Szukają pieniędzy na rondo przy cmentarzu

521c8f751a584.jpg

Już w minionym roku wicestarosta legionowski Robert Wróbel wyłonił w postępowaniu przetargowym wykonawcę projektu przebudowy skrzyżowania ulicy Cynkowej z Aleją Legionów. Dokumentacja jest gotowa, jednak nadal brak funduszy na realizację projektu.

 

Droga powiatowa nr 1823W, na której planowane jest rondo, była do tej pory często uczęszczanym ciągiem komunikacyjnych ze względu na przejazd kolejowy na ulicy Wyszyńskiego/Parkowej oraz ze względu na dojazd do pobliskiego kościoła i legionowskiego cmentarza. Ze względu na przyszłe zamknięcie obecnego przejazdu oraz budowę tunelu w ulicy Krakowskiej i Alei Róż, prawdopodobnie już w przyszłym roku ma zmienić się natężenie ruchu na tym odcinku. Ze względu na bezpieczeństwo kierujących oraz poprawę widoczności na ostrym zakręcie w miejscu przecięcia Alei Legionów z Cynkową ma tu powstać rondo. Projekt tej inwestycji wykonała firma Pracownia Architektoniczna s.c. G. Pacer, T.Białoszewski. Spółka ta została wybrana z ośmiu firm startujących w przetargu. Wybrano ofertę drugą pod względem zaproponowanej ceny. Firmę, która zaproponowała najniższą cenę odrzucono ze względu na brak wniesienia wadium w określonym terminie. Za projekt starostwo zapłaciło prawie 35 tysięcy złotych.

Trzywlotowe rondo
Zakres planowanych prac obejmuje wykonanie nowej konstrukcji nawierzchni drogi, budowę chodnika i ścieżki rowerowej, wykonanie odwodnienia czyli rowów rozsączająco-odparowujących, tzw. drenaż francuski oraz zagospodarowanie terenów zielonych. Rondo o średnicy wewnętrznej 25 metrów ma posiadać trzy wloty. W ramach robót zostaną również wykonane zjazdy na posesje przyległe do inwestycji.

Przyszły harmonogram
Jak informuje starostwo, prace zostały zaplanowane w kilku etapach. Część prac będzie prowadzona w godzinach nocnych. Harmonogram robót przewiduje taką ich organizację, by przez cały okres prowadzenia inwestycji utrzymać ruch autobusów ZTM. Okresowo wystąpią utrudnienia polegające na wyłączeniu z ruchu jednego pasa jezdni i wprowadzeniu ruchu wahadłowego, sterowanego sygnalizacją świetlną. Przewidziano też konieczność czasowego zamknięcia jednego odcinka Alei Legionów (między Żelazną a Cynkową). Objazd będzie wówczas poprowadzony ulicami: Żelazną, Bandurskiego, Wyszyńskiego.

Szukają pieniędzy
Mimo że dokumentacja inwestycji jest gotowa i starostwo mogłoby ogłaszać przetarg na jej wykonanie, nadal urząd szuka funduszy na ten cel. Jak informuje rzecznik Joanna Kajdanowicz, w zależności od robót dodatkowych przy podobnych inwestycjach, koszt waha się od 500 tysięcy do miliona złotych. Przesunięcie mediów, usunięcie kolizji to prace towarzyszące pierwszemu etapowi budowy. Jeśli przewidywania odnośnie zakończenia budowy tunelu się spełnią, to w przyszłym roku przejadą tamtędy pierwsze samochody. Trzeba się śpieszyć. Jak obiecuje rzecznik, jeśli zostaną zarezerwowane fundusze na ten cel, inwestycja powstanie do końca bieżącego roku. – W budżecie Powiatu Legionowskiego na 2013 rok nie ma zarezerwowanych środków na wykonanie tego zadania. Mając na uwadze, jak ważna jest to dla mieszkańców inwestycja, szukamy źródeł jej finansowania. W chwili obecnej są m.in. prowadzone rozmowy z Prezydentem Miasta Legionowo o współfinansowaniu tego przedsięwzięcia – mówi Joanna Kajdanowicz.

iw

fot. google street view