We wtorek (16 maja) w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się Gala XXX Jubileuszowej Edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. Wśród laureatów konkursu znaleźli się również uczniowie legionowskich szkół.
Tego dnia oprócz godnej pochwały i naśladowania postawy młodych ludzi świętowano XXV-lecie Fundacji „Świat na Tak”, która jest organizatorem konkursu. Miasto Legionowo reprezentował Zastępca Prezydenta Piotr Zadrożny. Jury konkursu zdecydowało wyróżnić działania uczennicy Emilii Nowak i grupy uczniów „Dwunastki z Sobieskiego”. Jako najaktywniejsi w dzielnicach w kategorii „Ósemka” zostali wymienieni:
Barbara Brzezińska, Marta Heliasz, Antonina Krzyszczuk, Kacper Mielniczuk, Anna Rostek, Maja Szmyt, Alina Świętochowska, Wiktoria Zarek, Krzysztof Zduńczyk.
Jak informuje legionowski ratusz wyróżnienie indywidualne w kategorii „Ósemeczki” otrzymała Emilia Nowak (11 lat), uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Legionowie. Emila do koła wolontariatu należy od 1,5 roku. W czasie spotkań angażuje się w działania charytatywne proponowane przez opiekunów koła oraz innych wolontariuszy. Należy również do Związku Harcerstwa Polskiego i jest czynną Harcerką. Dziewczynkę cechuje niezwykłą wrażliwość na krzywdę innych jak sama pisze o sobie jej drugie imię to Pomaganie.
Wyróżnienie grupowe w kategorii „Ósemki” otrzymała „Dwunastka z Sobieskiego” z II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Legionowie. Grupa składa się z 12 uczennic i uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Legionowie. Od dwóch lat działają wolontarystycznie, potrafią wspierać, gdy jest trudno, gdy widzą kogoś w potrzebie – zaczynają działać.
fot. Urząd Miasta Legionowo
Więcej o akcjach, w których brała udział zarówno Emila Nowak jak i uczniowie wchodzący w skad “Dwunastki z Sobieskiego można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miasta Legionowo pod TYM adresem.
Historia Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”
Inspiracją rozpoczęcia Konkursu dla Pani Joanny Fabisiak w 1993 roku na Żoliborzu w Warszawie był znany western „Siedmiu Wspaniałych”, którego bohaterowie przeciwstawiają się dyktatowi zła w małym meksykańskim miasteczku i zwyciężają. To proste przesłanie – wystarczy niewielu, by zmienić wiele – było pełne optymizmu i doskonale nawiązywało do założeń planowanego Konkursu.
Celem Konkursu “Ośmiu Wspaniałych”, który odbywa się od wielu lat jest promowanie pozytywnych, prospołecznych postaw i działań młodzieży na rzecz najbliższego otoczenia: grupy rówieśniczej, sąsiadów, osiedla, szkoły, klasy oraz upowszechnianie życzliwości na co dzień, jako antidotum na agresję i brutalizację życia.
Historia Konkursu pokazuje, że jest wielu młodych ludzi, którzy wybierają mądrą i rozważną drogę życia. W swoją działalność angażują rówieśników, a ich praca jest przykładem dla społeczności lokalnych.
Dzisiaj Konkurs organizowany jest w 85 miastach całej Polski. W 2002 roku po raz pierwszy reprezentacja Wspaniałych powiększyła się o przedstawicieli szkół podstawowych.