Na terenie Gminy Nieporęt dobiegła końca realizacja projektu . „Budowa systemu kolektorów słonecznych”. Jest to projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.
W jego efekcie 590 budynków mieszkalnych na terenie gminy korzysta z energii odnawialnej, co przynosi mieszkańcom oszczędności finansowe i wpływa na jakość powietrza, którym wszyscy oddychają.
200 stopni i więcej
W okresie letnim przy braku odbioru ciepła temperatura w kolektorze może przekraczać 200 °C. W takiej sytuacji cała woda z kolektora oraz przewodów rurowych będących w najbliższym sąsiedztwie urządzenia może nagrzać się do ponad 100 °C. W związku z tym Gmina zwróciła się do użytkowników o zapewnienie odbioru ciepła z magazynowanego w zasobniku wody.
Ciepłej wody pod dostatkiem
W praktyce oznacza to regularne korzystanie z ciepłej wody użytkowej i schładzanie wody w podgrzewaczu. W okresie letnim należy zapewnić codzienny odbiór ciepłej wody użytkowej lub odbiór ciepła z podgrzewacza. W celu zabezpieczenia instalacji solarnej i uniknięcia skutków przegrzewu zaleca się montaż urządzeń podtrzymujących napięcie, wykorzystanie funkcji trybu urlopowego, stosowanie systemu rozładowania ciepła (tzw. zrzut) a przede wszystkim zapewnienie zużycia ciepłej wody na właściwym poziomie.
Uniknij kosztów
Gmina informuje, że „jeśli Użytkownik instalacji nie będzie jej obsługiwał zgodnie z instrukcją, poniesie koszty naprawy serwisowej urządzeń solarnych, które zostały uszkodzone w wyniku przegrzania instalacji.” Jak widać, korzystanie z instalacji solarnej poza niewątpliwymi korzyściami dla budżetu domowego wymaga stałej uwagi przy eksploatacji, aby nie dopuścić do jej uszkodzenia i poniesienia kosztów jej naprawy.
Pomysł na lato
Niestety nasz klimat nie gwarantuje nasłonecznienia, które spowoduje nagrzanie wody do takiej temperatury, aby kąpiel była przyjemnością, szczególnie dla dzieci. Użytkownicy basenów w różny sposób próbują podwyższyć temperaturę wody, niestety z różnymi efektami. Okazuje się, że do takiej pracy można wykorzystać panele solarne. Zasobniki ciepła montowane przez gminę szczęśliwie posiadają jedną wolną wężownicę, która może zostać podłączona do bardzo prostej instalacji połączonej z basenem. Aby osiągnąć efekt cyrkulacji wody, musimy na tzw. „powrocie” zamontować niewielką pompkę, która będzie pobierać z basenu zimną i pompować do niego wodę ciepłą, ogrzaną w zasobniku. (rys.) Ilość przepływającej wody należy tak wyregulować, aby zawartość zasobnika się nie wychłodziła i żeby w zbiorniku pozostała woda o odpowiedniej temperaturze do codziennego, domowego użytku.
Posiadając urządzenie podtrzymujące napięcie, możemy pozostawić instalację solarną nawet na kilka bardzo słonecznych dni bez obawy jej uszkodzenia.
Irena Werner-Peron