Nieporęt. Gmina już może rozbudowywać budynek Ochotniczej Straży Pożarnej w Wólce Radzymińskiej. Co tam się zmieni?

koncepcja-rozbudowy-osp-wolka-2radzyminska1

Koncepcja rozbudowy budynku OSP w Wólce Radzymińskiej w gminie Nieporęt, fot. UG Nieporęt

Starostwo Powiatowe w Legionowie wydało pozwolenie na rozbudowę budynku, w którym mieszczą się stanica Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) i filia Gminnego Ośrodka Kultury (GOK) w Wólce Radzymińskiej w gminie Nieporęt. Gmach ten zostanie powiększony od strony ulicy Topolowej i utworzonych w nim zostanie więcej przestrzeni dla wskazanych instytucji.

Pozwolenie na budowę

22 grudnia 2023 r. Starostwo Powiatowe w Legionowie wydało pozwolenie na budowę dla inwestycji pt. przebudowa, rozbudowa i nadbudowa budynku OSP i GOK wraz z infrastrukturą. Chodzi o mieszczący się przy ulicy Szkolnej 81 w Wólce Radzymińskiej w gminie Nieporęt budynek stanicy strażackiej. Inwestycję zrealizuje nieporęcki samorząd. Postępowanie administracyjne w tej sprawie trwało prawie 2 miesiące, bo od 25 października 2023 r.

 

Na czym będzie polegała rozbudowa budynku OSP w Wólce Radzymińskiej?

Koncepcję rozbudowy budynku OSP i filii GOK przy ulicy Szkolnej 81 w Wólce Radzymińskiej w gminie Nieporęt opracowała firma K2 Studio Pracownia Architektury z Paprotni w powiecie siedleckim. Z wytycznych koncepcyjnych, na których został oparty projekt tego przedsięwzięcia wynika, że wskazany gmach zostanie powiększony od strony ulicy Topolowej. Docelowo, powierzchnia użytkowa ulokowanych w nim pomieszczeń wyniesie blisko 286 m². Przestrzeń ta zostanie podzielona na 8 łącznie mierzących 162 m² pomieszczeń przypisanych OSP oraz na 8 łącznie mierzących prawie 124 m² pomieszczeń przypisanych do filii GOK. W części zajmowanej przez OSP znajdą się 3 garaże na wozy strażackie, szatnia, toalety i prysznic, natomiast w części zajmowanej przez GOK 2 sale, w tym jedna plastyczna, przedsionek, pomieszczenie socjalno-kuchenne, biuro, toalety i magazyn. Cały zmodernizowany budynek zyska też nowy dach. W ramach tej inwestycji zostanie też zagospodarowana przestrzeń istniejąca wokół tego obiektu. Wjazd i wejścia na teren tych instytucji zostaną pozostawione od strony ulicy Szkolnej. Nowe miejsca parkingowe zaplanowano od strony tej ulicy, ale również i od strony ulicy Topolowej.

 

Projektowanie tej inwestycji ruszyło w połowie 2023 r. Firma odpowiedzialna za realizację tej usługi będzie też sprawowała nadzór autorski nad wykonaniem robót budowlanych. Lada dzień należy spodziewać się ogłoszenia przetargu na rozbudowę wskazanego budynku. Z zapowiedzi włodarzy tej gminy wynika, że przedsięwzięcie będzie realizowane w latach 2024-2025.

Wstępne koszty

W koncepcji tego przedsięwzięcia wstępnie oszacowano też koszty jego realizacji na kwotę ponad 920 tys. zł. Faktyczną cenę poznamy jednak dopiero w chwili rozstrzygnięcia przetargu na roboty budowlane związane z rozbudową tego budynku użyteczności publicznej. W budżecie gminy Nieporęt na 2024 r. na realizację tego przedsięwzięcia łącznie zabezpieczono 312 tys. zł.