O mandat Prezydenta Miasta Legionowo powalczy w tym roku 4 kandydatów. Poza Romanem Smogorzewskim będą to Bogdan Kiełbasińki (Nasze Miasto Nasze Sprawy), Andrzej Kalinowski (PiS) i zarejestrowany jako ostatni i zarazem najmniej znany legionowskim wyborcom Andrzej Łyszkowski (Kukiz’15).
Przez całą niedzielę, 21 listopada, na stronie internetowej Gazety Powiatowej będziemy prowadzić sondaż wyborczy. Spróbujemy przewidzieć wyniki wyborów samorządowych i podać je tuż po zakończeniu głosowania.Od rana na stronie internetowej Gazety Powiatowej wyświetlamy sondaż wyborczy, w którym każdy może podać, na kogo zagłosował w dzisiejszych wyborach. Badanie jest zupełnie anonimowe , niepozwalające w żaden sposób powiązać wypełniającego ankietę z konkretną osobą. Metoda zbierania danych wyklucza jednak osoby, które będą próbowały oddać głos wielokrotnie (ich dane do nas spłyną, ale nie będą analizowane). Nie zmienia to jednak faktu, że tylko od uczciwości podczas badania będzie zależało, na ile wiarygodne będą jego wyniki. Mamy ogromną nadzieję, że nasza akcja zakończy się sukcesem i tuż po zakończeniu dzisiejszych wyborów samorządowych nasi czytelnicy będą mogli poznać nowych radnych, wójtów, burmistrzów, prezydenta.
Idźcie na wybory zagłosujcie, a potem wypełnijcie naszą ankietę. Im więcej osób to zrobi, tym badanie będzie bardziej dokładne.
Dziękujemy i zachęcamy do zabawy.
Zespół redakcyjny Gazety Powiatowej
WEŹ UDZIAŁ W BADANIU
Kim jest Andrzej Łyszkowski?
– Mam 58 lat. Jestem żonaty i mam dwie córki. Z zawodu jestem metrologiem, z zamiłowania zaś elektronikiem. Od 28 lat prowadzę na terenie Legionowa firmę elektroniczną. Startuję na prezydenta Legionowa z poparciem KWW „Kukiz’15”. Od zawsze jednak jestem bezpartyjny – mówi Andrzej Łyszkowski.
– Budowa infrastruktury niezbędnej do dogęszczania miasta, walka ze smogiem m. in. poprzez większe zazielenienie miasta, mądra aktywizacja ludzi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej, wydłużenie godzin pracy legionowskich urzędników i większa informatyzacja ratusza, coroczne internetowe referenda w sprawach kluczowych dla legionowian, budżet obywatelski, obywatelska kontrola obietnic i aktywności wszystkich miejskich radnych i przejrzystość wydatków ze zrównoważonych legionowskich budżetów – to skrót najważniejszych pomysłów na Legionowo Andrzeja Łyszkowskiego.
Andrzej Kalinowski
Kandydatem PiS na prezydenta w Legionowie jest 41-letni Andrzej Kalinowski. W lokalnej polityce debiutował 4 lata temu, podczas ostatnich wyborów samorządowych. Wtedy na jego osobę zagłosowało łącznie 274 legionowian, co pozwoliło mu zdobyć mandat Radnego Miasta Legionowo. Przez te 4 lata w radzie miasta stanowił opozycję dla prezydenta i przychylnych mu radnych. Jako jedyny głosował przeciwko przeprowadzeniu w Legionowie referendum w sprawie włączenia Legionowa do Miasta Stołecznego Warszawy, dołączał także do głosu sprzeciwu radnego Smuniewskiego w takich sprawach jak dzierżawa pawilonu pod hot spot przy targowisku, dogęszczaniu miasta czy udzielaniu Smogorzewskiemu absolutorium i obniżeniu jego pensji. Oficjalnie jednak nie chciał sprawować kontroli nad działaniami prezydenta i po 4 miesiącach od zaprzysiężenia Rady Miasta odszedł z komisji rewizyjnej, bez podawania konkretnych powodów. Na początku br. głośno mówiło się o tym, że Kalinowski miałby zostać dyrektorem przychodni wojskowej na Piaskach. Sam jednak zrezygnował, a jako powód podał możliwy konflikt interesów przy jednoczesnym sprawowaniu funkcji radnego i dyrektora przychodni, która zawiera umowy z miastem . Za ostatni swój sukces podawał pod koniec września skuteczny lobbing za dofinansowaniem z ministerstwa wymiany nawierzchni boiska przy Arenie Legionowo.
