Powiat. Majówka bez grillowania? GIOŚ wydał zalecenia do końca 2021 roku.

dabrowa-chotomowska-grill-kielbasa

26 kwietnia Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wydał dla części województwa mazowieckiego powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu szkodliwych substancji w powietrzu. Z tego powodu do końca 2021 roku GIOŚ wydał rekomendowane ograniczenia między innymi w rozpalaniu grilli i kominków dla części obszaru województwa mazowieckiego, w tym dla powiatu legionowskiego.

 

 

26 kwietnia 2021 r. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska określił, że w części województwa mazowieckiego istnieje ryzyko wystąpienia przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego dla benzo(a)pirenu (1 ng/m3) w pyle zawieszonym PM10

 

 

Jak wynika z komunikatu, do 31 grudnia 2021 roku na podanych poniżej obszarach obowiązują działania wskazane przez zarząd województwa w Programie ochrony powietrza dla poziomu 1 (kolor żółty):

  • Warszawa (dzielnice: Wawer, Wesoła, Ochota, Włochy, Wola, Mokotów i Ursus);
  • Radom;
  • Ostrołęka;
  • Siedlce;
  • powiaty: piaseczyński, legionowski, wołomiński, otwocki, pruszkowski; warszawski zachodni i siedlecki.

Mieszkańcy wymienionych obszarów zobowiązani są przez Zarząd Województwa Mazowieckiego w Programie ochrony powietrza do:

  • ograniczenia rozpalania grilli i ognisk;
  • zakazu korzystania z instalacji do spalania biomasy drzewnej (kominków, piecyków kominkowych, piecyków ozdobnych) – nie dotyczy, gdy jest to jedyne źródło ciepła lub gdy do lokalu nie jest dostarczana energia elektryczna wskutek awarii;
  • zakazu używania dmuchaw do liści.

Kto powinien szczególnie uważać w czasie przekroczonych norm zanieczyszczenia powietrza?

Szczególną ostrożność powinny zachować osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób sercowo-naczyniowych (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa) i układu oddechowego (np. astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc) oraz starsze, kobiety w ciąży i dzieci, a także osoby z rozpoznaną chorobą nowotworową oraz ozdrowieńcy. W okresie obowiązywania powiadomienia mogą u tych osób występować pogorszenie samopoczucia, np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu czy znużenie oraz przejściowe nasilenia dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej i ataki astmy.

Ograniczenia nie dotyczą urządzeń zasilanych na prąd i gaz.

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 5

  1. A ja codziennie robię grilla i tylko sąsiedzi się oblizują od zapachów pieczonego boczku i karkówki

  2. Niech szanowny inspektorat weźmie dużą patelnie i niech się walnie w łeb, może pomoże. Czekam na decyzję o wstrzymaniu ruchu na wiadukcie w Legionowie bo tam tworzy się smog stojących w korku samochodów

  3. Lewacka ochrona klimatu robi spustoszenie w głowach…..

  4. Już widzę policjantów patrolujących brzegi Zalewu Zegrzyńskiego i wlepiających mandaty za grilowanie. Kolejny martwy przepis, tak amo sensowny jak kilka lat temu wprowadzone obostrzenia dot wykrywaczy metali. Nadal na plażach można spotkać poszukiwaczy „skarbów” pomimo że najpierw trzeba mieć pozwolenie właściciela terenu i rejonowego konserwatora zabytków.

  5. ludzie! nie dajmy załozyć sobie kagańca (sic!), niedługo POLITPOPRAWNOŚĆ wyjdzie uszami….

Dodaj komentarz