Z wójtem gminy Nieporęt, Maciejem Mazurem podsumowujemy miniony już 2021r. oraz rozmawiamy o najważniejszych planach na rok następny. Co się zmieni na terenie tej gminy w 2022r.? Czego mogą spodziewać się nieporętczanie? Na te i inne pytania, odpowiedzi szukajcie poniżej.
Magdalena Siebierska: Jak Pan ocenia miniony 2021r.? Czy to był dobry czas dla gminy Nieporęt?
Maciej Mazur: Na pewno był to wyjątkowy rok z uwagi na panującą pandemię i ograniczenia dotyczące możliwości organizacji spotkań i imprez kulturalnych. Ale też niewątpliwie miało to wpływ na pracę samego urzędu, kontakt indywidualny i bezpośredni z petentami został przecież ograniczony. A z drugiej strony wprowadzenie pracy zdalnej przyczyniło się do wdrożenia kontaktów poprzez usługi on-line. Wiele sesji Rady Gminy oraz komisji odbyło się w tym roku w trybie on-line. Generalnie był to drugi rok, w którym pracowaliśmy na innych, odmiennych zasadach spowodowanych pandemią.
Jak Pan ocenia stan realizacji inwestycji zaplanowanych na 2021r? Czy mógłby Pan nam podsumować, co udało się zrobić?
Dobra organizacja pracy urzędu, dobre przygotowanie merytoryczne pracowników, spowodowały że udało nam się przygotować i zrealizować bardzo wiele inwestycji, jak również uzyskać na ich wykonanie zewnętrzne środki finansowe. Jeśli chodzi o inwestycje kubaturowe to zakończyliśmy dokumentację projektową wykonania biblioteki publicznej w Nieporęcie. Pozyskaliśmy środki zewnętrzne na jej budowę z Polskiego Ładu. Drugim bardzo istotnym obiektem, który ma powstać na terenie naszej gminy jest budynek Liceum Ogólnokształcącego. Współpracę nad jego powstaniem rozpoczęliśmy jeszcze z poprzednim Starostą Legionowskim panem Robertem Wróblem. Te uzgodnienia doprowadziły do tego, że powstała już dokumentacja projektowa. Aby ta inwestycja mogła zostać zrealizowana, przekazaliśmy nieruchomość gminną wraz z infrastrukturą techniczną. Ale co najważniejsze, powiat, jako organ prowadzący, otrzymał również dofinansowanie z Polskiego Ładu na budowę liceum w wysokości 17 mln zł. Pozostała kwota, która wyniknie z przetargu, jest do podziału pomiędzy starostwem powiatowym, a gminą Nieporęt. Myślę, że w dobie pandemii realizacja tego przedsięwzięcia, a przypominam, że liceum już funkcjonuje w budynku Szkoły Podstawowej w Stanisławowie Pierwszym, jest to bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców naszego powiatu i gminy, przede wszystkim dla naszej młodzieży. Dzięki tej inwestycji uczniowie nie będą musieli tracić cennego czasu na dojeżdżanie do Warszawy. Trzy lata działania szkoły udowodniło, że liceum jest na dobrym, wysokim poziomie. Jest świetna kadra pedagogiczna. Uczniowie liceum zdobywają nagrody na różnych konkursach. Razem z panem starostą zależy nam i będziemy robili wszystko, by dalej utrzymać szkołę na takim poziomie.
Kolejną taką kubaturową inwestycją jest zakończenie remontu budynku urzędu gminy Nieporęt. Jest to związane z powiększeniem powierzchni biurowej dla pracowników, a przede wszystkim lepszymi warunkami dla obsługi naszych mieszkańców.
Ogromnie ważną inwestycją z punktu widzenia mieszkańców, będzie rozbudowa budynku Centrum Medycznego Nieporęt. Chcemy stworzyć tu centrum rehabilitacyjne ze specjalnie wydzieloną częścią dla pacjentów zmagających się z powikłaniami pocovidowymi. Został już wykonany projekt budowlany. W styczniu 2022 roku będziemy składać do starostwa powiatowego w Legionowie wniosek o wydanie pozwolenia na budowę oraz wnioskować o środki finansowe na realizację inwestycji do kolejnego naboru programu Polski Ład.
