– Nie trzeba już pobierać zaświadczenia z Urzędu Miasta (UM) w Legionowie, uprawniającego do zostawienia tekstyliów w mieszczącym się przy ulicy Olszankowej na osiedlu Młodych w Legionowie Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Tekstylia są tam przyjmowane na oświadczenia – informuje legionowian wiceprezydent miasta, Mirosław Grabowski. – Chcemy w podobny sposób uprościć procedury związane z zostawianiem w tym miejscu innych frakcji śmieci – dodaje.
Procedury obowiązujące w legionowskim PSZOK-u
Na terenie miejskiej elektrociepłowni, przy ulicy Olszankowej na osiedlu Młodych w Legionowie mieści się PSZOK. Mogą z niego korzystać legionowianie, którzy terminowo regulują miesięczne opłaty śmieciowe. Aby zostawić w tym miejscu różne frakcje śmieci, które nie są odbierane w ramach co miesięcznej zbiórki odpadów organizowanej w workach i pojemnikach muszą oni jednak wypełnić wniosek dostępny albo na stronie internetowej UM w Legionowie albo w Biurze Obsługi Klienta (BOK), mieszczącym się na parterze ratusza. Po akceptacji takiego wniosku przez urzędników, mieszkańcy otrzymują specjalne zaświadczenia, z którymi następnie wraz z ujętymi w tych zaświadczeniach odpadami udają się do PSZOK-u.
Nowy obowiązek dotyczący segregacji tekstyliów
1 stycznia 2025 r. w Polsce weszły w życie nowe regulacje dotyczące segregacji odpadów, które wprowadzają obowiązek oddzielnego zbierania tekstyliów oraz odzieży. To oznacza, że nie można już wrzucać tych materiałów do pojemników na odpady zmieszane, tak jak miało to miejsce jeszcze w grudniu 2024 r. Informowaliśmy o tym ostatnio w tej wiadomości.
Tekstylia są przyjmowane w legionowskim PSZOK-u na oświadczenia. Nie trzeba brać zaświadczeń z ratusza
Tekstylia przyjmowane są w legionowskim PSZOK-u. Co więcej, odnośnie tej frakcji śmieci, miejscy urzędnicy uprościli ostatnio procedury ich przyjmowania w w tym miejscu. – Nie trzeba już pobierać zaświadczenia z UM w Legionowie, uprawniającego do zostawienia tekstyliów w tym miejscu. Tekstylia są tam przyjmowane na oświadczenia – informuje Mirosław Grabowski, wiceprezydent Legionowa, dodając zarazem, że oświadczenia te są weryfikowane przez miejskich urzędników pod kątem uiszczania przez osoby je składające comiesięcznych opłat śmieciowych. – Jeżeli ten system sprawdzi się, rozszerzymy go na inne frakcje śmieci przyjmowane w PSZOK-u, w tym na gabaryty – zapowiada następnie.
Modernizacja PSZOK. Czy uda się pozyskać dotację zewnętrzną?
Władze Legionowa zachęcają mieszkańców do korzystania z PSZOK-u oraz do prawidłowej segregacji odpadów. Informują zarazem, że z uwagi na niewypełnianie w skali całego miasta narzuconych limitów w tym zakresie, miastu grożą kary, których konsekwencją może być wzrost opłat śmieciowych dla mieszkańców. Zapowiadają zarazem modernizację tego punktu. – Będziemy starali się pozyskać dotację zewnętrzną na realizację tej inwestycji – sygnalizuje Mirosław Grabowski, zastępca prezydenta miasta Legionowa.
Godziny otwarcia PSZOK przy Olszankowej na osiedlu Młodych
PSZOK na osiedlu Młodych w Legionowie działa w poniedziałki i w czwartki w godzinach pomiędzy 12, a 18 oraz w soboty w godzinach pomiędzy 8, a 14. – Niewykluczone, że wydłużymy godziny otwarcia PSZOK-u – zapowiada wiceprezydent Grabowski.
Jakie odpady można oddawać w legionowskim PSZOK-u?
- Bez limitów makulaturę, tekstylia, tworzywa sztuczne, metale, opakowania wielomateriałowe i szkło, zapakowane w workach o pojemności od 60 do 120 litrów;
- Odpady zielone, takie jak na przykład trawa, gałęzie i liście zapakowane w workach o pojemności 120 litrów. Przyjmowanie tego rodzaju śmieci jest jednak limitowane, a limity wynoszą po maksymalnie 200 worków rocznie i 25 worków miesięcznie;
- Bez limitów zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny;
- Bez limitów meble i odpady wielkogabarytowe;
- Zużyte opony. Przyjmowanie tego rodzaju śmieci jest jednak limitowane, a limity wynoszą po 10 sztuk rocznie;
- Bez limitów przeterminowane leki i odpady medyczne z gospodarstw domowych;
- Bez limitów zużyte baterie, akumulatory, tusze, tonery, żarówki, termometry;
- Chemikalia takie jak na przykład farby, lakiery i rozpuszczalniki. Przyjmowanie tego rodzaju śmieci jest jednak limitowane, a limit wynosi po 100 litrów chemikaliów wraz z opakowaniami po tych substancjach rocznie;
- Odpady budowlane i remontowe, w tym gruz betonowy, ceglany i ceramiczny. Przyjmowanie tego rodzaju śmieci jest jednak limitowane, a limit wynosi 3 m³ rocznie.
Co ważne, w legionowskim PSZOK-u nie są przyjmowane azbest i papa. Aby zutylizować azbest należy skontaktować się z referatem gospodarki odpadami w UM w Legionowie.