Władze Mazowsza nie zgadzają się ze stanowiskiem Prokuratury Krajowej, która chce unieważnienia uchwały antysmogowej. Odpowiedź na skargę do WSA

smog, dym

Smog, fot. GP (archiwum)

Władze samorządowe Mazowsza przekazały do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Warszawie odpowiedź na skargę Prokuratury Krajowej, która po 5 latach obowiązywania uchwały antysmogowej na Mazowszu domaga się stwierdzenia jej nieważności.

 

 

21 grudnia 2022 r., po ponad 5 latach od przyjęcia uchwały antysmogowej wniosek o stwierdzenie jej nieważności złożyła Prokuratura Krajowa. – Zarzuty prokuratury są bezzasadne i absurdalne. Zainteresowała się ona trybem uchwalenia uchwały antysmogowej z 2017 r., której przepisy już obowiązują, a nawet zostały w minionym roku zaostrzone. Przepisy z 2017 r. były uchwalone przez sejmik jednomyślnie. Ze zdaniem, że Mazowsze potrzebuje uchwały antysmogowej, zgadzały się wszystkie opcje polityczne w sejmiku. Nikt wówczas nie zgłaszał uwag do procesu jej uchwalenia. Wygląda to tak, jakby ktoś teraz na siłę szukał sposobu na unieważnienie przepisów, bez których nie ma szans na lepsze powietrze na Mazowszu. Ze smutkiem muszę stwierdzić, że działania prokuratora podważają zaufanie do instytucji publicznych – przekazał kilka dni temu Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

 

 

Jak informują władze samorządu województwa mazowieckiego prokurator zarzucił nieprawidłowy tryb uchwalenia uchwały, w tym brak przeprowadzenia konsultacji społecznych. Zgodnie z ustawą z 9 grudnia 2021 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – sąd może skargę oddalić lub ją uwzględnić (więcej o sprawie pisaliśmy TUTAJ).

– Sąd nie wydał jeszcze wyroku, w związku z czym wszystkie zapisy uchwały antysmogowej muszą być respektowane. Warto również pamiętać, że dotacje pozyskane z Unii Europejskiej w ramach Funduszy Europejskich dla Mazowsza 2021–2027, będą bezzwrotne tylko w przypadku obowiązywania uchwały. – zauważa dyrektor departamentu gospodarki odpadami, emisji i pozwoleń zintegrowanych w urzędzie marszałkowskim Marcin Podgórski. Mimo złożenia skargi przepisy uchwały antysmogowej w dalszym ciągu obowiązują.

Władze samorządowe Mazowsza interweniują w WSA

W odpowiedzi na skargę prokuratora Samorząd Województwa Mazowieckiego 20 stycznia 2023 r. złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie odpowiedź wraz z załączoną dokumentacją potwierdzającą rację samorządu. W ramach przeprowadzonych konsultacji do urzędu marszałkowskiego wpłynęło blisko 2300 opinii i wniosków mieszkańców i organizacji pozarządowych.

Jak informuje Samorząd Województwa Mazowieckiego w 2017 r. konsultacje zostały przeprowadzone w dwóch etapach. Pierwszy polegał na opiniowaniu projektu przez organy wykonawcze samorządu terytorialnego. Rozpoczął się 11 lipca 2017 r., a w jego ramach przekazano 80 opinii organów samorządu powiatowego i gminnego. Drugi etap obejmował przedstawienie i zebranie opinii społeczeństwa. Konsultacje przeprowadzono zgodnie z ustawą „Prawo ochrony środowiska” i trwały one od 20 lipca do 18 sierpnia 2017 r.

Co wprowadza uchwała antysmogowa?

Uchwała jest działaniem prewencyjnym podejmowanym w celu zapobiegania negatywnemu oddziaływaniu urządzeń grzewczych na zdrowie i środowisko. Dlatego uchwała zakazuje spalania najgorszych paliw: mułów, flotokoncentratów, węgla brunatnego, sypkiego węgla kamiennego i mokrej biomasy, a jednocześnie nakazuje wymianę tzw. kopciuchów. Od 1 stycznia 2023 r. obowiązuje zakaz ich używania. Zgodnie z zaostrzonymi w kwietniu 2022 r. przepisami największe zmiany będą dotyczyć Warszawy, gdzie 1 października 2023 r. ma zostać wprowadzony zakaz spalania węgla. Takie regulacje obejmą też powiaty podwarszawskie z tym, że od 1 stycznia 2028 r. Wszystkie nowe kotły na paliwa stałe instalowane po 11 listopada 2017 r. muszą spełniać wymagania tzw. Ekoprojektu.

Jakość powietrza w Polsce

Jak informuje Samorząd Województwa Mazowieckiego z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że 36 spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej znajduje się w naszym kraju. Zła jakość powietrza jest potwierdzana w wynikach rocznych ocen jakości powietrza (ROJP) – na Mazowszu występują przekroczenia norm dla pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 i benzo(a)pirenu, a na terenie Warszawy – również NO2. Według ROJP ogrzewanie gospodarstw domowych odpowiada za 98% emisji B(a)P w województwie. Co 5. zgon na świecie następuje w wyniku zanieczyszczenia powietrza.