Utwardzenie Alei Róż i Sadowej położonych na granicy Legionowa i gminy Wieliszew nie będzie szybkim i prostym procesem inwestycyjnym. Samorządy muszą porozumieć się i uregulować stan prawny nieruchomości

sadowa

Ulica Sadowa w Legionowie, fot. radny Adam Nadworski Facebook

Samorządy legionowski i wieliszewski są gotowe porozumieć się, aby doprowadzić do utwardzenia Alei Róż na odcinku pomiędzy skrzyżowaniem ulic Świerkowej i Orzechowej, a ulicą Sadową oraz samej ulicy Sadowej. Realizacja tych inwestycji nie nastąpi jednak zbyt szybko, ponieważ trzeba uregulować stan prawny nieruchomości położonych wzdłuż ulicy Sadowej w Legionowie.

Interwencja radnego powiatowego Adama Nadworskiego

Przypomnijmy. W czerwcu 2024 r. radny powiatowy Adam Nadworski z Koalicji Obywatelskiej (KO) podjął interwencję u prezydenta Legionowa, Bogdana Kiełbasińskiego oraz wójta gminy Wieliszew, Pawła Kownackiego w sprawie poprawienia komfortu życia mieszkańców rejonu ulicy Sadowej oraz Alei Róż – dróg położonych na granicy gmin Legionowo i Wieliszew. Są to drogi gruntowe, nieutwardzone, na których gromadzi się błoto uniemożliwiające dojazd do posesji. Informowaliśmy o tym w tej wiadomości.

 

Jestem dobrej myśli – mówi radny Nadworski

W pierwszej połowie lipca 2024 r. do zawartych w tym piśmie postulatów odnieśli się włodarze wskazanych gmin. – Po moich rozmowach z włodarzami i złożonych wnioskach, gminy Legionowo i Wieliszew mogą zawiązać porozumienie! Wtedy wspólnie uda się wykonać projekt i przebudowę ulicy Sadowej i Alei Róż. Wcześniej konieczne jest uregulowanie stanu prawnego poszczególnych gruntów. Jestem jednak dobrej myśli – poinformował opinię publiczną w niedzielę, 21 lipca 2024 r. w mediach społecznościowych, radny Adam Nadworski z KO.

Wieliszewski samorząd jest gotów porozumieć się. Wójt Kownacki podsuwa kolejne pomysły inwestycyjne

Aleja Róż na odcinku od skrzyżowania ulicy Świerkowej z ulicą Orzechową do wysokości ulicy Sadowej położona jest na gruntach gminy Wieliszew – informują władze Legionowa. – Gmina Wieliszew po zawarciu stosownego porozumienia udostępni nieruchomość na cele budowlane w celu realizacji przebudowy Alei Róż w miejscowości Kałuszyn w celu poprawy dojazdu do ulicy Sadowej w Legionowie. Jesteśmy przekonani, że ta inwestycja przyniesie liczne korzyści dla mieszkańców regionu poprzez usprawnienie komunikacji i zapewnienie lepszego dojazdu w tym obszarze – deklaruje wójt gminy Wieliszew, Paweł Kownacki. – Zwracamy się o rozważenie rozszerzenia projektu przebudowy Alei Róż na odcinku od ulicy Orzechowej do ulicy Grzybowej na granicy miejscowości Łajski i Legionowo w celu zapewnienia dodatkowego dojazdu dla mieszkańców. Uważamy, że taka inwestycja może mieć pozytywny wpływ na rozwój infrastruktury drogowej w tym regionie i ułatwić komunikację między wspomnianymi miejscowościami – podsuwa władzom Legionowa kolejne pomysły inwestycyjne.

Trzeba uregulować stan prawny nieruchomości, aby móc rozpocząć projektowanie utwardzenia Sadowej w Legionowie

Utwardzenie ulicy Sadowej nie nastąpi zbyt szybko, ponieważ wiele nieruchomości, na których owe przedsięwzięcie miałoby być zrealizowane nie ma uregulowanego stanu prawnego. W związku z tym samorząd ma na tę chwilę związane ręce w tym temacie. – W kwestii ulicy Sadowej w Legionowie, w zdecydowanej większości stanowi ona nieruchomość o nieuregulowanym stanie prawnym, czyli w myśl artykułu 113 ustęp 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, nieruchomość na której ze względu na brak księgi wieczystej lub innych zbiorów dokumentów nie można ustalić osób, którym przysługują do niej prawa rzeczowe. Aktualnie fakt ten stanowi poważną przeszkodę do dokonania większości czynności prawnych, przeprowadzenie inwestycji w zakresie projektowania, a tym samym uniemożliwia podjęcie skutecznych działań polegających na wybudowaniu utwardzonej nawierzchni ulicy Sadowej w Legionowie – poinformował radnego Nadworskiego prezydent Legionowa, Bogdan Kiełbasiński.