Jeśli chodzi o inne ważne inwestycje, nad którymi Gmina Nieporęt współpracuje ze Starostwem Powiatu Legionowskiego oraz Mazowieckim Zarządem Dróg Wojewódzkich, to jest projekt i budowa ronda w Stanisławowie Pierwszym, poprzez modernizację obecnego skrzyżowania dróg: wojewódzkiej, powiatowej i gminnej czyli ulicy Strużańskiej, Przyszłość oraz Słonecznej i zamianę tego niebezpiecznego skrzyżowania na rondo. Została już wykonana dokumentacja projektowa i złożony został wniosek o wydanie pozwolenia na budowę do wojewody mazowieckiego. Wnioskujemy do zarządu województwa mazowieckiego i zarządu dróg, o wprowadzenie tej inwestycji w 2022 roku.
Oczywiście oprócz wspomnianych inwestycji wykonaliśmy cały szereg inwestycji wodociągowych, kanalizacyjnych. Tu warto wspomnieć o dużej inwestycji budowy kanalizacji deszczowej na terenie osiedla Głogi. Rozbudowa systemu monitoringu wizyjnego gminy Nieporęt, który przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa. Z inwestycji sportowych – modernizacja boiska przy szkole podstawowej w Białobrzegach oraz powstanie dużej stacji do Street Workout’u w Kompleksie Rekreacyjno-Wypoczynkowym Nieporęt-Pilawa.
Kolejny duży projekt, który kończymy realizować, to budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Strużańskiej, która połączy sieć gminnych i powiatowych ścieżek rowerowych. Na bieżąco wykonujemy modernizację oświetlenia ulicznego. Polega ona na wymianie tradycyjnego oświetlenia na energooszczędne oprawy ledowe, co przekłada się na znaczne oszczędności zużycia energii. Potężne zadanie inwestycyjne, które udało nam się zrealizować w 2021 roku, związane z Kompleksem Rekreacyjno-Wypoczynkowym Nieporęt-Pilawa, to uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na tym terenie. Doprowadziliśmy tam kanalizację. Powstała pierwsza nad Jeziorem Zegrzyńskim przepompownia do odbierania ścieków z jednostek pływających, nowe toalety. Jesteśmy w trakcie realizacji tężni solankowej, która, mam taką nadzieję, będzie działała już wiosną 2022 roku.
W 2021 roku udało nam się również zmienić system opomiarowania wody na terenie całej gminy. Dzięki temu inkasent nie musi już wchodzić do domu, by dokonać odczytu licznika, gdyż pomiar odbywa się w sposób zdalny.
Jedną z najbardziej oczekiwanych inwestycji było powstanie Ogrodu Rybaka – centrum zabaw i rekreacji, które znajduje się w samym sercu Nieporętu. Jego powstanie było możliwe dzięki uprzejmości księdza proboszcza Władysława Trojanowskiego, który za zgodą biskupa Romualda Kamińskiego, udostępnił gminie część kościelnego terenu na potrzeby tej inwestycji. Ogród Rybaka to nie tylko plac zabaw, ale również miejsce rehabilitacji ruchowej dla naszych seniorów. Na jego terenie znajduje się również siłownia zewnętrzna dla osób dorosłych.
Od lat jest Pan znany z tego, że nie jest Pan zwolennikiem zabudowy wielorodzinnej na terenie gminy Nieporęt. Oponuje Pan też przeciwko wielolokalowej zabudowie szeregowej i chyba faktycznie relatywnie jest jej niewiele na Waszym terenie. Jak powstrzymuje Pan takie zapędy deweloperów? Czy może Pan służyć jakąś radą innym samorządowcom z naszych okolic?
To zależy od samorządu, jaką przyjmie politykę. W gminie Nieporęt od ponad dwudziestu lat jest realizowana polityka mająca na celu ograniczenie zabudowy wielorodzinnej. Nastawiamy się przede wszystkim na zabudowę jednorodzinną. Do tego niezbędne są plany zagospodarowania, przestrzennego. Gmina Nieporęt obecnie posiada 40 planów zagospodarowania przestrzennego i jesteśmy w trakcie opracowania nowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz tworzenia kolejnych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Potrzebna jest też należyta egzekucja i rozumienie zapisów planów. Gmina Nieporęt faktycznie pozostała już chyba jedyną taką enklawą, gdzie udaje nam się utrzymać charakter rekreacyjno-wypoczynkowy. Nasi mieszkańcy dzięki temu mają komfort mieszkania z dala od zabudowy wielorodzinnej. Jak wszystko, taka polityka ma swoje wady i zalety. Realizacja infrastruktury technicznej przy takim założeniu jest przez to dużo droższa. Z drugiej strony sprowadzają się do nas mieszkańcy, którzy szukają bezpieczeństwa i spokoju oraz chcą mieszkać z dala od zgiełku dużych osiedli.
