Legionowo i okolice zasługują na szybką i fachową pomoc medyczną!

legionowo 4

Mieszkańcy powiatu legionowskiego powinni mieć dostęp do szybkiej i skutecznej pomocy medycznej w sytuacji nagłego zagrożenia życia i zdrowia. Obecnie w takich przypadkach muszą jeździć do oddalonych o wiele kilometrów szpitali w Warszawie i Nowym Dworze Mazowieckim. Wydłużony czas otrzymania pomocy może skutkować komplikacjami, a w niektórych przypadkach doprowadzić do śmierci. A w Legionowie działa przecież nowoczesna, otwarta w 2022 r. placówka szpitalna – filia Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM), która jednak nie prowadzi przyjęć w nagłych przypadkach.

 

W trosce o zdrowie mieszkańców Legionowa i całego powiatu na wniosek radnej województwa mazowieckiego Anny Katarzyny Brzezińskiej w Urzędzie Miasta Legionowo zebrała się interwencyjna Komisja Zdrowia i Kultury Fizycznej pod przewodnictwem Krzysztofa Strzałkowskiego. Radna Brzezińska podkreśla, że sytuacja mieszkańców jest dramatyczna: – W ostatnim okresie w naszych lokalnych mediach głośno było o takich zdarzeniach. Posty w mediach społecznościowych opisujące dramatyczne perypetie ludzi nagle chorych budzą ogromne zainteresowanie i generują setki emocjonalnych komentarzy. Mnie to nie dziwi. Bo przecież właściwie każdy może znaleźć się w takiej sytuacji, jak pacjentka kombatantka w podeszłym wieku, która niedawno po upadku o godz. 21.00 z urazami barku, kolana, biodra oraz głowy była odsyłana z placówki do placówki i ostatecznie nie została przyjęta.

 

W obradach udział wzięli przedstawiciele: kierownictwa NFZ Legionowo, szpitala bródnowskiego oraz NZOZ Legionowo. Niestety z zaproszenia nie skorzystali przedstawiciele szpitala w Legionowie ani kierownictwa centrali Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

 

Radni szczegółowo zapoznali się z alarmującą sytuacją mieszkańców Legionowa i okolic w przypadku nagłego zagrożenia zdrowia i życia. Ważnym głosem były wystąpienia zaproszonych gości i przedstawienie ich punktu widzenia. Radni zwrócili przede wszystkim uwagę na zgłaszaną coraz częściej przez mieszkańców pilną potrzebę rozszerzenia działalności filii WIM w Legionowie o doraźne, a nie tylko planowane przyjęcia chorych. Dyskusja dotyczyła również kwestii ogromnej uciążliwościach (w kontekście odległości i czasu dotarcia) dla mieszkańców Legionowa i powiatu, wynikających z konieczności korzystania w nagłych przypadkach z usług szpitala bródnowskiego albo szpitala w Nowym Dworze Mazowieckim, czy też innych placówek szpitalnych w Warszawie.

 

Radna Anna Brzezińska zwróciła uwagę, że sytuacja mieszkańców musi ulec zmianie, a do tego potrzebne są odważne decyzje:

Występuję w imieniu mieszkańców i dlatego domagam się konkretnych zmian na lepsze. Mam świadomość, że systemowo sytuacja jest bardzo trudna i w obecnej konfiguracji politycznej nie ma szans na doprowadzenie do jej uzdrowienia. Jednak konieczne są odważne rozwiązania. Moim zdaniem w interesie wszystkich mieszkańców niezbędne są szybkie decyzje o m.in. zatrudnieniu odpowiedniej liczbie lekarzy na Izbie Przyjęć w Wojskowym Instytucie Medycznym w Legionowie, aby zabezpieczyć opiekę medyczną mieszkańców w nagłych wypadkach. Aktualnie Szpital płaci kary do NZF za brak lekarzy na izbie przyjęć, co świadczy o nierealizowaniu właściwie kontraktu i niespełnieniu także wymogów do świadczenia opieki medycznej w koniecznym zakresie.  Jednocześnie musi dojść do skutku zaplanowana przez samorząd Mazowsza obliczona na pół miliarda zł kompleksowa inwestycja modernizacyjna w szpitalu bródnowskim, która została ostatnio zablokowana bezpodstawnie przez Ministerstwo Zdrowia. W tej sprawie podczas wrześniowej sesji sejmiku przyjęliśmy specjalne stanowisko, wzywając obecne władze państwowe do dialogu. – i dodała: – Na bieżąco będę konsekwentnie interweniowała w bezpośrednim kontakcie z kierownictwem Szpitala w Legionowie, w interesie naszych mieszkańców, którzy mają prawo do sprawnej pomocy medycznej w sytuacji nagłego zagrożenia życia i zdrowia.

