Przypadek wścieklizny na Białołęce. Na Mazowszu chorobę potwierdzono już u trzech lisów i kota

Lis fot. www.gov.pl

Lis, fot. www.gov.pl

Cały czas na terenie województwa mazowieckiego wykrywane są nowe przypadki wścieklizny u zwierząt. Od początku 2022 roku potwierdzono już 20 takich przypadków. Tylko w ostatnim czasie wykryto cztery nowe zachorowania u zwierząt (trzy lisy i kot). Od początku kwietnia Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii prowadzi akcję szczepienia wolno żyjących lisów na terenie województwa mazowieckiego.  – Apeluję o zachowanie ostrożności w sytuacji spotkania nieznanych nam zwierząt na swojej drodze – mówi Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

 

 

W 2021 roku na terenie województwa mazowieckiego potwierdzono 110 przypadków wścieklizny u zwierząt. Były to zachorowania przeważnie wśród dzikich zwierząt, ale zdarzały się również przypadki choroby u zwierząt domowych. Od początku 2022 na Mazowszu stwierdzono już 20 zachorowań na wściekliznę. W ostatnim czasie potwierdzono cztery kolejne przypadki choroby u trzech lisów (w Nowa Pogorzel, Warszawa – Białołęka, Wawer) i kota (Hipolitów).

 

 

Przypomnijmy, że od 1 kwietnia mazowiecki wojewódzki lekarz weterynarii przy pomocy powiatowych lekarzy weterynarii prowadzi wiosenną akcję szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Szczepionka jest wykładana na terenie Mazowsza ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Akcja dotyczy również powiatu legionowskiego i potrwa do 13 kwietnia (więcej o akcji rozrzucania szczepionek dla lisów na Mazowszu pisaliśmy TUTAJ).

Od 31 grudnia 2021 roku, na obszarze zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt, obowiązuje nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie. W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy nie rzadziej niż raz do roku. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii. Koszty pokrywa właściciel zwierzęcia.

Mandat za brak szczepienia

Brak szczepienia u psa (i kota, którego właścicielem jest mieszkaniec terenu objętego obszarem zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt) jest wykroczeniem, za które może grozić mandat karny w wysokości do 500 złotych.

Na obszarze zagrożonym wścieklizną obowiązuje między innymi: zakaz organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę oraz polowań i odłowów zwierząt łownych, za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych na dziki bez udziału psów i nagonki oraz nakaz trzymania psów na smyczy lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu, pozostawiania zwierząt gospodarskich w okólnikach i na zamkniętych wybiegach.

Apel Wojewody Mazowieckiego

– Apeluję o zachowanie ostrożności w sytuacji spotkania nieznanych nam zwierząt na swojej drodze. Nawet jeśli zobaczymy ranne zwierzę i chcemy mu pomóc, nie dotykajmy go. Należy powiadomić odpowiednie służby. Nie podejmujmy działań na własną rękę. Pamiętajmy też, że szczepienie przeciw wściekliźnie psów jest obowiązkowe, a kotów zalecane, z wyjątkiem kotów przebywających na obszarze zagrożonym, gdzie szczepienie ich jest obowiązkowe – powiedział Konstanty Radziwiłł.

Wścieklizna

Wścieklizna jest chorobą zakaźną zwierząt atakującą ośrodkowy układ nerwowy ludzi oraz zwierząt stałocieplnych. Wirus wścieklizny jest odporny na gnicie i zamarzanie, natomiast wrażliwy jest na ogrzewanie (w temperaturze 60°C przeżywa 5 minut) oraz na działanie większości środków dezynfekujących. Do zakażenia wścieklizną dochodzi zazwyczaj na skutek pogryzienia przez chore zwierzę. Zakażenie jest możliwe poprzez kontakt ze śliną chorego lub zakażonego zwierzęcia. Wirusy wścieklizny początkowo atakują zakończenia nerwowe uszkodzonych miejsc, a następnie poprzez nerwy obwodowe mózg. Prawie zawsze jest to choroba śmiertelna.