Nieporęcki samorząd przystąpił do uchwalania planu ogólnego. Do poniedziałku można składać wnioski

gmina nieporęt z lotu ptaka

Nieporęcki samorząd przystąpił do procedury sporządzania planu ogólnego gminy, który zgodnie z ostatnią nowelizacją ustawowych przepisów dotyczących planowania przestrzennego ma zastąpić dotychczasowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Obecnie trwa zbieranie uwag od mieszkańców i właścicieli nieruchomości w tym zakresie.

Można składać wnioski

Trwa zbieranie uwag od mieszkańców i właścicieli nieruchomości do projektu planu ogólnego dla gminy Nieporęt oraz do prognozy oddziaływania tych projektowanych przepisów na środowisko. Proces ten potrwa do poniedziałku, 21 października 2024 r. Wniosek, na którym zainteresowane strony mogą wnieść swoje uwagi do projektowanych zapisów przestrzennych jest dostępny w Urzędzie Gminy (UG) w Nieporęcie oraz na stronie internetowej tej instytucji. Poniżej publikujemy jego wzór.

Wszystkie złożone w tej sprawie wnioski rozpatrzy wójt gminy Nieporęt, Agnieszka Powała. Warto zaznaczyć, że jej rozstrzygnięcia nie będą wiążące. O losie każdej z wniesionych uwag w odrębnych głosowaniach przesądzą radni podczas uchwalania nowego ogólnego. Kiedy dokładnie to nastąpi, jeszcze nie wiadomo.

Uchwała intencyjna

5 września 2024 r. Rada Gminy Nieporęt podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu ogólnego dla całej gminy Nieporęt. – Plan ogólny ma określić podział obszaru gminy na strefy planistyczne oraz gminne standardy urbanistyczne, w których szczegółowo zostaną określone profile funkcjonalne poszczególnych stref oraz wskaźniki urbanistyczne takie jak maksymalna nadziemna intensywność zabudowy, maksymalna wysokość zabudowy, maksymalny udział powierzchni zabudowy oraz minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej. Wyznaczając w planie ogólnym strefy planistyczne, w pierwszej kolejności uwzględniane będą obszary, dla których w obowiązujących miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego (mpzp) określono przeznaczenie umożliwiające realizację funkcji mieszkaniowej oraz obszary uzupełnienia zabudowy w ramach istniejącej zabudowy. W planie ogólnym fakultatywnie można będzie określić także gminne standardy dostępności infrastruktury społecznej, polegające na ustaleniu maksymalnej długości drogi dojścia do szkoły podstawowej, obszaru zieleni publicznej, bądź innych obiektów takich jak przedszkole, biblioteka, posterunek policji czy przystanek publicznego transportu zbiorowego. Plan ogólny będzie podstawą do sporządzania planów miejscowych oraz decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Plan ogólny będzie stanowił akt prawa miejscowego – dowiadujemy się z jej uzasadnienia.

Co ważne, pochodzące z 2011 r. studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Nieporęt zachowa swoją moc obowiązującą do dnia wejścia w życie planu ogólnego, jednak nie dłużej, niż do 31 grudnia 2025 r.

 

Nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym

Ustawę o planowaniu przestrzennym polski parlament znowelizował latem 2023 r. Zmiany przewidują zastąpienie dotychczasowego ogólnego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin i miast, planem ogólnym. Dokument ten ma zawierać wyłącznie podstawowe ustalenia, które mają być bazą dla uchwalania szczegółowych mpzp oraz do wydawania decyzji o warunkach zabudowy. – Przyjęcie nowego planu miejscowego będzie teraz możliwe w 8-9 miesięcy. Dotychczas często trwało to latami – zapewniają pomysłodawcy tych zmian. Co ważne, nowe ogólne mpzp gmin i miast mają być sporządzane wyłącznie w wersji elektronicznej. – Rozwiąże to obecne problemy, polegające na tym, że w tradycyjnej, papierowej wersji studium i planów zagospodarowania narysowane w nich linie, np. oznaczające granice pomiędzy poszczególnymi strefami, nie są tak dokładne, żeby można je było zinterpretować co do metra kwadratowego na gruncie. Wersja cyfrowa będzie pozwalała na dowolne powiększenie mapy, więc będzie ona dużo dokładniejsza – dowiadujemy się ze strony internetowej resortu rozwoju i technologii. Innym udogodnieniem ma być skrócenie okresu konsultacji tych projektowanych przez samorządy przepisów przestrzennych z różnego rodzaju organizacjami, w tym m. in. z organami ochrony środowiska.

Zintegrowany plan inwestycyjny

Nową formą planu miejscowego będzie zintegrowany plan inwestycyjny sporządzany na wniosek inwestora, który docelowo zastąpi uchwałę o ustaleniu lokalizacji inwestycji mieszkaniowej, wydawaną dotychczas na podstawie tzw. specustawy mieszkaniowej. Inwestor po podpisaniu z gminą umowy urbanistycznej będzie mógł zostać zobowiązany np. do budowy szkoły lub wsparcia takiej inwestycji – informuje resort rozwoju i technologii.

Zdjęcia: UG Nieporęt