Jeśli na Twojej działce rośnie kasztanowiec i chciałbyś go ochronić przed szkodnikiem szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem, zgłoś się do Referatu Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta Legionowo. Bezpłatnie otrzymasz substancję zwalczającą tego szkodnika.
Legionowski ratusz uruchamia kolejny cykl programu ochrony kasztanowców. Celem jest leczenie drzew zaatakowanych przez szkodnika – szrotówka kasztanowcowiaczka. Udział w programie jest dla legionowian bezpłatny. Działania finansowane są ze środków gminy przeznaczonych na ochronę środowiska.
Szrotówek kasztanowcowiaczek
Szrotówek kasztanowcowiaczek to motyl występujący w Europie. Uważany jest za gatunek inwazyjny i szkodnika kasztanowców. Rozprzestrzenia się głównie poprzez przenoszenie motyli oraz liści z larwami przez transport samochodowy. Wskazywać na to mogą obserwacje, że jako pierwsze atakowane są kasztanowce rosnące przy arteriach ruchu. Z tych drzew owad dalej jest przenoszony przez ludzi, zwierzęta, wiatr i samochody na inne drzewa. Szrotówek żeruje na kasztanowcu białym, ale może też żerować na kasztanowcu czerwonym i żółtym. Rozwija się również na jaworze i klonie pospolitym.
Brązowe liście w środku lata?
Larwy tego owada żerują na liściach, powodują tym samym ich zniszczenie i hamują rozwój drzewa. Zaatakowane liście pokrywają się niewielkimi, brązowymi plamami, które powiększając się nadają drzewu nienaturalny, jesienny wygląd. Wraz ze zwiększaniem się porażonej powierzchni, liść usycha i opada. Nowe liście wypuszczone przez drzewo są ponownie atakowane. Cykl infekcji może być powtórzony nawet kilkukrotnie podczas sezonu wegetacyjnego drzewa.
Drzewa opanowane przez szrotówka wydają jesienią nowe kwiaty, które jednak w warunkach klimatycznych Polski nie mają szans na wydanie owoców, co więcej powtórne kwitnienie osłabia drzewa tak, że zimą są one słabe i często przemarzają. Uważa się, że nie ma potrzeby usuwać drzew tylko dlatego, że zostały one zaatakowane przez szrotówka. Warto jednak chronić rośliny przed ekspansją szkodnika. Jedną z metod zwalczania szrotówka jest zakładanie pułapek feromonowych w celu schwytania samców. Takie rozwiązanie proponuje właśnie legionowski ratusz. Warto także usuwać i utylizować opadłe liście przed pojawieniem się larw, a więc do końca marca.
Zgłoś się do 30 marca
Chętnych do leczenia swoich drzew prosimy o kontakt z Referatem Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Legionowo tel. 7664065 lub e-mail: ochrona.srodowiska@um.Legionowo.pl do 30 marca 2018 r. W zgłoszeniu należy podać liczbę drzew do leczenia, poinformować, czy potrzebne są tylko feromony do uzupełnienia lejka czy też nowy lejek. W przypadku gdy go brakuje na drzewie, będzie potrzebna także informacja, czy zostanie on samodzielne założony, czy ma go zawiesić firma skierowana z ratusza.