Gmina Nieporęt jest perełką turystyczno-rekreacyjną powiatu legionowskiego. Powstają kolejne hotele, teraz inwestor planuje zbudować duży obiekt na terenach po dawnym Mazowszu. Ucho od każdego dzbana ma jednak swoją wytrzymałość. Jak Pan widzi dalsze perspektywy urbanizacji nadbrzeża Jeziora Zegrzyńskiego?
To jest podobna sytuacja jak z zabudową wielorodzinną. Muszą być plany zagospodarowania przestrzennego. Na miejscu Mazowsza zawsze był przewidziany obiekt o charakterze hotelowym. Oczywiście to zwiększa uciążliwość w sensie ruchu turystycznego. Robimy wszystko, by ta uciążliwość była jak najmniejsza, by nastąpiła rozbudowa dróg i powstała lepsza komunikacja. Jest bardzo dobra informacja dla naszego powiatu o realizacji drogi krajowej 61. Wydałem decyzję środowiskową w sprawie modernizacji drogi 631. Mam przekonanie, że realizacja tych dwóch dużych przedsięwzięć inwestycyjnych, jedna o charakterze rządowym, druga samorządu województwa, poprawi przejezdność i komunikację ruchu kołowego, pieszego i rowerowego na terenach rekreacyjnych naszej gminy, przede wszystkim wokół Jeziora Zegrzyńskiego. Warto tu przypomnieć, że wcześniej z powiatem wykonaliśmy już sieć ścieżek rowerowych. A w planie mamy jeszcze jedną ścieżkę rowerową od terenu Mazowsza do ulicy Kąpielowej, wzdłuż wału przeciwpowodziowego, która będzie realizowana w 2022 roku.
Jakie dalsze plany ma gmina jeżeli chodzi o rozbudowę Kompleksu Rekreacyjno-Wypoczynkowego Nieporęt –Pilawa?
Na ten temat już trochę powiedziałem. Warto wspomnieć, że w 2021 roku uregulowaliśmy sprawy z klubem sportowym Spójnia. Gmina Nieporęt wygrała sprawę w sądzie ze skarbem państwa. Na wniosek pana wojewody odbyły się spotkania, które doprowadziły do konsensusu. Klub sportowy Spójnia przeniósł się na teren, który jest wskazywany przez gminę Nieporęt jako teren przeznaczony dla klubów żeglarskich, czyli obszar Portu Pilawa. Jeśli chodzi o inwestycje, to po kolei będziemy realizować przyjęty przez Radę Gminy uchwałą zakres zadań związanych z zagospodarowaniem Kompleksu Rekreacyjno-Wypoczynkowego Nieporęt –Pilawa.
Planujemy również projekt i budowę Centrum Zarządzania i obsługi Kompleksu Rekreacyjno-Wypoczynkowego Nieporęt-Pilawa.
Temat cmentarza w Józefowie możemy uznać za zamknięty? Czy coś w tej sprawie wydarzyło się w ostatnich tygodniach?
Myślę, że był to dość niefortunny pomysł. Choć nie ulega wątpliwości, że jest to zadanie własne samorządów i trzeba je realizować. W przypadku Gminy Nieporęt mamy zabezpieczony teren pod cmentarz. Ta sprawa przyspieszyła zaplanowanie środków finansowych na prace porządkowo-przygotowawcze na powiększenie cmentarza w Nieporęcie.
Gmina Nieporęt, podobnie jak inne gminy powiatu legionowskiego, stoi przed trudnym zadaniem wymiany kopciuchów. Czy ma Pan jakiś plan, jak jeszcze poprowadzić, bądź przyspieszyć ten proces?
