Niepokojąco spada wykrywalność sprawców kradzieży na terenie gminy Nieporęt. Wszystkich kradzieży z roku na rok w gminie przybywa.
Niepokoją statystyki podsumowujące pracę śledczych z jedynego na terenie całej gminy Komisariatu Policji (KP) w Nieporęcie w 2013r. Słabym punktem nieporęckiej policji są działania dotyczące najczęściej dokonywanych w gminie przestępstw, tj. kradzieży mienia i pojazdów oraz kradzieży połączonych z włamaniami. Skuteczność nieporęckiej policji w przypadku kradzieży pojazdów wyniosła w 2013 roku 0%.
Łapią tych, co biją i wymuszają
Nieporęccy śledczy spisali się na medal, jeśli chodzi o wykrywalność sprawców bójek, pobić, rozbojów i wymuszeń odnotowanych na terenie gminy Nieporęt w 2013r., czyli przestępstw w przypadkach których, śledztwa prowadzone są zazwyczaj pod nadzorem prokuratora. Ich skuteczność wyniosła bowiem równe 100 % Oznacza to, że śledczy wykryli wszystkich sprawców tego typu przestępstw. Warto dodać, że w przypadku bójek i pobić skuteczność nieporęckich śledczych w 2013r. wzrosła aż o 67%, z 33% w 2012r. do właśnie 100% w 2013r.
Na złodzieju czapka gore
Z danych statystycznych policji wynika, że w latach 2012-2013, 25 % wzrostowi liczby kradzieży dokonanych na terenie gminy Nieporęt towarzyszył 11 % spadek i tak już niskiej wykrywalności ich sprawców. Nieporęckim śledczym tylko w 33,8% spraw na 190 kradzieży zgłoszonych w 2012r. udało się wykryć ich sprawców, zaś w 2013r. na łącznie 240 odnotowanych kradzieży ich sprawców wykryto raptem w 16,5% przypadkach. Skuteczność nieporęckiej policji w łapaniu złodziei grasujących na terenie gminy spadła wręcz dramatycznie, z blisko 18% w 2012r. do niespełna 7% w 2013r.
Kradną i niszczą mienie mieszkańców
Na terenie gminy Nieporęt co roku odnotowuje się zazwyczaj najwięcej kradzieży samego mienia. W 2012r. śledczy prowadzili 109 spraw w tym kierunku, zaś w 2013r. było ich już 125. Wykrywalność sprawców tych rabunków dość niepokojąco w tym czasie się obniżyła z blisko 24% w 2012r. do nieco ponad 13% w 2013r. Równie małą skutecznością wykazali się śledczy w ściganiu sprawców przestępstw dotyczących zniszczenia mienia. Tu wykrywalność wandali spadła drastycznie, bo o przeszło 33%, z 52% skuteczności w 2012r. do tylko 19% w 2013r.
Wzrasta liczba kradzieży z włamaniami
W ciągu ostatnich 2 lat na terenie gminy Nieporęt dość znacznie, bo o 25% wzrosła też liczba kradzieży połączonych z włamaniami, z 64 przypadków odnotowanych w 2012r. do 80 w 2013r. Skuteczność nieporęckich śledczych w wykryciu ich sprawców była niewielka, bo nieco ponad 12% w 2012r. Rok później znów spadła i obniżyła się do blisko 8%
Nieuchwytni złodzieje pojazdów?
Nieporęccy śledczy w ogóle nie łapią złodziejów pojazdów. W ciągu ostatnich 2 lat, z odnotowanych 52 kradzieży pojazdów w gminie, niestety w żadnym przypadku nie udało im się, ani schwytać, ani tym bardziej ukarać rabusiów.
Gdyby nie straż gminna skuteczność policji byłaby jeszcze mniejsza?
W 2013r. ich kolegom po fachu, czyli strażnikom gminnym, udało się za to ujawnić 2 wcześniej skradzione pojazdy. Dodatkowo nieporęcka straż gminna przyczyniła się do poprawy zeszłorocznych statystyk policyjnych, dotyczących wszystkich przestępstw popełnionych w gminie i wykrywalności ich sprawców. Strażnicy gminni pełniąc swą służbę w terenie w 2013r., przy okazji ujęli bowiem aż 22 przestępców, których następnie przekazali w ręce policjantów oraz wykryli 10 przestępstw popełnionych na terenie gminy Nieporęt, którymi potem zajęły się inne służby.
Policjant… zawód zaufania, czy raczej nieufności publicznej?
Gołe cyfry, zestawiające liczbę popełnionych w ciągu ostatnich 2 lat przestępstw kradzieży na terenie gminy Nieporęt ze skutecznością śledczych z KP w Nieporęcie, niestety brutalnie same przez się krytykują jakość ich pracy, zaś samym mieszkańcom nie pozwalają czuć się bezpiecznie w swoich własnych domach. Albo nieporęccy policjanci są urzędnikami tworzącymi tony akt, a na wyjście w teren i użycie swych policyjnych wnikliwości i inteligencji brakuje im czasu, czy też ochoty, albo do ustalenia sprawców tak dużej liczby kradzieży w gminie trzeba skierować większą liczbę funkcjonariuszy lub nawet całych policyjnych komisariatów.