Zapobieganie ekspansji dzików na terenie Legionowa, termomodernizacja Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS), czy też audyt barier komunikacyjnych w mieście
– to tylko niektóre z łącznie 22 propozycji miejskich inwestycji zgłoszonych 4 września br. przez radnych z komisji zdrowia, bezpieczeństwa i spraw społecznych do przyszłorocznego budżetu Legionowa.
Co roku do 15 września każdy może wnosić pisemne propozycje inwestycji do miejskiego budżetu na rok następny. 4 września br. miejscy radni z komisji zdrowia, bezpieczeństwa i spraw społecznych – Małgorzata Luzak, Anna Łaniewska, Agnieszka Borkowska, Marta Bogucka-Frańczak, Agata Zaklika, Artur Żuchowski i Jacek Zawada złożyli własne wnioski inwestycyjne do budżetu Legionowa na 2015r. Łącznie podczas posiedzenia komisji zgłoszono ich aż 22. Część z nich zawierała kwoty, jakie należy według radnych zabezpieczyć na ten cel w przyszłorocznym budżecie miasta. Zdecydowaną większość propozycji inwestycji do budżetu Legionowa na 2015r. wniesiono jednak bez ich podawania. – Wnioski inwestycyjne nie powinny zawierać kwot, bo nie wiemy, ile dokładnie dane przedsięwzięcie może kosztować – zauważył radny Mirosław Pachulski, szef komisji oświaty, kultury i sportu.
Zdecydują radni następnej kadencji
Wszystkie wnioski inwestycyjne, zarówno te zgłoszone w formie ustnej, jak i pisemnej, poparło 11 radnych obecnych na ostatnim (4 września) posiedzeniu komisji zdrowia, bezpieczeństwa i spraw społecznych. To, czy zostaną one uwzględnione w przyszłorocznym budżecie Legionowa, okaże się już za nieco ponad 2 miesiące, kiedy to radni następnej już kadencji będą uchwalać budżet miejski na 2015r.
Poniżej przedstawiamy wszystkie propozycje miejskich inwestycji zgłoszone przez radnych z komisji zdrowia, bezpieczeństwa i spraw społecznych do budżetu Legionowa na 2015r.
Wnioski inwestycyjne do budżetu Legionowa na 2015r.
1. Warsztaty zajęciowe dla niepełnosprawnych (50 tys. zł).
2. Termomodernizacja MOPS-u (80 tys. zł).
3. Stworzenie 60-100 m² świetlicy dla dzieci na Osiedlu Jagiellońska (60 tys. zł).
4. Projekt ronda na skrzyżowaniu ulic Alei Róż z Aleją Legionów.
5. Kamera monitoringu na skrzyżowaniu ulic Orląt Lwowskich i Długiej.
6. Organizacja tzw. białych sobót i niedziel (80 tys. zł).
7. Projekt i budowa ulicy Łowickiej na odcinku od skrzyżowania z ulicą Grunwaldzką do granicy Legionowa z gminą Jabłonna (70 tys. zł).
8. 2 kamery monitoringu w przejściu podziemnym na legionowskim Przystanku (50 tys. zł).
9. Projekt i budowa mini parku z elementami placu zabaw dla dzieci oraz siłowni między 2 miejskimi dzielnicami Ludwisin, a Przystanek (70 tys. zł).
10. Koncepcja zagospodarowania Zespołu Szkolno-Przedszkolnego (ZSP) nr 2 pod kątem rozbudowy pod salę gimnastyczną (15 tys. zł).
11. Kamera monitoringu na skrzyżowaniu ulic Pałacowej i Królewskiej.
12. Objęcie większej ilości dzieci i niemowląt rehabilitacją.
13. Zwiększenie dotacji na konsultacje rehabilitacyjne dla seniorów 50+.
14. Profilaktyka wad postawy u dzieci.
15. Profilaktyka i terapia dzieci zagrożonych i dotkniętych autyzmem i zespołem Aspergera.
16. Zapobieganie ekspansji dzików w mieście.
17. Kursy pierwszej pomocy przedmedycznej dla strażników miejskich.
18. Edukacja dzieci i młodzieży szkolnej w zakresie zdrowego i aktywnego trybu życia.
19. Oznakowanie przejścia dla pieszych przy ulicy Kwiatowej 80 w Legionowie (przy Przedszkolu Integracyjnym) znakami drogowymi poziomymi strukturalnymi.
20. Program badań geriatrycznych dla seniorów.
21. Audyt barier komunikacyjnych w mieście wraz z opracowaniem strategii ich eliminacji.
22. Opracowanie i wdrożenie koncepcji pt. „Legionowo miasto przyjazne”