Wymiana tzw. kopciuchów to niezwykle trudny problem, zwłaszcza teraz, z uwagi na podwyżki cen gazu. Z drugiej strony wzrosły również ceny węgla. Razem z innymi gminami Związku Gmin Zalewu Zegrzyńskiego współtworzymy kampanię edukacyjno-informacyjną „Twój piec, nasze powietrze”, mającą na celu przyspieszyć wymianę kopciuchów na nowoczesne źródła ciepła. Jest ona realizowana przy pomocy środków z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu Mazowsze 2021. W ramach tej kampanii prowadzimy również wymianę nieekologicznych źródeł ciepła. Co roku, jako gmina, zabezpieczamy na ten cel w naszym budżecie prawie pół miliona zł.
Co się wydarzy w gminie Nieporęt w 2022 r? Jaką politykę inwestycyjną i finansową będzie Pan prowadzić? Czy mieszkańcy mogą obawiać się spadku przychodów gminy z powodu wprowadzenia Polskiego Ładu?
Pierwszy raz od dwóch lat mamy w grudniu rozstrzygnięty przetarg na wywóz śmieci. Mimo zaskarżenia decyzji gminy przez firmę startująca w przetargu, której oferta była o półtora miliona droższa, wygraliśmy sprawę w Krajowej Izbie Odwoławczej. Mamy zabezpieczony więc wywóz odpadów komunalnych i miejmy nadzieję, że nie będzie potrzeby podwyższać opłat za śmieci. Ale jest to uzależnione od tego czy wszyscy będziemy rzetelnie płacili. Kluczem do sukcesu są poprawnie wypełnione deklaracje odbioru odpadów komunalnych, z zaznaczeniem wszystkich mieszkających na terenie nieruchomości osób i regularne uiszczanie należnych opłat.
Jeśli chodzi o inwestycje, które chcemy realizować w 2022 roku, to cztery z nich wydają się kluczowe. Są to: budowa liceum, budowa biblioteki, rozbudowa przychodni rehabilitacyjnej oraz budowa ronda w Stanisławowie Pierwszym. Planujemy również dalszą budowę kanalizacji sanitarnej i wodociągów, modernizację kolejnych fragmentów oświetlenia ulicznego oraz zakończenie budowy sieci ścieżek rowerowych. Kluczową, przyszłoroczną inwestycją o charakterze proekologicznym, będzie termomodernizacja szkoły podstawowej w Stanisławowie Pierwszym. Będzie ona polegać na zamianie ogrzewania gazowego na pompy ciepła, fotowoltaikę i oświetlenie LED. Poprzez zastosowanie wentylacji mechanicznej na bieżąco dostarczane będzie świeże powietrze. Ogrzewanie oraz chłodzenie będzie oparte na odnawialnych źródłach energii (pompa ciepła oraz panele fotowoltaiczne). Takie rozwiązanie pozwoli nie tylko zmniejszyć koszty eksploatacyjne, ale również zmniejszy emisję szkodliwych substancji do środowiska.
Nad całością instalacji „czuwać” będzie system zarządzania energią. Mamy nadzieję, że dzięki termomodernizacji uda się zmniejszyć również koszty utrzymania basenu. Inwestycja współfinansowana zostanie ze środków unijnych.
W 2022 roku chcemy wprowadzić również Kartę Mieszkańca Gminy Nieporęt. Będzie to program ulg zniżek i korzyści dla naszych mieszkańców.
Jeśli chodzi o straty finansowe związane z podatkami, to budżet Gminy Nieporęt uszczuplił się o około 8 mln. Liczymy jednak na rekompensatę w związku z programem rządowym Polski Ład. Będzie ona polegała na wsparciu finansowym naszych inwestycji. Na razie dostaliśmy 6 milionów na budowę biblioteki. Jeśli będą kolejne nabory do programu Polski Ład będziemy wnioskować o środki na budowę kanalizacji na terenie gminy Nieporęt oraz rozbudowę Centrum Medycznego Nieporęt o nowoczesną przychodnię rehabilitacyjną, z wydzieloną strefą dla rehabilitacji pocovidowej. Chcemy by była ona wyposażona, podobnie jak inne tego typu ośrodki takie jak chociażby szpital w Głuchołazach, w najnowocześniejsze urządzenia i sprzęt medyczny.
Dziękuję za rozmowę.