Warte przeszło 8 mln zł Laboratorium Analiz Ataków Cybernetycznych (LAAC) do walki z cyberprzestępczością powstaje właśnie w Wojskowym Instytucie Łączności (WIŁ) w Zegrzu Południowym.
W ramach inwestycji jeszcze w tym roku ma pojawić się tam superkomputer, który będzie śledził i walczył z hakerami w sieci.
Zwiększą bezpieczeństwo
W WIŁ w Zegrzu Południowym w ramach zwiększenia krajowego bezpieczeństwa teleinformatycznego powstaje właśnie LAAC. Jest to jeden z kluczowych projektów dotyczących budowy zaawansowanych rozwiązań bezpieczeństwa teleinformatycznego, wykrywania działań nieuprawnionych w sieciach teleinformatycznych oraz systemu ewaluacji zagrożeń bezpieczeństwa cyberprzestrzeni, które WIŁ wykona jeszcze w tym roku. Warta przeszło 8 mln zł inwestycja realizowana jest przy wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR).
Super-szybki światłowód
W ramach przedsięwzięcia zbudowany zostanie blisko 40 km odcinek szybkiego przyłącza światłowodowego. Będzie on biegł z WIŁ w Zegrzu Południowym do centrum Warszawy. Dzięki temu WIŁ zyska własne przyłącze do Polskiego Internetu Optycznego (PIO) sieci „Pionier”, skupiającej główne centra naukowo-badawcze, akademie i uniwersytety w kraju. W samym zaś LAAC na 30 m² i w 6 szafach serwerowni umieszczony zostanie tzw. superkomputer, dzięki któremu pracownicy WIŁ będą mogli w czasie zbliżonym do rzeczywistego on-line analizować strumienie ruchu i wyłapywać pierwsze symptomy ataków hakerów w sieci. Będą też mogli testować wszelkiego rodzaju zmasowane cyberataki.
Aby poskromić hakerów!
Z działalności LAAC w WIŁ w Zegrzu Południowym skorzysta cały kraj. Informacje o zagrożeniach i obecnych trendach cyberataków mają być bowiem publikowane na specjalnie w tym celu stworzonym portalu internetowym, zaś o wykrytych anomaliach i przestępstwach popełnianych w sieci informowane mogą być zainteresowane instytucje rządowe i banki. Mając już LAAC u siebie, WIŁ chce współuczestniczyć w programie ochrony cyberprzestrzeni Polski i tym samym współpracować w tym zakresie z Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego (CBC) Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) i z Komendą Główną Policji (KGP) w Warszawie.
Ukradzione miliony
Cyberprzestępczość w kraju to poważny problem. Obserwowane przez ekspertów ataki hakerów w sieci nie dość, że coraz częściej stają się masowe, to na dodatek przybierają coraz to bardziej zaawansowane technicznie formy. Firmy, i to nie tylko te działające w naszym kraju, lecz także i te obecne na całym świecie, na skutek tych wciąż „modernizowanych” przestępczych działań rok rocznie tracą miliony, a nawet i miliardy.
Mają doświadczenie
Podlegający resortowi obrony narodowej WIŁ już od kilkudziesięciu lat jest wiodącym ośrodkiem badawczym w obszarach projektowania i testowania systemów łączności, w tym tej radiowej. Instytut wyspecjalizował się także w projektowaniu systemów rozpoznania i walki elektronicznej. W tym też zakresie realizuje lub też już zrealizował szereg ważnych dla Polskich Sił Zbrojnych (PSZ) projektów.
Opracowano na podstawie artykułu pt. „Superkomputer w programie ochrony cyberprzestrzeni” opublikowanego 14 marca br. na stronie internetowej radiowej „Jedynki” – www.polskieradio.pl.