Nieporęt. Hotel z krytym basenem i restauracjami w miejscu dawnego Mazowsza w Białobrzegach. Inwestycja coraz bliżej

Jezioro Zegrzyńskie w Nieporęcie

fot. Adobe.stock

Działająca w branży turystycznej firma Asilus z Warszawy chce nad Jeziorem Zegrzyńskim w Białobrzegach w gminie Nieporęt zbudować duży, nowoczesny ośrodek hotelowy z krytym basenem i restauracjami. Inwestycja ma być zrealizowana w miejscu dawnego ośrodka wypoczynkowego Mazowsze. W Starostwie Powiatowym w Legionowie wszczęto właśnie postępowanie administracyjne zmierzające do wydania pozwolenia na budowę na rzecz tej inwestycji.

17 kwietnia 2025 r. do Starostwa Powiatowego w Legionowie wpłynął wniosek o wydanie pozwolenia na budowę na rzecz inwestycji pt. budowa hotelu z infrastrukturą techniczną. Nowy obiekt o charakterze wypoczynkowo-rekreacyjnym o kubaturze ponad 115 tys. m³ ma być zbudowany na 2 łącznie mierzących blisko 3,7 hektara nieruchomościach położonych nad Jeziorem Zegrzyńskim, w rejonie ulic Wojska Polskiego, Wczasowej i Plażowej w Białobrzegach w gminie Nieporęt.

Decyzja administracyjna w tej sprawie jeszcze nie zapadła. Jej wydania należy spodziewać się w ciągu kilku najbliższych tygodni.

 

Trzeba było wykonać szczegółowy raport środowiskowy

Nowy hotel nad Jeziorem Zegrzyńskim w nieporęckich Białobrzegach chce zbudować działająca w branży turystycznej firma Asilus z Warszawy. Przedsiębiorca zanim wystąpił do Starostwa Powiatowego w Legionowie o wydanie pozwolenia na budowę na rzecz tej inwestycji, przeprowadził długą i skomplikowaną procedurę środowiskową w nieporęckim magistracie. Postępowanie to trwało od lutego 2023 r. do listopada 2024 r. W wyniku uzgodnień przeprowadzonych w jego trakcie z takimi instytucjami jak m. in. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie oraz Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie z siedzibą w Dębem, firma Asilus musiała wykonać szczegółowy raport oddziaływania tej inwestycji na środowisko, czyli dokument, w którym kompleksowo oceniony został wpływ tego przedsięwzięcia na środowisko, w tym na zdrowie ludzi. 29 listopada 2024 r. wójt gminy Nieporęt, Agnieszka Powała wydała pomyślną decyzję środowiskową na rzecz tej inwestycji.

Oprócz dużego hotelu, mają też tam powstać kryty basen i restauracje

Nieporęccy samorządowcy jeszcze w lutym 2024 r. uchylili rąbka tajemnicy, jeśli chodzi o szczegóły tego przedsięwzięcia. – Nie mogę jeszcze zdradzić ich zbyt wielu, bo jest to inwestor prywatny, natomiast mogę już powiedzieć, że na terenie dawnego ośrodka Mazowsze powstanie duży, nowoczesny ośrodek hotelowy z krytym basenem i restauracjami. Myślę, że będzie jednym z większych tego rodzaju obiektów nad Jeziorem Zegrzyńskim i doskonale wpasuje się w system rekreacyjno-wypoczynkowy naszej gminy. Chcę przypomnieć, że jest tam piękna plaża, do której można dojechać jedną z naszych dróg rowerowych, a także betonowy pomost, do którego mogą dobijać statki czy jachty. Obiekt będzie ogólnodostępny – ujawnił w połowie lutego 2024 r. na łamach wydawanego przez Urząd Gminy (UG) w Nieporęcie miesięcznika pt. Wieści Nieporęckie Maciej Mazur, ówczesny wójt gminy Nieporęt. – Obecnie oczekujemy na wydanie decyzji środowiskowej, która jest niezbędna do wydania pozwolenia na budowę. Będę starał się na bieżąco informować mieszkańców o postępach prac. Od momentu uzyskania pozwolenia na budowę, cały cykl realizacyjny powinien trwać nie dłużej niż 2 lata – dodał następnie były już nieporęcki włodarz.

Na co zezwalają przepisy przestrzenne?

Przybliżmy. 13 września 2021 r. Rada Gminy Nieporęt uchwaliła nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla mierzących łącznie blisko 4,7 hektara terenów położonych nad południowym brzegiem Jeziora Zegrzyńskiego w miejscowości Białobrzegi, na których w przeszłości funkcjonował m. in. ośrodek wypoczynkowy Mazowsze. Są to grunty położone w bliskim sąsiedztwie nieporęckich portów, szkoły podstawowej i osiedla wojskowego w Białobrzegach oraz ulic Plażowej i Wojska Polskiego. Zapisy nowego mpzp dla tego terenu dostosowano do ogólnego nieporęckiego studium z 2011 r. Dokument ten przewiduje w tym miejscu usługi turystyki i rekreacji pod postacią m. in. hoteli, ośrodków wypoczynkowych, pensjonatów, campingów, pól biwakowych oraz obiektów sportowych, rekreacyjnych i gastronomicznych. Wytyczne te w uchwalonym 13 września 2021 r. mpzp doprecyzowano określając m. in. intensywność tego rodzaju zabudowy. Zgodzono się wówczas na zabudowanie znajdujących się na tym terenie działek budowlanych w 55 procentach obiektami turystycznymi o maksymalnie pięciu kondygnacjach naziemnych, nie wyższych jednak niż 17,5 metra. Powierzchnię biologicznie czynną dla tych nieruchomości ustalono natomiast na poziomie 40 procent.