Szykowane przekształcenie Komunalnego Zakładu Budżetowego w spółkę prawa handlowego wzbudza strach wśród pracowników szkół i przedszkoli. Obawiają się oni, czy zachowają pracę i jak będzie funkcjonować przyszła spółka.
Jedna z czytelniczek, która chce zachować anonimowość, zwróciła się do redakcji z informacją o zebraniach, które w ostatnim czasie są organizowane dla pracowników jednostek podlegającym zmianom. Według jej relacji, pracownicy przedszkoli, szkół i placówek przejmowanych przez KZB, zostali poproszeni, by złożyć rezygnację z pracy, po to by następnie zgłosić się do KZB na rozmowy o przyjęcie do pracy. – Sugerowano wyraźnie, że w przypadku braku rozwiązania umowy o pracę ze strony pracownika, może nie zostać on przyjęty ponownie. Nie wiadomo, co stanie się z pracownikami, którzy mają umowy na niepełne etaty. Czy zostaną przyjęci na podobnych warunkach? – zastanawia się czytelniczka.
Odesłani do dyrektorów
Z pytaniami zwróciliśmy się do Urzędu Miasta w Legionowie. Rzecznik Ratusza Tamara Mytkowska nie potwierdza takiej wersji wydarzeń. Niestety nie wyjaśnia też na jakich zasadach zostanie przeprowadzona zmiana pracodawcy w konkretnych przypadkach. – Pytanie należy skierować do dyrekcji każdej z placówek. Jeżeli będzie taka potrzeba to decyzje zostaną podjęte zgodnie z zapisami kodeksu pracy – odpowiada. Zapewnia jednak, że pracownicy zostaną przyjęci na takich samych warunkach, nawet ci, którzy mają tylko częściowe etaty. Zapytaliśmy w jaki sposób będzie rozwiązywana umowa z pracownikami, którzy nie zechcą sami zwolnić się z dotychczasowych placówek? Odpowiedź był taka sama: zgodnie z zapisami Kodeksu Pracy.
Zgodnie z kodeksem
Dużym problemem przy tego typu zmianach mogą okazać się na przykład niewykorzystane urlopy. Prawdopodobnie spółka nie będzie chciała przyjmować pracowników, którzy mają podobny balast. Według naszej czytelniczki, pracownicy dostali polecenie wykorzystania urlopów przed podjęciem nowej pracy, inaczej KZB nie będzie podpisywać umów. Tej informacji też nie potwierdził UML. Kłopot jednak polega na tym, że dyrektorzy szkół nie mając pracowników, będą musieli zapewnić obsługę budynków, co niesie za sobą dodatkowe koszty związane z zatrudnianiem np. firm zewnętrznych. Czy UML zabezpieczy szkołom i przedszkolom funkcjonowanie, jeśli pracownicy administracyjni pójdą wg zaleceń na urlop? Kto zapłaci pracownikom za niewykorzystany urlop? – Pracownicy każdego roku biorą urlopy wypoczynkowe i nie mają one wpływu na pracę placówek, nie wszyscy pracownicy wezmą urlop w tym samym terminie. Poza tym w wielu przypadkach dotyczy to pracowników na częściach etatów. Kwestia zostanie uregulowana zgodnie z zapisami Kodeksu Pracy – odpowiada rzecznik UML.
Kłopoty organizacyjne
Kto jednak będzie obsługiwał tereny, które nie zostaną przejęte przez KZB? Jak informuje rzecznik UML, spółka nie przejmie w administrowanie obiektów powstałych z udziałem środków zewnętrznych – w ich przypadku administracja pozostanie bez zmian. Są to nieruchomości z udziałem środków zewnętrznych, czyli Arena Legionowo, obiekty MOK, obiekty Muzeum Historycznego i Centrum Komunikacyjne. Nieruchomości, które obecnie są wykorzystywane przez: Przedszkole Miejskie Nr 6, Przedszkole Miejskie Nr 9, Przedszkole nr 11, Przedszkole Miejskie Nr 12, Przedszkole Miejskie Integracyjne Nr 5, zostaną podzielone, grunt pod placami zabaw zostanie wyodrębniony i jego własność – ze względu na fakt dofinansowaniach budowy ze środków UE – pozostanie przy Gminie Legionowo. Nowa spółka nie przejmie także budynku Centrum Administracyjno-Informacyjnego (Ratusz).
UML uspokaja
Według naszych informacji w UM Legionowo został zatrudniony pracownik ds. przekształceń, który zajmie się zmianami w KZB. Zapytaliśmy, ilu pracowników zamierza przejąć nowa spółka? – W tej chwili trwają jeszcze rozmowy z dyrektorami placówek, więc lista nie jest zamknięta. Na dzień dzisiejszy jest to ok. 40 etatów – zapewnia rzecznik. Czy wszyscy pracownicy dostaną podobne warunki pracy jak dotychczasowe? – Tak – ucina krótko Tamara Mytkowska.
Iwona Wymazał