Wybory samorządowe już za niespełna dwa miesiące. Do 7 października komitety mają czas, by zebrać podpisy pod listami na radnych. 10 dni później poznamy kandydatów na urząd Prezydenta Miasta. Jak do wyborów samorządowych przygotowują się partie polityczne?
W sobotę pod legionowskim ratuszem podpisy pod listami kandydatów na radnych zbierały wspólnie komitety Platformy Obywatelskiej, Porozumienia Samorządowego i KWW Prezydenta Romana Smogorzewskiego. Wspólnym kandydatem wszystkich komitetów na urząd prezydenta będzie Roman Smogorzewski, który poprzednie wybory wygrał kandydując z komitetu PO. – Platforma Obywatelska w powiecie legionowskim wystawia w tegorocznych wyborach 46 kandydatów do Rady Powiatu oraz dwoje kandydatów do Sejmiku Województwa (Igor Krajnow i Magdalena Górska). Jako środowisko chętnie współpracujemy z ludźmi, którzy nie chcą być członkami partii politycznych – zapraszamy ich także na listy wyborcze. Osobiście jestem przekonany, że działalność samorządowa nie powinna być zdominowana przez partie polityczne – zwłaszcza na poziomie gminy. Nie znaczy to, że członkowie partii nie powinni brać udziału w wyborach, ale powinni to robić na własną odpowiedzialność, a nie jako przedstawiciele partii politycznych. Zmiana ordynacji wyborczej do rad gmin na wybory większościowe pozwala po raz pierwszy na realny wybór konkretnych osób, a nie list kandydatów. Poprzednia ordynacja wymuszała tworzenie dużych komitetów wyborczych i tworzenie dużych list.– mówi Jan Grabiec, szef lokalnych struktur PO.
Platforma Obywatelska nie wystawi swoich kandydatów do rad gmin. – Zapewne w związku ze zmianą ordynacji gminne koła PO podjęły decyzję, by zgłaszać swoich kandydatów na radnych gminnych w lokalnych, koalicyjnych komitetach. Największym atutem naszych kandydatów są ich osobiste dokonania, a nie logo partyjne. Większość radnych gminnych, którzy są członkami PO, ubiega się o reelekcję w ramach komitetów koalicyjnych pod lokalną nazwą, w których kandydują również ludzie, którzy nie chcą być utożsamiani z PO, ale ze względu na ich dokonania i doświadczenie są popierani przez nasze środowisko.– mówi Grabiec pytany o radnych, którzy w poprzednich wyborach dostali się do gminnych rad pod szyldem PO.
Nie będzie listy SLD?
W wyborach do rady powiatu i do rady miasta z pewnością swoich list nie wystawią struktury SLD. Jak udało nam sie potwierdzić Sojusz do Rady Miasta poprze kandydatów komitetu Nasze Miasto Nasze Sprawy a do Rady Powiatu dostało miejsca na listach komitetu Nasz Powiat Nasze Sprawy. Prawdopodobnie zabraknie także list wystawionych przez PSL i Twój Ruch. Kandydaci z tych środowsk trafią także na listy lokalnych komitetów.
PiS i SiL
Ramię w ramię do wyborów pójdą prawdopodobnie Prawo i Sprawiedliwość i Społeczna Inicjatywa Lokalna. Oba komitety wyborcze wystawią swoich kandydatów do rady miasta i rady powiatu. Nieoficjalnie wiadomo już, że kandydatem na urząd Prezydenta Miasta będzie jeden z legionowskich radnych, który co zrozumiałe będzie miał zagwarantowane poparcie SIL.
Nowa partia nowy komitet
W ubiegły weekend poparcia dla list swoich kandydatów szukał także Kongres Nowej Prawicy. Aktywiści tej partii, która w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego uzyskała nadspodziewanie wysoki wynik, zbierali podpisy w sobotę przy Targowisku Miejskim w Legionowie.
Jak mówią członkowie lokalnych struktur partii Korwina-Mikkego, pewne jest, że wystawiona zostanie lista do rady powiatu. Nie wiadomo jeszcze, czy uda się zebrać wystarczająco dużo kandydatów do rady miasta. Partia nie planuje także wystawiać swojego kandydata w wyborach na urząd Prezydenta Legionowa.