W swojej kampanii wyborczej na prezydenta przedstawia m.in takie postulaty:
– Budowa szpitala, poszerzenie drogi krajowej nr 61 (DK nr 61), utworzenie pierwszej strefy biletowej, walka ze smogiem poprzez próbę podłączenia gospodarstw indywidualnych do miejskiej elektrociepłowni, wydłużenie godzin pracy legionowskich urzędników, rozwój infrastruktury sportowo-rekreacyjnej w mieście pod postacią m. in. wydłużenia godzin pracy stadionu miejskiego, budowy wypożyczalni rowerów na każdym osiedlu, trasy MTB dla bardziej wymagających rowerzystów, czy też Fun Parku dla użytkowników hulajnóg i deskorolek.
Bogdan Kiełbasiński
Bogdan Kiełbasiński przez wiele lat sprawował mandat radnego miasta, jednak w ostatnich wyborach nie powiodło my się i przegrał z Arturem Żuchowskim (sam zebrał 225 głosów, Żuchowski 289 głosów). Jest prezesem stowarzyszenia Nasze Miasto Nasze Sprawy i w tym roku właśnie z tego komitetu będzie kandydował na prezydenta.
– Stop dla dalszego dogęszczania Legionowa, poprzez uporządkowanie obowiązujących w nim miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (mpzp), walka ze smogiem poprzez zwiększenie liczby wymienianych pieców węglowych i budowę systemu monitoringu jakości powietrza w mieście, poprawa komunikacji poprzez budowę przepraw przez legionowskie tory kolejowe i parkingów wielopoziomowych na osiedlach, utworzenie w Legionowie nowych miejsc pracy, dofinansowanie zajęć pozalekcyjnych dla uczniów, opieka stomatologiczna w szkołach, wydłużenie godzin pracy legionowskich przedszkoli i żłobków, czy też referenda w najistotniejszych dla obywateli kwestiach – tak widzi przyszłość naszego miasta.
Roman Smogorzewski
Roman Smogorzewski prezydentem Legionowa jest już od 4 kadencji, ale nie zamierza na tym poprzestać. – Chcę kontynuować to, co się już w Legionowie udało. Jak pamiętam swoje początki 16 lat temu, to większość miasta nie miała ani kanalizacji, ani wodociągów, ani też utwardzonych dróg. Ratusz był symbolem wstydu, zaś największą salą gimnastyczną była ta znajdująca się przy liceum. Teraz jest Arena i Centrum Komunikacyjne. Jest ratusz, są utwardzone drogi, a miasto jest skanalizowane i zwodociągowane. Są też dwa nowe publiczne przedszkola i jest większy żłobek. Te zadania na pewno będę kontynuował – mówił w ostatnim wywiadzie dla naszej gazety.
Jeśli chodzi o plany na tę kadencję to są to:
– Lepsza oświata dzięki budowie drugiego żłobka miejskiego na Kozłówce i dodatkowej sali gimnastycznej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2, rozbudowie szkoły podstawowej nr 1 i jednozmianowości we wszystkich legionowskich szkołach, lepsza komunikacja dzięki uruchomieniu kolei do Zegrza, dodatkowym pociągom w godzinach komunikacyjnych szczytów i budowie dwóch małych tunelów kolejowych w mieście, lepsze powietrze dzięki zwiększeniu liczby wymienionych pieców węglowych oraz wsparcie dla budowy szpitala w Legionowie.
Kandydują też na radnych
Wszyscy wspomniani powyżej kandydaci na prezydenta będą równocześnie ubiegać się o mandaty miejskich radnych. W okręgu wyborczym nr 3 (Centrum, os. Jagiellońska, os. Batory) o mandaty radnych zawalczą aż dwaj kandydaci na prezydenta miasta. Będą to dwie „jedynki” na listach wyborczych tj. Andrzej Łyszkowski i Bogdan Kiełbasiński. Roman Smogorzewski jest jedynką na liście Porozumienia Samorządowego w okręgu nr 2 (Piaski, Bukowiec, Grudzie), a Andrzej Kalinowski jedynką na liście PiS w okręgu nr 1 (Przystanek, os. Młodych, Trzecia Parcela, Ludwisin)
[poll id=”23″]