Etykiety

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 11

  1. Brzezińska obiecywać potrafi obiecała rondo Strużańska Polna a teraz obiecuje lepszą opiekę medyczną przed wyborami każda obiecanka jest dobra Jeśli chodzi o szpital w Legionowie takiego bałaganu jak jest w tym szpitalu to nie ma nigdzie

  2. Przecież to jej kampania wyborcza a potem będzie jak dotąd.. Głosować na Brzezińską to jak głosować na Romana. Czy to prawda że ona miała wyrok za zagarnięcie lodówki?

    • i za kilkukrotne wyłudzenia kolonii dla dziecka gdy była kierownikiem mopsu w Nasielsku, ten wyrok gdzieś hulał po internecie

  3. To kto może korzystać z usług tego szpitala. Teść nie został przyjęty z zatorem w nodze. Musiał szukać dalej. Podobno miał być dla mieszkańców, ale chyba tylko wybranych.

  4. A co z planowaną rozbudową szpitala w Wieliszewie i stworzeniem szpitala powiatowego?

  5. To bylo do.przewidzenia. ten sxpital byl potrzebny jak plaster na du..pe. ludzie to jednak sa naiwniaki

  6. Poco ten szpital w Legionowie jak oni nikogo tam nie przyjmują z czym byś nie poszedł to odsyłają gdzie indziej i musisz się tułać po Warszawie. Może oni tylko znajomych przyjmują.

  7. Bo ten instytut wojskowy dumnie zwany szpitalem pożal sie Boże, to jest „Miś” na którego nie zasługujemy,to jest kpina i absurd w jednym i przedwyborczy bonus dla niego bo pewnie o tej inwestychi tez myślał w ten sposób.
    Głównie chodziło Błaszczakowi o to żeby coś powstało na kształt szpitala, aby pokazać konkurentowi z tego samego terenu a członkowiz KO Janowi Grabcowi że jednak można wybudować „szpital” dla legionowian, a Grabiec jak był starostą to nie wybudował.
    Ludzie zapamiętajcie i wbijcie sobie to do łepetyn ci ktorzy zarzucacie Grabcowi i Smogorzewskiemu że nie wybudowali szpitala, a Blaszczak wubudował. Tyle że minister ma o wiele większe możliwosci i pieniądze, jak starości razem wzięci z ptezydentami miast, on ma potężny budżet liczony w miliardach nawet w setkach mld.

  8. Błaszczak niczego nie wybudował. Wybudował pewien pan generał – szef WIM, żeby mieć blisko do roboty i swoje udziwlne ksiąstewko. Ten szpital od początku nie miał być dla wszystkich, ale naiwni kupili bajeczkę. Technicznie, to powiat nadal nie ma szpitala z prawdziwego zdarzenia i pewnie lata mieć nie będzie. A wystarczyło się z MSO dogadać i dobudować skrzydło, czy dwa.

  9. TATE, to ciekawe, w sumie możliwe bo ta miernota Blaszczak nic nie potrafi dobrze zrobić. Oprócz zakupów zabawek wojskowych i dumnie ogłaszać co chwilę o innych niebotycznych ilościach czołgów, samolotow, wyrzutni itp..

  10. Szpital L nie ma szpitalnego oddziału ratunkowego więc zgodnie z ustawą o ratownictwie medycznym nie przyjmuje nagłych przypadków. Proste?

Dodaj komentarz