120 osób skorzysta z możliwości uzyskania dofinansowania, by wykonać przyłącze kanalizacji sanitarnej w Legionowie. To kolejny sukces PWK, które dzięki swojej operatywności zapewni dostęp do sieci kanalizacyjnej dla prawie 95% mieszkańców gminy.
Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne w Legionowie do końca lutego 2012 roku czekało na mieszkańców Legionowa, którzy chcieliby skorzystać z możliwości częściowych dopłat na wykonanie podłączenia do kanalizacji. PWK zaproponowało atrakcyjne warunki, dzięki umowie jaką zawarło z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z którego na ten cel pozyskało 1 mln złotych. Dzięki pozyskanym funduszom od NFOŚiGW oraz dodatkowej 10% dopłacie PWK Legionowo, każdy mieszkaniec będzie mógł wykonać swoje przyłącze jedynie za 45% wartości robót.
Najmniej 50
NFOŚiGW dofinansował legionowską kanalizację pod warunkiem, że inwestycja osiągnie odpowiedni efekt ekologiczny. Takim wyznacznikiem było pozyskanie do projektu, co najmniej 50 rodzin. Dlatego też PWK na początku roku rozpoczęło akcję informacyjną. Proponowało nie tylko wykonanie dokumentacji, nadzorowanie inwestycji, ale również pozyskanie atrakcyjnych pożyczek na preferencyjnych warunkach. Każdy, kto zgłosił się do programu, kto z jakichkolwiek powodów nie mógł wcześniej podłączyć się do sieci kanalizacyjnej, teraz mógł z niego skorzystać. PWK pośredniczyło w rozmowach z bankiem, który bez zbędnych formalności i przedstawiania dodatkowych zabezpieczeń przyznawał kredyty na budowę przyłączy.
Interes społeczny
– Wykonujemy za i dla ludzi całą czarną robotę – mówi żartobliwie Prezes Grzegorz Gruczek. – Niektórzy mogą powiedzieć, że to dlatego żeby mieć nowych klientów. Jednak należy zauważyć, że nie jest to projekt podłączenia jednego bloku, gdzie idzie jedna rura – tłumaczył przedstawiciel PWK. Te 120 rodzin jest bowiem rozsiane po całym mieście. To główna trudność przy przeprowadzeniu tej inwestycji. Trzeba zdobywać kolejne mapy geodezyjne, analizować i opracowywać dokumentację dla każdego przypadku z osobna. – Istotne jest również to, że PWK zajmuje się całym przyłączem, od drzwi Kowalskiego do głównej sieci – mówi Grzegorz Gruczek.
Korzystna cena
120 rodzin zostało włączonych do projektu. Kolejne 30 rodzin spóźniło się z dostarczeniem dokumentów i zostało wpisane przez PWK na listę rezerwową. Przedsiębiorstwo zamierza postarać się o aneks do umowy i umożliwić im włączenie się w projekt. Jednak wszystko będzie zależało od wyniku przetargów m.in. na wykonawstwo i kosztów z tym związanych. Prezes PWK zapewnia, że jeżeli w ich wyniku uda się ograniczyć koszty, to rodziny znajdujące się na liście oczekujących z pewnością zostaną włączone do projektu.
Dla następnych pokoleń
Celem projektu realizowanego przez legionowskie PWK jest eliminacja szamb, które są głównym źródłem zanieczyszczania środowiska w naszej okolicy. Od wielu lat na terenach zamieszkiwanych przez ludzi, wody gruntowe są zanieczyszczane fekaliami. Jest to sprawa niewygodna dla wielu osób, stąd mówi się o tym niechętnie, bo mieszkańcy sami rozszczelniają przydomowe szamba by oszczędzić na wywozie nieczystości. Właściciele studni czerpiących wodę z poziomu 8 czy nawet 16 metrów, mogą być pewni, że są to wody zanieczyszczone. – Moim zdaniem korzystanie z wodociągów legionowskich jest o wiele lepsze, ponieważ mieszkańcy mają wtedy gwarancję czystości. PWK są pod stałą opieką sanepidu i certyfikowanych laboratoriów – zapewnia Grzegorz Gruczek, Prezes PWK.
Dbałość o przyszłe pokolenia i stan
Projekt ma przynieść określony efekt ekologiczny i społeczny. Zaangażowanie w działania na rzecz Legionowa oraz Polski zostało dostrzeżone i docenione przez Prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego, który za zasługi dla Polski w branży kanalizacyjnej, za długoletnią służbę i za całokształt 24-letniej działalności dla dobra wspólnego wręczył srebrny medal Prezesowi PWK Grzegorzowi Gruczkowi. Docenienie jednego z przedsiębiorców za wkład pracy, zdobywanie funduszy unijnych i realizację dużych inwestycji jest tym bardziej cenne, że dotyczy legionowianina. Między innymi dzięki niemu, Legionowo znalazło się w czołówce gmin, które są skanalizowane w prawie 96% co pozwoli bez trudu sprostać ostrym wymogom unijnym.