezpieczenia im opieki np. z powodu choroby i niepełnosprawności. Ich inne problemy i drzemiący w nich potencjał społeczny często są nawet nie zauważane – uwypukla meritum przedsięwzięcia dr Roman Biskupski, prezes „SPP Nadzieja”.

Szybko starzejące się miasto

Dzięki dotacjom z resortu polityki społecznej i budżetu Legionowa zdobytym przez „SPP Nadzieja” wcielono w życie wiele ciekawych prosenioralnych pomysłów. Z inicjatywy stowarzyszenia powstały m. in. legionowskie Amazonki i LUTW, zaś w 2011r. przy prezydencie Romanie Smogorzewskim powołano Radę Seniorów. Aktywizacja społeczno-kulturalna tego licznego środowiska wymaga jednak ciągłego i regularnego finansowego wsparcia. Aż 23 proc. legionowian to seniorzy po 60-ce – tak przynajmniej mówią zeszłoroczne statystyki demograficzne, zaś prognozy na lata następne przewidują dalszy wzrost ich liczby. Mimo szczerych chęci, dość szybko rosnących w siłę i w liczby seniorów nie stać na nawet symboliczne opłacanie swych aktywności. Z punktu widzenia demografii miejskiej pozyskanie nowych źródeł ich finansowania powinno stać się zatem jednym z priorytetów tworzonej obecnie strategii. – Aby jak najlepiej wykorzystać potencjał legionowskich seniorów, wszystkie dotychczasowe, obecne i przyszłe inicjatywy im dedykowane, chcemy skonsolidować w kompleksowej i długofalowej strategii polityki miejskiej. Dzięki temu już w 2015r. otworzą się przed nami większe możliwości fundowania np. ze środków unijnych nowych prosenioralnych projektów w mieście – potwierdza dr Roman Biskupski z „SPP Nadzieja”.

Spacerkiem badawczym po Legionowie

Budowę 5-letniej strategii miejskiej polityki senioralnej legionowianie po 60-tce zaczęli od diagnozy własnych potrzeb w zakresie zdrowia, rekreacji, edukacji, kultury i aktywności obywatelskiej. Wyraźnie zidentyfikowali je spece od diagnostyki społecznej z FPK w ankietach oraz w konsultacjach w 2 kawiarenkach i na 3 spacerach badawczych po Legionowie.

Zdrowie… ten tylko się dowie, kto Cię straci…

Badania ujawniły, że największą bolączką legionowskich seniorów są ograniczenia materialne dodatkowo pogłębiające ich życiową alienację. Niewielkie dochody blokują im dostęp do wielu form edukacji, kultury, sportu i rekreacji w mieście, szczególnie zaś do profilaktyki i ochrony zdrowia, w tym niezbędnej w jego utrzymaniu diety. Zdrowie tak w teorii, jak i w praktyce jest natomiast dla seniorów najważniejsze. W opozycji do zdrowia znalazła się ich bierna postawa obywatelska. Seniorzy tłumaczą ją albo obowiązkami domowymi np. opieką nad wnukami, albo też niechęcią do odczuwanego na własnej skórze braku szacunku wobec ludzi starszych. Na spacerku badawczym po Legionowie odkryto z kolei mocno dające się im we znaki bariery przestrzenne takie jak np. brak toalet publicznych i ławek na osiedlach, zła widoczność tablic informacyjnych ulic i urzędów (np. US i ZUS), pisane drobnym maczkiem nieczytelne rozkłady jazdy i stojące na chodnikach auta, blokujące w dodatku dostęp do głównych ulic w mieście.

Tańce, hulanki i swawole?

Zgodnie z powstałymi po badaniu rekomendacjami, usunięcie tych barier zaspokoiłoby strategiczne potrzeby legionowian po 60-ce. Wśród najczęściej wskazywanych w obszarze zdrowia i rekreacji dofinansowanych priorytetów senioralnych znalazły się m. in. profilaktyka okulistyczna, kardiologiczna i diabetologiczna, kiermasze zdrowej żywności, gimnastyka rehabilitacyjna, tańce, seanse filmowe oraz wycieczki piesze i rowerowe. W obszarze darmowej edukacji i kultury kluczowe dla seniorów okazały się rozszerzenie oferty i studia na LUTW, kursy komputerowe, kawiarenki internetowe oraz porady prawne, zaś w sferze aktywności obywatelskiej spotkania z politykami i ekspertami.

Niebawem kolejne konsultacje w ratuszu

Po przedstawieniu władzom Legionowa pełnego raportu z badań, seniorzy wraz z początkiem wakacji „zabrali się” za prace nad swoją strategią. Jej wstępną wersję powinniśmy poznać już pod koniec września. Wtedy też ujawniona ona zostanie w legionowskim ratuszu, gdzie do końca br. każdy będzie mógł się z nią zapoznać i zgłosić ewentualne uwagi. Według planów ostateczny kształt uchwalonej legionowskiej strategii senioralnej poznamy po wpisaniu wniosków i sugestii z konsultacji społecznych, nie później jednak jak do końca marca 2015r.