Autobusy 705 i 735 dotychczas dowożące nieporętczan do stacji metra na warszawskim Marymoncie, w 2017r. docelowo dowoziłyby ich jedynie do Żerania. Takie plany względem tych linii ma ich zarządca, czyli stołeczny Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM).
Ruszają konsultacje społeczne z pasażerami dotyczące propozycji zmian w układzie komunikacyjnym na warszawskiej Białołęce. Autorem tych zmian jest stołeczny ZTM. Wśród sugerowanych przez ZTM rozwiązań komunikacyjnych znalazło się także to dotyczące skrócenia tras 2 linii autobusowych nr 705 i 735, na co dzień obsługujących mieszkańców gminy Nieporęt. Propozycja ZTM-u przewiduje skrócenie tras tych autobusów do pętli autobusowej na warszawskim Żeraniu, w zamian za skierowanie do stacji metra na stołecznym Marymoncie 2 nowych linii nr 134 i 518. – Pasażerowie dojeżdżający obecnie tymi liniami do stacji metra mieliby możliwość skorzystania, na przystankach Płochocińska i Konwaliowa, z często kursującej linii 518, a także kursującej w godzinach szczytu linii 326. Pasażerowie dojeżdżający z ciągu ulicy Płochocińskiej, a także z gminy Nieporęt, zyskaliby połączenie z węzłem przesiadkowym Żerań FSO, gdzie istnieje możliwość przesiadki do wielu innych linii, w tym do często i sprawnie kursujących do Śródmieścia, w tym w rejon Starego Miasta, i do obu linii metra, linii tramwajowych – czytamy na stronie internetowej ZTM-u. Następnie wyspecjalizowani w komunikacji zbiorowej urzędnicy zapewniają pasażerów, że dzięki krótszej trasie linie strefowe 705 i 735 byłyby mniej narażone na opóźnienia związane z utrudnieniami drogowymi, i tym samym kursowałyby bardziej punktualnie i regularnie.
Punkty konsultacyjne tylko dla warszawiaków z Białołęki?
Przedmiotowe konsultacje potrwają do 11 stycznia 2017r. W ich ramach ZTM planuje uruchomić łącznie 5 punktów konsultacyjnych. Niestety wszystkie z nich zlokalizowane zostaną na terenie Białołęki. – Szkoda, że ZTM nie zaproponował ani jednego punktu konsultacyjnego w naszej gminie, tak jakby ta zmiana, wprowadzająca duże utrudnienia dla mieszkańców, nas nie dotyczyła. Tak być nie może! Nic o nas bez nas! – wyraziła swój sprzeciw na facebooku nieporęcka radna Marta Damm-Świerkocka, występując zarazem do Igora Krajnowa, rzecznika prasowego ZTM-u, z nieoficjalną prośbą o utworzenie przynajmniej jednego punktu konsultacyjnego dla nieporętczan na terenie ich gminy. We wspomnianych punktach konsultacyjnych, do dyspozycji zainteresowanych mają być m. in. i pracownicy ZTM-u, zaś każdy uczestnik tych konsultacji ma mieć możliwość indywidualnego zapoznania się z projektem zmian i wyrażenia swojej opinii bądź też zgłoszenia postulatów.
Konsultacje w sieci
Na szczęście, swoje uwagi co do zmian projektowanych w układzie komunikacyjnym na Białołęce, pasażerowie będą mogli też przesyłać do ZTM-u mailem na adres bialoleka@ztm.waw.pl. Będą to mogli również zrobić w trakcie specjalnego czatu internetowego, który odbędzie się 7 grudnia br. Z samymi zmianami zaś, będą mogli zapoznać się na firmowej stronie internetowej ZTM-u.
Paraliż komunikacyjny na Białołęce
Głównym założeniem projektu zmian w komunikacji na całej Białołęce jest zastąpienie części autobusów kursujących w zachodniej części dzielnicy przez tramwaje i wykorzystanie pozyskanych w ten sposób pojazdów do obsługi rejonów, w których komunikacja wymaga poprawy. Chodzi przede wszystkim o intensywnie rozbudowujące się osiedla położone w północno-wschodniej tzw. „zielonej Białołęce”. Jeśli pasażerowie zaakceptują w konsultacjach powyższe rozwiązania, aż 18 autobusów i 1 tramwaj w 2017r. zmienią swoje dotychczasowe trasy.