Od początku lat ’90 liczba pacjentów, którzy wyrażają potrzebę uzyskania porady psychologicznej lub podjęcia kompleksowego leczenia, wzrosła o ok. 73%. Stajemy się coraz mniej odporni na wszystkie trudne dla nas sytuacje, wydarzenia, zjawiska.
Mało kto z nas zdaje sobie sprawę, iż największą wartością w naszym zdrowiu psychicznym jest odpowiednia dbałość o dobrą kondycję naszego układu nerwowego oraz serca. Wymogi cywilizacji: szybkie tempo życia, konieczność ciągłych wyborów, brak czasu, wywiązywanie się z licznych obowiązków, nadążanie za nowinkami technologicznymi i ciągłe bycie „na topie” obniżają odporność psychiczną i niekorzystnie wpływa na nasz stan fizyczny, powodując stan stresu. Często skutkuje to zaburzeniami nastroju. Nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować tego napięcia z naszego życia, jednak powinniśmy podjąć próby zaadoptowania się do warunków, w jakich musimy się z nim zmierzyć.
Zaburzenia nastroju to najpowszechniejsze zaburzenia psychiczne
Wiele wyzwań życia codziennego powoduje zmiany w uczuciach i zachowaniu. Ważne jest, aby umieć odróżnić zwyczajne zmiany zachowania wywołane codziennym stresem od oznak poważniejszych problemów. Zaburzenia nastroju wywierają wpływ na codzienną aktywność danej osoby. Wywołują cierpienie, utrudniają uczenie się, pracę i nawiązywanie kontaktów z innymi ludźmi.
To się leczy
Warto podkreślić, że zaburzenia nastroju są w dużym stopniu uleczalne. Ważne jest podjęcie leczenia nie tylko po to, aby zmniejszyć niepotrzebne cierpienie, ale również dlatego że wiele zaburzeń nastroju, które nie są leczone, w miarę upływu życia powtarzają się i mogą ulec nasileniu.
Każdy człowiek w toku swojego życia doświadcza trudnych sytuacji, którym nieodłącznie towarzyszą przykre emocje w tym lęk, niepewność, smutek, złość czy rozpacz. Najczęściej potrafimy samodzielnie poradzić sobie z pojawiającymi się na naszej drodze problemami. Zdarzają się jednak sytuacje, w których stosowane przez nas dotychczas sposoby i strategie zaradcze zawodzą, a podejmowane kolejne próby rozwiązania sytuacji nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. W takim momencie warto skorzystać z pomocy specjalisty.
Otwarte Dni Zdrowia Psychicznego
W trosce o mieszkańców powiatu legionowskiego postanowiliśmy zorganizować Otwarte Dni Zdrowia Psychicznego. Przez cały weekend (22-23 listopada) mieszkańcy powiatu legionowskiego będą mieli możliwość zapoznania się z ofertą Placówki Poradni Zdrowia Psychicznego EDUCATIO i skorzystania z bezpłatnych porad specjalistów z zakresu psychiatrii, psychologii, psychoterapii, seksuologii, logopedii, dietetyki. Będzie to także dobra okazja do zwiększenia wiedzy na temat zdrowia psychicznego i jego profilaktyki. Warunkiem skorzystania z oferty jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna 505-685 454.
Punkt Pomocy Psychologicznej i Wsparcia Terapeutycznego
Od października 2014 r. na osiedlu „Kozłówka” w ramach Legionowskiego Centrum Charytatywno – Opiekuńczego Caritas DWP działa Punkt Pomocy Psychologicznej i Wsparcia Terapeutycznego, który współfinansowany jest ze środków gminy Legionowo, wszyscy mieszkańcy miasta Legionowo mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji udzielanych przez doświadczonych specjalistów, w tym: psychologa, specjalistę psychoterapii uzależnień oraz psychoterapeutę. W ramach oferty proponowanej przez punkt uzyskać można pomoc psychologiczną oraz wsparcie terapeutyczne, które obejmują między innymi:
– psychoedukację, czyli działania, które dostarczają wiedzy i doświadczeń pomagających w lepszym radzeniu sobie z trudnościami, relacjami czy emocjami;
– poradnictwo, czyli pomoc w zrozumieniu istoty doświadczanych trudności, czynników podtrzymujących trwanie w trudnej sytuacji,
– poszukiwanie nowych, konstruktywnych form radzenia sobie z danym problemem oraz wzmacnianie wypracowanych strategii zaradczych;
– psychoterapię będącą cyklem spotkań klienta z psychoterapeutą, w trakcie których pracują oni nad rozwiązaniem problemu określonego przez klienta.
Z oferty Punktu mogą skorzystać mieszkańcy Legionowa, którzy znajdują się w sytuacji kryzysowej, doświadczają problemów wychowawczych, czy trudności w obszarze relacji rodzinnych, małżeńskich i partnerskich, a także osoby uwikłane w sytuację przemocy w rodzinie, nadużywające substancji psychoaktywnych lub cierpiące z powodu uzależnienia bliskiej im osoby. Więcej informacji pod numerem telefonu 22 772 94 05.