Trwa legalizacyjna wymiana liczników prądu w Legionowie. Do końca listopada br., stołeczny oddział Polskiej Grupy Energetycznej Dystrybucja S.A. (PGE Dystrybucja S.A.) zamierza wymienić wszystkie liczniki, którym kończy się termin legalizacji na nowe statyczne urządzenia rozliczeniowo-pomiarowe z ważną legalizacją.
Wymiana liczników na terenie Legionowa rozpoczęła się wraz z początkiem maja br. Prace na zlecenie stołecznego oddziału PGE Dystrybucja S.A. wykonuje obecnie konsorcjum 4 firm, przedsiębiorstwo „Aga” z Białej Rawskiej oraz 3 spółki z Żyrardowa -„Wasiak”, „Prywatna Firma Usługowo-Handlowa Krzysztof Sobczak” i „Zakład Usług Energetycznych Arleta Pietras-Wasiak”. Aktualne listy pracowników z tych firm, upoważnionych do wymiany liczników prądu znajdują się w biurze PGE Dystrybucja S.A. dla rejonu energetycznego w Legionowie. Odbiorcy prądu z Legionowa są na bieżąco uprzedzani o planowanej wymianie liczników. Pracownicy zajmujący się tymi robotami mają obowiązek indywidualnego umówienia się z każdym z nich. Prace związane z wymianą legalizacyjną liczników prądu w Legionowie mają potrwać do końca listopada. Liczniki są wymieniane na koszt PGE Dystrybucja S.A.
W Legionowie zamontują tylko statyczne liczniki prądu
Póki co stołeczny oddział PGE Dystrybucja S.A. na terenie Legionowa nie wymienia starszych liczników z upływającą legalizacją na nowe tzw. liczniki inteligentne, połączone z zakładem energetycznym i podające w czasie rzeczywistym zużycie prądu z rozbiciem nawet na godziny oraz przesyłające te dane do komputera lub telefonu odbiorcy. – Starsze liczniki, którym upływa termin legalizacji, musimy wymienić na nowe urządzenia rozliczeniowo-pomiarowe z ważną legalizacją i będą to tzw. liczniki statyczne – informuje Katarzyna Burda-Mazurek, koordynator ds. komunikacji ze stołecznego oddziału PGE Dystrybucja S.A. – Na terenie PGE Dystrybucja S.A. Oddział Warszawa nie instalujemy jeszcze u odbiorców indywidualnych tzw. liczników inteligentnych – potwierdza Burda-Mazurek.
Za 6 lat tylko inteligentne liczniki prądu?
Unia Europejska (UE) zaleca wszystkim krajom członkowskim montaż tzw. inteligentnych liczników prądu najpóźniej do 2020r. Tego typu liczniki zamontowano już w USA oraz w części krajów UE, np. w Anglii, w Holandii, we Włoszech, czy też w Szwecji. W Polsce nowoczesne tzw. inteligentne liczniki prądu na próbę instaluje się już w Kaliszu i w gospodarstwach położonych na Półwyspie Helskim. Poza tym, nad nowelizacją prawa energetycznego, uwzględniającą montaż tzw. inteligentnych liczników prądu, obecnie pracują też posłowie.
Liczniki prądu będą inwigilować właścicieli?
Nowe rozwiązania mające pomóc w zaoszczędzeniu prądu i w walce z emisją dwutlenku węgla (CO²) do atmosfery, budzą jednak spore wątpliwości u Generalnego Inspektora Danych Osobowych (GIDO). Instytucja obawia się , że dane o odbiorcach, w tym również te wrażliwe zapisywane przez tzw. inteligentne liczniki prądu, mogą być w nie wystarczający sposób zabezpieczane i przez to wyciekać do różnych instytucji np. w celach marketingowych. W odróżnieniu od dotychczasowych liczników prądu te najnowocześniejsza mają być połączone z zakładem energetycznym i podawać w czasie rzeczywistym nawet godzinowe zużycie prądu. Rachunki zaś mają być wystawiane za realne zużycie prądu w danym gospodarstwie, a nie jak dotychczas na podstawie samej prognozy jego zużycia.